Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2016

Beblavý: MZV zatajuje informácie v kauze agentúra Evka

Ministerstvo zahraničných vecí neposkytlo parlamentným poslancom takmer žiadne z kľúčových dokumentov, ktoré žiadali na prieskume v súvislosti s kauzou agentúra Evka. Poslancom navyše nedovolilo hovoriť so zamestnancami, ktorí by mohli niečo prezradiť. Dostupné údaje ale potvrdzujú, že úvodné podujatie slovenského predsedníctva v Rade EÚ bolo nehospodárne a zle pripravené. Na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente to povedal nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý, podľa ktorého ministerstvo zatajuje informácie a manipuluje verejnosť. K tomu dospel po preštudovaní dokumentov, ktoré poskytlo ministerstvo.

Poslanci zahraničného parlamentného výboru uskutočnili poslanecký prieskum na ministerstve zahraničných vecí začiatkom decembra na základe podnetu bývalých zamestnancov ministerstva Zuzany Hlávkovej a Pavla Szalaia, ktorí majú podozrenie z predraženia úvodných podujatí k predsedníctvu. Ministerstvo toto obvinenie odmieta.
      

Beblavý uviedol, že žiadali dokument obsahujúci určenie predpokladanej ceny zákazky, keď sa celý proces pripravoval. "Namiesto toho ministerstvo poskytlo irelevantný dokument zo súčasnosti spätne zdôvodňujúci, prečo podľa MZV bolo všetko v poriadku," poznamenal Beblavý. Poslanci podľa neho nedostali ani opis procesu výberu dodávateľa, schvaľovací proces a zdôvodnenie výberu agentúry Evka spomedzi troch predložených ponúk. Beblavý uviedol, že poslanci dostali vybielené maily, v ktorých boli vybielené aj emailové adresy. Podľa Beblavého sa teda nedalo zistiť, z akých ponúk rezort vyberal.
      

Beblavý tiež informoval, že poslanci mohli hovoriť len s tými zamestnancami ministerstva, ktorí nepovedia "nič nevhodné". "Pri ostatných by to bolo porušenie Ústavy SR," doplnil. Podľa Beblavého MZV u agentúry Evka objednalo podujatie za 156.000 eur na základe podkladu, ktorý bol neúplný a zavádzajúci. "Celý podklad obsahuje štyri riadky navrhovaného programu, šesť riadkov o obsahu vystúpení. Všetko ostatné v ňom obsiahnuté sú banality," podotkol Beblavý.
      

Poslanec je presvedčený, že ministerstvo nevyvrátilo žiadne z kľúčových tvrdení Zuzany Hlávkovej. "Dostupné údaje potvrdzujú, že išlo o nehospodárne a zle pripravené podujatie a že pani Ťapáková na príprave participovala," povedal Beblavý. Pokiaľ ide o sumu podujatia, poslanci podľa Beblavého vedia preukázateľne, že na akciu "bolo vynaložených minimálne 247.041,44 eur, v čom je zahrnutá agentúra Evka, priestory v SND, honoráre a občerstvenie. 
      

Svoje zistenia Beblavý postúpi ostatným členom parlamentného zahraničného výboru, predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ministrovi zahraničia Miroslavovi Lajčákovi, ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, Najvyššiemu kontrolnému úradu a Úradu pre verejné obstarávanie.
      

"Ide o subjektívnu a selektívnu interpretáciu podkladov ministerstva jedným poslancom. My sme zahraničnému výboru poskytli všetko, čo sme mohli a podľa zákona mali. Navyše aktívne a z našej iniciatívy spolupracujeme aj s najvyššími kontrolnými orgánmi štátu, ktoré sme požiadali o preverenie predsedníckych podujatí," reagoval pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.
      

Ministerstvo doručilo výboru minulý týždeň 200-stranový materiál obsahujúci požadované podklady, odpovede, ako aj právne stanoviská k otázkam a požiadavkám, ktoré vzniesli počas poslaneckého prieskumu členovia výboru k niektorým podujatiam predsedníctva SR v Rade EÚ. Poslanci chceli okrem iného hovoriť aj so zamestnancami ministerstva, ale tí s rozhovorom s poslancami nesúhlasili. 
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.