Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. december 2016

EÚ a Kuba podpísali dohodu o normalizácii vzájomných vzťahov

Európska únia podpísala dnes s Kubou dohodu o politickom dialógu a spolupráci.

Kuba bola doteraz jedinou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá nemala uzavretú medzinárodnú dohodu o spolupráci s krajinami EÚ.

Dohoda bola uzavretá v rámci bruselského zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. V mene EÚ ju podpísali vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ; za Kubu dohodu podpísal minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla. 

K uzavretiu vôbec prvej dohody medzi EÚ a Havanou, ktorá by mala prispieť k posilneniu politického dialógu, spolupráce a demokracie, došlo dva týždne po smrti bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra.

Mogheriniová na stretnutí s novinármi pripomenula, že ide o komplexnú obchodno-právnu dohodu, z ktorej budú profitovať podnikatelia, investori a občania oboch strán. Dohoda v praxi znamená otvorenie novej éry v bilaterálnych vzťahoch, pretože zároveň je aj zrušením zákona z roku 1996, v ktorom Únia stanovila sériu podmienok pre normalizáciu vzťahov, najmä v oblasti ľudských práv.

Oblasť ľudských práv je predmetom separátnych rokovaní medzi EÚ a Kubou: vyjednávačom v mene Európskej vonkajšej služby, ktorej šéfuje Mogheriniová, je bývalý šéf gréckej diplomacie Stavros Lambrinidis.

Tieto rokovania sú okrem iného zamerané na ústavné, právne a administratívne aspekty slobody združovania a slobodnej účasti občianskych združení na politickom živote Kuby. 

O normalizácii vzťahov medzi Bruselom a Havanou rozhodli Mogheriniová a Rodríguez Parrilla už v apríli 2015. Koncom vlaňajšieho roka sa pre postupnú normalizáciu vzťahov s Kubou rozhodol aj americký prezident Barack Obama, ktorý v marci 2016 uskutočnil historickú návštevu Kuby.

Dnes podpísanú politickú a obchodnú dohodu musí schváliť aj Európsky parlament a následne ju musia schváliť i národné parlamenty všetkých 28 členských štátov EÚ.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.