Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. marec 2011

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Lekcia pre stavbárov životov

V známom podobenstve o dvoch staviteľoch jeden budoval dom na skale, druhý na piesku. Nemusíme byť stavebnými majstrami, aby sme pochopili, čo chcel Ježiš svojich učeníkov naučiť. Múdry človek je ten, ktorý hovorí Božiemu plánu “áno”, lebo ho chce plniť. Hlúpy človek prikyvuje Božím slovám, pretože ...

V známom podobenstve o dvoch staviteľoch jeden budoval dom na skale, druhý na piesku. Nemusíme byť stavebnými majstrami, aby sme pochopili, čo chcel Ježiš svojich učeníkov naučiť.

Múdry človek je ten, ktorý hovorí Božiemu plánu “áno”, lebo ho chce plniť. Hlúpy človek prikyvuje Božím slovám, pretože ich chápe, ale neodhodlá sa na nič viac.

Múdry človek stavia na solídnom materiáli, ktorým buduje svoj život. Tým materiálom je pre nás Božie slovo. Aj v Biblii je práve Božie slovo základom mnohých veľkých diel - stvorenie sveta cez slovo Boha, vtelenie a zvestovanie narodenia Ježiša cez slovo anjela Gabriela, vykúpenie cez Ježišovo slovo odovzdania. Hlúpy človek stavia na krehkom materiály, ktorým buduje svoj život na zdanlivých hodnotách, na zlých vzťahoch v rodine, v práci, v škole.

“Pri skúškach človek najlepšie zistí, ako počúva Božie slovo.” Zdieľať

Ako ja uskutočňujem Božie slovo, ktoré v kostole vždy počúvam? Práve pri skúškach človek najlepšie zistí, ako počúva. Aj dážď a víchrica z dnešného podobenstva sú obrazom toho, čo preskúša, na čom vlastne staviame.

Vieme, že mnohé skúšky človekom doslova zatrasú. To je akoby ten dážď či víchrica, ktoré otestujú, či sú naše životné základy pevné alebo piesočnaté.

Na čom budujem svoj život ja? Na piesku, ktorý sa mi zosype pri prvej ťažkosti, alebo na pevnej skale, na Božom slove, ktoré udrží pevne môj život?

Ľubomír Majtán
Autor je kňazom Žilinskej diecézy.

Ilustračné foto: Flickr.com (licencia Creative Commons)

Inzercia

Odporúčame

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Víťaziť nad nudou

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Víťaziť nad nudou

Po vianočných sviatkoch, opäť začíname prežívať všednú realitu. Teda aspoň takto to zvykneme hovoriť. Všednosť, ktorá nás nudí, lebo sa nedeje nič zaujímavé. Ale naozaj možno hovoriť o všednosti a nude? Liturgické obdobie „Cez rok“, ktoré opäť slávime, nemá byť pre nás obdobím nudy. Skôr má byť časo...

KULTUREVUE: Otázniky druhej svetovej vojny

KULTUREVUE: Otázniky druhej svetovej vojny

Kniha amerického historika maďarského pôvodu Johna Lukacsa otvára večnú otázku - bol pre Európu väčším nepriateľom Hitler alebo Stalin? A kto z nich bol horší politický stratég? Lukacs sa narodil v roku 1924 v Maďarsku. Na univerzite v Budapešti študoval históriu, počas druhej svetovej vojny bol ak...

GLÓBUS: Islamskí radikáli chceli „potrestať“ pápeža

GLÓBUS: Islamskí radikáli chceli „potrestať“ pápeža

Tri roky po krste najznámejšieho talianskeho moslima Magdiho Cristiana Allama polícia zadržala skupinu Maročanov, ktorí chceli „trestať“ vykonávateľa obradu. Pápeža. „Potrestať pápeža!“ Takúto a podobné myšlienky pestovala skupina marockých prisťahovalcov na severe Talianska. Minulý piatok zatkla ...