Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. december 2016

Malé zatrasenie v Smere za sedemdesiat miliónov

Najvýznamnejšia vnútropolitická udalosť tohto týždňa zostala nedocenená.
Malé zatrasenie v Smere za sedemdesiat miliónov

Podpredsedovia Smeru a vlády Peter Kažimír a Peter Pellegrini predstavujú Prvé výsledky projektu Hodnota za peniaze. 25. júla 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Najvýznamnejšou vnútropolitickou udalosťou tohto týždňa je rozhodne zrušenie zákazky na počítače a softvér pre Sociálnu poisťovňu. Zákazka sa chystala tri roky, jej hodnota bola sedemdesiatjeden miliónov eur a zrušil ju expert na predražené miliardové operácie Smeru Ľubomír Vážny. 

Pre všetky tieto parametre sa zrušenie prakticky hotovej veci stáva významnou politickou udalosťou, cez ktorú možno trochu nahliadnuť aj do toho, čo sa teraz deje v Smere.


Nie úplný nezmysel

Na rozdiel od iných projektov slúžiacich len na vyťahovanie peňazí, Sociálna poisťovňa nový informačný systém potrebuje. Stále sa opakujúce zážitky o tom, ako napríklad pri vybavovaní dôchodkov pri jednom okienku poisťovne potrebujete doložiť potvrdenie z iného pracoviska tej istej inštitúcie, sú práve o nezjednotenom informačnom systéme tejto obrej inštitúcie.

No súťaž a zákazka, ktoré mali zabezpečiť riešenie, sa svojimi parametrami až príliš podobala na iné IT projekty, ktoré slúžili na vyťahovanie smotany z verejných financií.

Verejné projekty v IT sú dlhodobo najmenej prehľadnou oblasťou verejných investícií. Je to tam dokonca horšie, ako napríklad v zdravotníctve či doprave. Tam sa čo-to dá reálne vyhodnocovať, najmä sa dá medzinárodne porovnávať mnoho parametrov (ceny prístrojov, cena za meter diaľnic a pod.). No IT projekty sú také špecifické, že sú prakticky neporovnateľné. 

A tunajšie politicky kryté biznis skupiny si to užívali naplno.Slovensko vďaka nim nemá ani použiteľný systém zberu dát o tom, ktoré verejné inštitúcie ako narábajú s výdavkami do IT. Bola by to pre nich zbytočná komplikácia.

Pritom sledovať tieto zákazky by sme nutne mali, za posledné roky ide do IT približne pol miliardy eur ročne z verejných zdrojov. Slovensko bolo za vlád Roberta Fica dokonca krajinou, ktorá dávala na IT projekty vo verejnej správe najviac peňazí zo všetkých krajín OECD, merané podielom výdavkov zo štátneho rozpočtu. 

Vážny v Sociálke

Ľubomír Vážny nikdy nebol ostýchavý typ, pokiaľ ide o veľké verejné obstarávania. Za jeho pôsobenia sa zaviedol mýtny systém pre nákladnú dopravu. Z toho, podľa jeho vlastných slov, ako koneční akcionári profitovali J&T  a podnikateľ Milan Fiľo, ktorého firmám vláda schválila štedrú vládnu podporu na rozvoj. V skutočnosti však podľa podmienok jeho papierne nemuseli ani prijímať nových zamestnancov, len udržať ich počet. Vážny prišiel aj s predraženým konceptom PPP diaľnic, väčšinu z nich však Radičovej vláda zastavila a nakoniec sa postavili lacnejšie o dve miliardy eur a z eurofondov, nie z tridsaťročnej štátnej „hypotéky“.

Vážneho meno sa preto stalo synonymom vybavovača pre obrovské zákazky za stámilióny eur. Jeho bezškrupulózny prístup sa ukázal aj v tom, že ak mu výsledky analýzy o výhodnosti diaľničného PPP nevyhovovali, tak na vládu dorazila analýza v pozmenenej verzii.

V treťom Ficovom kabinete, kde museli pribrať koaličníkov, sa už Vážnemu ministerské kreslo neušlo. Smer ho preto poslal, aby šéfoval Sociálnej poisťovni, firme s obratom sedem miliárd eur.

Inzercia

A tu na neho čakal aj spomínaný projekt investícií do IT za sedemdesiat miliónov eur, ktorý pripravil ešte jeho predchodca zo Smeru Dušan Muňko. Po voľbách ho však Smer v Sociálnej poisťovni vymenil za Vážneho a pár mesiacov potom dal nový šéf projekt zrušiť. Obstarávanie už pritom bolo vyhodnotené, víťazom bola firma Gratex.

Os Pellegrini - Kažimír

Zrušenie projektu stojí za pozornosť. Hoci tento projekt svojím rozpočtom a dlhým časom, počas ktorého sa má realizovať (sedem rokov), možno považovať za obrovský, nevyvolal voči Smeru či premiérovi taký verejný tlak, aby bolo jeho zrušenie nevyhnutné. Smer, Robert Fico i ministri jeho vlád sa už pustili aj do oveľa rizikovejších “projektov”.

V Smere čoraz viac cítiť os Pellegrini – Kažimír, podpredsedu vlády pre informatizáciu a ministra financií. Predstavujú niečo ako novú mäkkú silu popri rozličných tlakoch v Smere. Obaja podpredsedovia strany a členovia vlády si nejakým spôsobom prisvojili aj Filkov projekt Hodnota za peniaze, v rámci ktorého mali analytici podrobnejšie sledovať oprávnenosť verejných výdavkov v zdravotníctve, doprave a IT (prvé výstupy tu). S úradom Petra Pellegriniho spolupracujú aj ľudia z čoraz vplyvnejšej iniciatívy Slovensko.digital, ktorí dobre poznajú pomery a pohyby v IT sektore  a verejne poukazujú na podozrivé projekty tohto typu (Doplnené 10:20).

Pravda, majú ďaleko od toho, aby sme ich považovali za revolucionárov proti zaužívaným praktikám, ktoré Smer charakterizujú pri narábaní strany s verejnými zdrojmi. No do miery, do ktorej to pre nich nie je priveľká záťaž, Filkov projekt politicky prikrývajú a v istej miere sa takto vymedzujú voči spôsobom Kaliňáka, Pašku či Počiatka.

Majú citeľnú podporu od podpredsedu Smeru Mareka Maďariča, s ktorým sú po sobotnom sneme členmi programovej skupiny Smeru, ktorú Maďarič vedie. Na rozdiel napríklad od Kaliňáka, ktorý sa do tejto vplyvnej skupiny tiež snažil dostať, no Maďarič sa o neho nijako zvlášť nebil a Fico, ktorý mikromanažment  pri usmerňovaní straníckych síl už rieši oveľa menej ako kedysi, sa v Kaliňákov prospech takisto neangažoval.

Samotný tlak dvoch podpredsedov druhej generácie Smeru však zrejme nebol jediným dôvodom, aby Vážny napokon projekt zrušil. Zdá sa, že išlo aj o jeho rozhodnutie, autonómne, hoci pod istým tlakom.

Teraz bude treba počkať, či sa objaví nejaký alternatívny projekt pre informatizáciu Sociálnej poisťovne a aké bude mať parametre. Podľa toho sa bude dať vyhodnotiť, či išlo len o “technickú prestávku”, alebo sa v Smere po kauze Bašternák, ktorá stranu poznačila dosial najhlbšie, zvýšila citlivosť na takéto operácie. A naopak, zistíme aj to, či sa zvýšil výtlak tých, pre ktorých sú napríklad miliardové vratky DPH už príliš veľkým sústom na tiché akceptovanie.

Ak by sme si mali tipnúť, jemne by sme sa priklonili k tejto druhej možnosti.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.