Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2016, 21:22

Slovenské elektrárne záväzok voči baniam do konca roka pravdepodobne splnia

O neplnení záväzkov Slovenských elektrární voči Hornonitrianskym baniam v prípade výroby elektriny z uhlia hovoril premiér.

Slovenské elektrárne (SE) vynakladajú maximálne úsilie na splnenie povinnosti uloženej Ministerstvom hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme a aktuálny stav výroby elektriny v elektrárňach Nováky (ENO) nasvedčuje, že tento rok sa veľmi pravdepodobne podarí dodržať zmluvné záväzky. V reakcii na dnešné vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica o tom, že si SE neplnia záväzky voči Hornonitrianskym baniam Prievidza (HBP), to pre TASR uviedol Michal Šarišský zo SE.

"V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že Slovenské elektrárne už v roku 2015 upozorňovali štátne orgány, že vzhľadom na technický stav blokov ENO 1 a 2 nie je množné garantovať požadované hodnoty výroby a dodávky elektriny a že uvedené bloky nie sú projektované z hľadiska životnosti až do roku 2030," ozrejmil ďalej Šarišský. 

O neplnení záväzkov SE voči Hornonitrianskym baniam v prípade výroby elektriny z uhlia hovoril premiér na brífingu, ktorý sa dotýkal aj vyhlásení SaS o tom, že na prevádzku tretieho bloku ENO, odstavenom od začiatku tohto roka, chýbajú potrebné povolenia. HBP tam totiž momentálne uskutočňujú prevádzkový pokus. SaS podľa slov Fica ostro atakuje výrobu elektrickej energie v nováckej elektrárni z tretieho bloku, ktorý však musel byť naštartovaný práve pre to, že si elektrárne neplnili záväzky, ktoré majú voči Hornonitrianskym baniam. "Vôbec tu nejde o žiadnu otázku, či nejaké povolenie bolo alebo nebolo. Výroba elektrickej energie v treťom bloku je v súlade so zákonom, je na základe dohody medzi Hornonitrianskymi baňami a Slovenskými elektrárňami a je jednoducho nevyhnutná, ak sa má zabezpečiť a zachovať zamestnanosť v tomto obrovskom podniku," zdôraznil. O tom, že si SE nemajú plniť svoje záväzky voči HBP má indikácie aj rezort hospodárstva, informoval TASR jeho hovorca Maroš Stano.

Prevádzkový pokus, ako vysvetlil generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec, realizuje spoločnosť na základe problémov na prvom a druhom bloku ENO. Jeho cieľom je nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva. Ako ďalej zdôraznil, na pokus majú HBP všetky potrebné povolenia. Bane v súvislosti s tým, že SE od nich nebrali dostatok uhlia, obmedzovali na jednotlivých pracoviskách ťažbu, čím bola podľa Čičmanca ohrozená plynulosť a bezpečnosť prevádzky.

V súvislosti s chýbajúcimi povoleniami podali v piatok (16.12.) na Generálnu prokuratúru SR poslanci za SaS aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Odôvodnili ho hospodárskymi škodami, ako aj negatívnym vplyvom na zdravie ľudí a životné prostredie. Zároveň vyzvali všetky dotknuté orgány, aby prevádzku na ENO3 zastavili.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.