Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2016

Z kráľovskej amnestie v Thajsku môže profitovať až 150 000 odsúdencov

Veľká amnestia, ktorú vyhlásil nový thajský kráľ Ráma X., sa môže vzťahovať až na 150.000 odsúdencov, oznámili dnes miestne úrady.

Nový monarcha pri príležitosti svojho nástupu na trón odpustil alebo skrátil tresty najmä ľuďom odsúdeným za menej závažné previnenia. Amnestoval tiež ťažko chorých väzňov a odsúdencom na smrť zmiernil trest na doživotné väzenie.

Kráľovská amnestia sa bude vzťahovať aj na drogovú trestnú činnosť a na osoby, ktoré sa dopustili urážky panovníka; tá je v Thajsku považovaná za vážny zločin. Na prepustenie alebo skrátenie trestov naopak nebudú mať nárok usvedčení vrahovia a sexuálni násilníci.

"Ide o prvú príležitosť, ktorou jej veličenstvo po nástupe na trón prejavilo svoju zhovievavosť," uvádza sa v oficiálnom kráľovskom vestníku Royal Gazette.

Na základe kráľovského dekrétu, ktorý vstúpil do platnosti v pondelok, boli úplne odpustené krátkodobé tresty v trvaní do troch mesiacov. Monarcha omilostil aj podmienečne prepustených väzňov a odsúdencov vykonávajúcich verejnoprospešné práce.

Dekrét udeľuje amnestiu telesne postihnutým a slepým trestancom, alebo tým, ktorí trpia psychickými ochoreniami, rakovinou, leprou, HIV/AIDS a chronickým zlyhaním obličiek.

Na slobodu prepustia tiež väzňov starších než 60 a mladších než 20 rokov, ktorí si už odpykali stanovenú časť udeleného trestu.

Podľa údajov z júla tohto roku sa v thajských väzniciach nachádzalo viac ako 320.000 väzňov, z toho 70 percent odsúdených za drogovú trestnú činnosť.

Thajský korunný princ Mahá Vatčirálongkón sa 1. decembra oficiálne ujal trónu ako kráľ Ráma X. po svojom zosnulom a veľmi uctievanom otcovi Pchúmipchónovi Adundétovi (Rámovi IX.), ktorý vládol krajine 70 rokov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.