Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. december 2016

Francois Fillon a jeho hybridná stratégia

Fillon nie je až taký konzervatívec, za akého ho robia liberálne médiá. Z Francúzska píše Štefan Danišovský.
Francois Fillon a jeho hybridná stratégia

Francois Fillon po druhom kole primárok francúzskych konzervatívcov 27. novembra 2016 v Paríži. Foto: TASR/AP

Pár dní pred svojím víťazstvom v primárkach sa Francois Fillon stal nielen tradicionalistom, ale aj reakcionárom, homofóbom a latentným fašistom.

Do útoku zatrúbil Alain Juppé, predstaviteľ extrémneho stredu a Fillonov konkurent, ktorý po prvom kole primárok zúfalo hľadal spôsob ako dobehnúť chýbajúce percentá. Ich programy sa zhodovali na 90 percent, a tak mu ostávala už len oblasť náboženstva a bioetiky. Juppé sa verejne začudoval nad Fillonovým postojom k potratom, ktoré mal jeho protivník degradovať z posvätnej úrovne ľudského práva na obyčajné právo. V tom momente sa progresisti všetkých krajín spojili a začali lídra pravicových primárok častovať už spomenutými nálepkami. Dovtedy nepovšimnuté okrajové témy sa odrazu dostali do centra kampane. Libération, ľavicový denník prežívajúci len vďaka vládnym dotáciám, promptne vytiahol na titulnú stranu ruženec v tvare mapy krajiny s výkrikom: „Pomóc, Ježiš sa vracia!“ Ako to vlastne je s Fillonom a jeho tradicionalizmom?

„Je to nepraktizujúci katolík,“ hovorí o Fillonovi autorka jeho prvej biografie v roku 2007. Prívlastok „nepraktizujúci“ nemá vo Francúzsku žiadnu exaktnú definíciu. Niekto, kto chodí do kostola len na pohreby, sa môže cítiť byť praktizujúcim alebo aj nie. Je to otázka osobnej slobody a dôsledok prázdneho významu slov. Azda len ten, kto už videl povedzme nepraktizujúceho vegetariána, dokáže pochopiť, o čo ide.

Pre porovnanie, Alain Juppé sám seba označil za „agnostického katolíka“. K tomuto prívlastku sa nedá povedať už vôbec nič. V prvom rade preto, že je to kategória úplne nová, zatiaľ neprebádaná, a potom aj preto, že zdravý človek počujúc takéto spojenie nenachádza slová.

Fillon čeliaci liberálnej kritike: „Za posledných tridsať rokov som hlasoval za všetky dodatky týkajúce sa práva ženy na potrat a vy si myslíte, že teraz na tento zákon siahnem? Nikdy!” Zdieľať

Mediálny požiar sa Fillon najskôr snažil hasiť vyhlásením smerom k Juppému: „Nemyslel som si, že klesne až tak hlboko a bude útočiť na osobné presvedčenie.“ Otázka sa však vracala ako bumerang, a tak musel ísť kandidát pravice ešte ďalej a vysvetliť svoju pozíciu: „Za posledných tridsať rokov som hlasoval za všetky dodatky týkajúce sa práva ženy na potrat a vy si myslíte, že teraz na tento zákon siahnem? Nikdy!”

Francois Fillon skutočne hlasoval za povýšenie práva na potrat na ľudské právo. Pri iných socialistických bioetických „vylepšeniach“ ako zrušenie času na rozmyslenie, potratové kvóty, plné preplácanie potratu zdravotnou poisťovňou, trestný čin marenia potratu, ... sa jednoducho na hlasovanie do parlamentu nedostavil. Stal sa z neho nepraktizujúci poslanec. Má na to, pochopiteľne, právo, ale nemal by sa potom čudovať, ako ho politický konkurent napadne pre jeho nekonzistentnosť. Tá je očividná aj pokiaľ ide o jeho svedomie, keďže pri inej príležitosti mal vyhlásiť, že on je síce „filozoficky proti potratom“, je to však len jeho osobné presvedčenie. Jednoducho, bude to prezident (ak bude), ktorý dá cisárovi to, čo je jeho. Osobné presvedčenie nechá každý deň na vešiaku spolu s kabátom a čiapkou.

Neboli to však len potraty, ktoré poskytli zástancom neobmedzeného pokroku dôvody na útok. Aby si naklonil členov straníckeho krídla Sens Comun, čo je u Republikánov akýsi politický poplaz La Manif Pour Tous, Fillon im sľúbil prepísať zákon o homomanželstvách. Teda upraviť adopciu tak, aby už nemohla byť plná, ale len jednoduchá. Inými slovami úprava vyložene kozmetická, ktorú hociktorý priemerný advokát dokáže zrušiť v mene rovnosti medzi homo a hetero. Vedenie LMPT sa po Fillonovom víťazstve v primárkach tešilo a poukazovalo na jeho silný prorodinný program. Muselo im však byť zrejmé, že spomínanou bezvýznamnou úpravou sa zákon o homomanželstvách nielen že neruší, ale naopak potvrdzuje na dlhé časy.

Inzercia

Alain Juppé (vľavo) podáva ruku Francoisovi Fillonovi po druhom kole primárok francúzskych republikánov 27. novembra 2016 v Paríži. Foto: TASR/AP

Pre LGBTI však táto zmena charakteru adopcie vôbec nebola na smiech. Bol to útok na ťažko vydobytý symbol a tiež potenciálna komplikácia pri nákupe detí u náhradných matiek. Najviditeľnejšie sa ozval Pierre Bergé, bývalý partner módneho návrhára Yves Saint Laurent a hlasný agitátor homosexuálnej microloby, keď na Twiteri obvinil Fillona z homofóbie a opýtal sa, kedy zavedie režim Vichy. Zrazu sme sa dozvedeli, že v roku 1982 Fillon ešte ako mladý parlamentný bažant hlasoval proti dekriminalizácii homosexuality, neskôr bol proti partnerstvám a nakoniec v 2013 aj proti manželstvám. Ideálny kandidát na titul homofób roka. Lenže doba sa mení a Fillon v zhode s ostatným straníckymi kolegami už manželstvá zrušiť nechce. Nakoniec, bolo to za jeho vlády, keď sa podpísal Istanbulský dohovor a do škôl sa prvýkrát dostal gender. Fillon je v tomto smere dlhodobo nekonzistentný. Hovorí to isté len tri roky, teda odkedy rozbehol svoju kampaň. Aj tak je LMPT z neho nadšená a LGBTI ho preto opĺzlo nálepkuje.

Prelietavosť Fillona v niektorých principiálnych otázkach je známa. Jeho pravidelný ľavicový oponent v miestnych voľbách ho opisuje ako niekoho, kto „má sklony ísť v smere vetra. V dôležitých otázkach sme ho videli dva-trikrát zmeniť názor.“ V roku 2009, keď bol premiérom, sa Francúzsko pripojilo k veleniu NATO. Dnes, vidiac osud východných kresťanov, vidí Fillon riešenie v spoločnom postupe s Ruskom. Kedysi hlasoval proti Maastrichtskej zmluve, dnes vidí budúcnosť Európy v postupnom približovaní sa daňových pravidiel až do stavu nírvány, teda daňovej únie. Kedysi spolu so Sarkozym sabotoval výsledky referenda o Lisabonskej zmluve. Dnes má vo svojom programe tri či štyri referendá na rôzne témy. Nuž, každý má právo zmeniť postoj, veď „len imbecil nikdy nemení svoj názor“, znie okrídlený výrok Chiraca. Problém s dôveryhodnosťou vyvstáva vtedy, keď sa názor dostane do rozporu s osobným presvedčením.

Fillon je dlhodobo nekonzistentný. Hovorí to isté len tri roky, teda odkedy rozbehol svoju kampaň. Aj tak je LMPT z neho nadšená a LGBTI ho preto opĺzlo nálepkuje. Zdieľať

Táto hybridná, nestabilná pozícia Fillona zneisťuje jeho voličov a aktivuje oponentov. Ostré reakcie potratových a homosexuálnych aktivistov sú Pavlovovým reflexom na návrhy, ktoré Fillon v programe nemá a ani sa neodváži navrhnúť. Ich tlak sa však bude v ďalších mesiacoch stupňovať a kultúrno-etické otázky sa opäť dostanú do centra kampane prezidentských volieb. Toho si je kandidát Fillon dobre vedomý, a tak udržuje ekvilibristickú polohu. Ak ho v primárkach volilo okolo troch miliónov voličov, tak na prezidenta ich bude potrebovať päť až šesťkrát viac. Dobrý dôvod na to, aby si nevšímal katolícke hlasy, o ktorých síce každý veľa rozpráva, ale nikto ich zatiaľ nevidel.

Len v ekonomickej oblasti si Fillon dovolí byť verbálne radikálnejší: „Chcem zmeniť všetko, to je opak definície konzervatívca... Hovoria mi, že môj program je príliš radikálny, príliš riskantný. A tak sa pýtam, ak nebudeme radikálni dnes, kedy potom máme byť?“ Prečo však niekto, kto chce všetko zmeniť, nedokáže alebo nechce zmeniť nič na žalostnej tragédii 220 tisícov potratených detí ročne. Za jedno prezidentské obdobie je to vyše milióna životov. Nie je konzervatívcom a reakcionárom práve ten, kto udržiava 40 rokov starý potratový zákon s jeho hroznými dôsledkami? Človek predsa nemusí byť praktizujúcim katolíkom, aby pochopil, že ak má žena idúca na potrat ekografiu preplatenú v plnej výške, a tá, ktorá si chce dieťa ponechať, len do 70%, tak tu asi niečo nehrá. Asi by počet potratov mal figurovať na zozname parametrov, ktorými hodnotíme politické programy, hneď vedľa nezamestnanosti, hospodárského rastu či štátneho dlhu.

Francois Fillon nemusí byť praktizujúci. Stačí, aby bol dôsledne radikálny. Na hybridný program nie je žiaden dôvod. Už len preto nie, že slovo hybrid, pochádzajúce od hibridus, niekedy znamená aj bastard.

Odporúčame

Prečo Rumuni odmietli boj proti korupcii

Prečo Rumuni odmietli boj proti korupcii

Rumunsko bolo dosiaľ prezentované ako vzor boja proti korupcii, keďže tamojšie justičné orgány zatkli stovky politikov, pričom sa nezľakli ani najvyšších poschodí. No v nedeľu až 46 percent Rumunov volilo stranu, ktorá korupciu priamo zosobňuje.