Katastrofa v Aleppe. Evakuácia sa začala (aktualizované)

Katastrofa v Aleppe. Evakuácia sa začala (aktualizované)

15. decembra 2016. Civilisti čakajú na evakuáciu na ulici vo Východnom Aleppe. TASR/ AP

Vo východných štvrtiach mesta sa v kritickej situácii ocitlo stotisíc ľudí.

Podľa informácií televízie BBC z východného Allepa dnes odišiel prvý konvoj s evakuovanými osobami. Malo v ňom byť dvadsať autobusov a desať sanitiek. Na evakuáciu podľa televízie dohliada ruská armáda.

Evakuácia povstalcov a civilistov z východných štvrtí Aleppa, teda oblastí, ktoré ešte donedávna kontrolovali protiasádovskí rebeli (konglomerát rôznych frakcií vrátane džihádistov), v týchto dňoch dobytých jednotkami sýrskeho prezidenta, mala začať už včera. Na evakuácii sa pod tlakom Ruska a Turecka dohodli rebeli s režimom Bašára Asada. 

Podľa televízie BBC sa však včera autobusy, ktoré mali ľudí z týchto časti mesta odvážať, sa vrátili prázdne. Podľa agentúry AFP v niektorých častiach východného Aleppa opäť vypukli boje.

Obyvatelia týchto častí Aleppa sú vládnymi jednotkami a ich spojencami považovaní za podporovateľov rebelov, vyskytli sa prípady, keď čelili násilu i zabíjaniu.

Niektoré frakcie rebelov informovali agentúru Reuters, že Irán, ktorý kontroluje šítske milície bojujúce na strane prezidenta Bašára Asada, si kladie nové podmienky pre prímerie a evakuačnú dohodu. Požaduje, aby sa súčasne uskutočnila aj evakuácia zo šítskych provládnych miest Fúa a Kafrája, ktoré ležia v provincii Idlib a obliehajú ich povstalecké frakcie. „Iránske milície vracajú ľudí preč,“ cituje agentúra jedného z rebelov.

Ruské ministerstvo obrany zase tvrdí, že dohodu o evakuácii porušili rebeli, ktorí strieľali na konvoj iných povstalcov, ktorí súhlasili s evakuáciou.

Situácia v Aleppe je však veľmi neprehľadná, médiá nedisponujú presnými informáciami z terénu. Podľa humanitárnych organizácií sa však približne stotisíc ľudí tiesni na ploche piatich kilometrov štvorcových a nachádzajú sa v stave najvyššej núdze. V Allepe je pomerne chladné počasie, teplota klesá k nule, čo predstavuje veľký problém najmä pre deti. Prezidentka organizácie Lekári bez hraníc Francoise Sivignonová dnes vyzvala zúčastnené strany konfliktu a medzinárodné spoločenstvo na záchranu civilistov „z tohto pekla“.

Podľa informácií nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung ľudia stoja v tomto počasí na ulici a čakajú pomoc. Podľa denníka problémy spôsobuje aj to, že obyvatelia východných štvrtí sa boja z bezpečnostných dôvodov rozdeliť na malé skupiny. Mnohí tiež začali páliť svoje osobné veci, ktoré si nemôžu odniesť so sebou. Dôvodom je obava z rabovania, keď štvrte definitívne ovládne armáda a polovojenské jednotky.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo