Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. december 2016, 19:23

Eiffelovu vežu po päťdňovom štrajku zamestnancov opäť otvorili

Eiffelovu vežu v Paríži dnes po piatich dňoch nepretržitého štrajku zamestnancov znovu otvorili pre verejnosť.

Spoločnosť SETE, ktorá túto ikonickú dominantu prevádzkuje, totiž oznámila, že sa jej podarilo dosiahnuť dohodu s príslušnými odbormi. Vežu otvorili na poludnie.

Odbory vyzvali na štrajk minulý týždeň, pretože chceli, aby boli zamestnanci zapojení do rozhodovacieho procesu a aby spoločnosť poskytovala viac prostriedkov na údržbu pamiatky. "Turisti, ktorí zavítali do Paríža na koncoročné oslavy, si budú môcť opäť vychutnať fantastický výhľad na mesto," uviedla SETE vo vyhlásení.

Eiffelova veža bola zatvorená od utorka, a to i vrátane výročia narodenia Gustava Eiffela, ktorého architektonické štúdio ju v roku 1889 postavilo na Marsových poliach neďaleko rieky Seina pri príležitosti konania Svetovej výstavy v Paríži. Počas jedného pracovného dňa v zimnom období ju navštívi približne 8000 turistov.

Veža, ktorá je symbolom nielen Paríža, ale i celého Francúzska, ročne priláka sedem miliónov návštevníkov, pričom 75 percent z nich tvoria zahraniční turisti. Ide o najnavštevovanejšiu pamiatku so spoplatneným prístupom na svete. Lístok pre jednu dospelú osobu na vrcholovú vyhliadkovú plošinu veže stojí 17 eur.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 5 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)