Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2016

Egypt: Polícia pozná muža, ktorý naplánoval útok na koptský chrám

Páchateľ nedeľňajšieho bombového útoku v koptskom chráme v egyptskej Káhire bol napojený na sinajskú vetvu džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). S odvolaním sa na egyptské bezpečnostné zdroje o tom informoval v Londýne sídliaci denník al-Haját

Tento muž sa údajne zúčastnil aj na útokoch, ktoré sa odohrali na Sinajskom polostrove a ktorých terčom boli vládne bezpečnostné zložky.
      

Britský denník Daily Mail dnes s odvolaním sa na egyptské ministerstvo vnútra napísal, že z útoku v koptskom Chráme svätých Petra a Pavla sú podozriví predstavitelia v krajine zakázaného hnutia Moslimské bratstvo, ktorí po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího ušli do Kataru.
      

Organizátorom útoku bol podľa predbežných záverov vyšetrovania 30-ročný muž prezývaný Doktor, ktorý v minulosti viackrát vycestoval do Kataru, kde sa dostal pod vplyv egyptských extrémistov. 
      

Po návrate do Egypta sa zaoberal plánovaním teroristických útokov na Sinajskom polostrove. 
      

Po svojom návrate do Káhiry dostal údajne z Kataru pokyn, aby začal pripravovať útoky na koptských kresťanov. Podľa vyšetrovateľov práve on naverboval aj 22-ročného mladíka Mahmúda Šafíka Muhammada Mustafá, ktorý v nedeľu spáchal atentát v koptskom kostole. 
      

Polícia v Káhire medzičasom objavila miesto, kde sa Mahmúd Šafík zdržiaval v posledných mesiacoch - po tom, ako odišiel od svojej rodiny. V byte sa našli dva opasky samovražedného atentátnika pripravené na použitie a výbušnina. 
      

Polícia doteraz v súvislosti s útokom v koptskom chráme zadržala štyri osoby, ktoré sú podozrivé z prípravy tohto teroristického činu. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že práve oni neskoršieho samovražedného atentátnika vycvičili a pripravili, vybrali miesto útoku, zabezpečili páchateľovi krytie a zostrojili výbušné zariadenie.
      

Nedeľný atentát v Chráme svätých Petra a Pavla s 25 obeťami na životoch a takmer 50 zranenými je najzávažnejším útokom na koptskú komunitu v Egypte od samovražedného atentátu, ktorý sa odohral v januári 2011 pred vchodom do koptského chrámu v Alexandrii. O život vtedy prišlo 20 ľudí. Nedeľný útok je o to závažnejší, že sa odohral v chráme ležiacom v tesnej blízkosti Katedrály sv. Marka, ktorá je sídelným chrámom koptského pápeža Tawadrosa II.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.