Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
12. december 2016

Mojich päť najlepších detských kníh

A zopár rád, ako pri nákupoch darčekov vytriediť balast v záplave detských kníh. Napríklad, zabudnite na Disneyho.
Mojich päť najlepších detských kníh

Foto - Flickr.com/peonyandthistle

Pred samotnými knižnými typmi niečo z mojej taktiky o tom, ako vybrať dobré knihy pre deti, najmä keď človek nemá čas knižnú scénu podrobne sledovať. 

Prvý krok je vytriediť balast. Celkom rozumné pravidlo je nepozerať sa na nič, čo sa obtrelo o firmu Disney. Deti nalákané filmami a tlakom verejnej mienky v škôlke budú síce vypytovať knihu o McQueenovi, ale to je len vec, ktorú treba ustáť.

Pri výbere knihy je dosť užitočné všímať si ilustrácie. Spravidla bývajú rovnako podstatnou súčasťou knihy ako príbeh a deti sa namotávajú práve na ne. Najmä tie, čo ešte nevedia čítať. Moja skúsenosť je, že keď sú v knihe na pohľad krásne a prepracované ilustrácie, tak je dobrá šanca, že aj obsah bude v poriadku.

Je zopár kníh, ktoré sa v ťažkej konkurencii stali svetovými bestsellermi. Keď už detská kniha dokáže to, že ju znova a znova vydávajú a prekladajú do všetkých možných jazykov, tak to je znak, že sa oplatí na ňu pozrieť, a vo väčšine prípadov aj kúpiť. Napríklad Macko Pu, Grufalo, Matilda. A tiež platí, že keď niektoré knihy získajú cenu, tak stojí za to sa nad ňou zamyslieť.

V takých prípadoch býva na nich nálepka, akú cenu získali. Poroty väčšinou tvoria rozumní ľudia s vkusom a na ich výber sa dá spoľahnúť.

Samozrejme, úplne najjednoduchšie je poradiť sa s kamarátkou o tom, na akých knihách fičia jej deti. Je dobrá šanca, že to isté sa bude páčiť aj tým vašim.

A keď už zlyhá úplne všetko, tak stačí si spomenúť na knihy z vlastného detstva. Napríklad Pipi dlhá pančucha, Opice z našej police či Danka a Janka. Tie lepšie z nich sa určite znova dajú nájsť na pultoch a deťom vôbec nebude prekážať, že boli napísané v minulom storočí.

Môj rebríček

Detských kníh je také množstvo, že len pomyslenie na to, že by sa pri príležitosti Vianoc zišlo spraviť pokus o zorientovanie sa v tom, ktoré sú dobré a kvalitné, môže človeka úplne vyčerpať. Ježiško, samozrejme, vie všetko, ale jeho poslom na zemi sa možno zíde zopár tipov, čo stojí za to deťom pod stromčekom rozbaliť a neskôr čítať.

Rebríček je subjektívny výber autorky, pričom jej je jasné, že sú hromady iných dobrých kníh, ktoré sa do výberu nedostali. Tiež je zrejmé aj to, že každý má svoje obľúbené knižky a svoje vlastné nároky na ne. Avšak siahnutím po knihe z nášho zoznamu určite nespravíte chybu. Vyberali sme ho podobne, ako keď sa chystá nevesta na svadbu. Niečo staré, niečo nové, niečo modré... v zozname je niečo klasické, niečo moderné, niečo naše, niečo svetové, niečo rokmi overené a niečo úplne čerstvé. 

1. Grufalo (Julia Donaldson)

Čarovný veršovaný príbeh o lesnej príšere, ktorú premôže malá dôvtipná myš. Tá prevedie detičky lesom, kde bývajú rôzne zvieratká, a je možné, že tie citlivejšie sa pri opise hrôzostrašného tvora menom Grufalo budú naozaj báť. Tak zvieratká, ako aj deti. Ilustrácie sú zo súdka realistických a jasne farebných, lahodiacich detským očiam. O kvalite svedčí aj to, že dvojica autorka/ilustrátor sa svetovo preslávili viacerými bestsellermi. Grufalo je však ich najvydarenejšia kniha, smelo sa dá povedať, že klasika. Predškôlkarov a škôlkarov by sme preto o ňu ukrátiť nemali.  Zaslúžia si ju.

Príbeh má pokračovanie v druhom diele o Grufalinke, neposlušnom Grufalovom dieťati. Tiež je to milý, ba priam krásny príbeh, ktorý určite stojí za prečítanie. Aj keď úprimne: Ten ozajstný príbeh o Grufalovi, čo má moc pobaviť deti, rodičov, babku aj mačku, je len jeden. 

2. Rozprávka o kozliatkach, ale poslušných (Mária Rázusová-Martáková a Jaroslava Blažková)

Aj keď more moderných rozprávok je nekonečné, pre deti je stále veľmi dôležité poznať ľudovú klasiku. V ľudových rozprávkach je totiž vpísaná generáciami nazbieraná a nadčasová múdrosť. Napríklad o tom, že vlkom netreba otvárať dvere za žiadnych okolností. Toto spracovanie kozliatok od vydavateľstva Buvik je nielenže rozprávačsky vynikajúce a nádherne ilustrované, deti v nej nájdu aj jedno prekvapenie. Keď knihu otočia, od konca si môžu prečítať druhú, hipsterskú verziu rozprávky o kozliatkach. Sú tri, sú poslušné a vlk dopadne oveľa lepšie ako v origináli. Budú mať vaše deti radšej tú o poslušných či tú o neposlušných?

3. Hlbokomorské rozprávky (Monika Kompaníková)

Inzercia

Kniha slovenskej autorky zožala viacero ocenení, a úplne právom. Je veľmi hlboká, keďže dobrodružstvá ryby Biby a hada Rada sa odohrávajú na takom mieste, že hlbšie sa už ísť naozaj nedá. Rovno na dne podmorskej priekopy. Príbeh priateľstva a hľadania zubov a svetla, v ktorom je veľkou pridanou hodnotou to, že reálie sú vykreslené prírodovedecky presne a podrobne. Je preto odporúčaniahodné, keď to rodič číta s dieťaťom, aby mu potom pri diskusii o podmorskom živote stačil a rozumel názvom všelijakých živočíchov a rastlín, o ktorých netušil, že existujú. A tiež dokázal chápať, keď mu dieťa bude vysvetľovať, o čom je princíp luminiscencie. Odporúčané pre deti nad päť rokov, mladší by sa v tom hlbokom morskom svete ešte mohli utopiť.

4. Kvak a Čľup (séria, Arnold Lobel)

Kniha je určená pre najmenšie deti, približne od dvoch rokov, ale podľa skúsenosti sa dá čítať stále dookola, aj keď má dieťa tri, štyri aj päť. Roztomilý príbeh dvoch žabiakov, jedného ufrflaného a druhého optimistického, ktorí riešia rôzne životné situácie, sánkujú sa, píšu list, pečú koláče. A zažívajú všeličo bežné i nebežné. Jednoduchý text s vtipnými pointami, na ktorých sa zasmejú aj rodičia. Výborné je, že dobrodružstvá žabiakov sa dajú čítať až v štyroch pokračovaniach, jedno lepšie ako druhé. (Kvak a Čľup sú kamaráti, Kvak a Čľup sú spolu, Kvak a Čľup nepoznajú nudu a Veselý rok s Kvakom a Čľupom)


5. Rozprávky po telefóne (Gianni Rodari)

Originálna hitovka talianskeho autora vyšla tohto roku po polstoročí aj v slovenčine. Veci, o ktorých píše, sú univerzálne, takže vôbec neprekáža, že príbehy sú z inej doby a inej krajiny. Písané na štýl krátkych nezávislých príbehov, ktoré sú vypointované a mierne absurdné. Poväčšine sa čítajú, ako keby ich vymýšľalo dieťa s poriadne bujnou fantáziou. Napríklad ten, ako deťom, ktoré všetko ničili, nadizajnoval jeden účtovník zámok určený čisto len na búranie. A ako sa potajomky na vybúrenie búraním namotali aj dospelí. Alebo ten, ako učiteľka zaviedla deti do múzea času, kde boli ako pozostatok z minulosti električka, ktorá stále meškala, a slzy v pohári.

Plusom knihy je formát optimálny na večerné predspánkové čítanie. Príbehy sú ani dlhé, ani krátke, také akurát na vyjednávanie s potomkom, či sa pred zhasnutím bude čítať jeden, dva či desať. 

 

Bonusový tip:
Pero Le Kvet: Chlapec s očami ako hviezdy 

Ďalšia kniha ako žiadna iná. Vlastne nie celkom, trochu pripomína iný unikát: Malého princa. Ak sú Rozprávky po telefóne, ako keby ich vymýšľalo dieťa, tak Chlapec s očami ako hviezdy je, ako keby sa dieťaťu prisnil. Chlapec bez mena s motýľom bez mena chodia krajinou, ktorá nie je na mape. Všelikoho stretávajú, najmä známe rozprávkové postavy. Chrobáka truhlíka, Budkáčika a Dubkáčika či Lomidreva. V tejto knihe však nejde vôbec o dej, ide o tých pár viet, čo postavy medzi sebou prehodia, nedokončené dialógy pri putovaní. Kniha slovenského autora je poetická, úplne zvláštna, sú to skôr hry s jazykom a neprvoplánovými odkazmi.  Pravdepodobne to ale asi nebude žáner, ktorý univerzálne sadne každému. Je to však horúca novinka a k tomu poriadne originálna, preto ju dávame do pozornosti ako bonusový tip.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame