Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2011

AKTUÁLNE: V Pakistane zavraždili jediného katolíckeho ministra

Dnes dopoludnia bol v pakistanskom hlavnom meste Islamabád zastrelený minister pre náboženské menšiny Shahbaz Bhatti. Len prednedávnom bol pritom znovu vymenovaný do čela rezortu, ktorému hrozilo zrušenie. Čo čaká náboženské menšiny v Pakistane teraz? Ľudská nenávisť, pomýlený výklad islamu, traja m...

Dnes dopoludnia bol v pakistanskom hlavnom meste Islamabád zastrelený minister pre náboženské menšiny Shahbaz Bhatti. Len prednedávnom bol pritom znovu vymenovaný do čela rezortu, ktorému hrozilo zrušenie. Čo čaká náboženské menšiny v Pakistane teraz?

Ľudská nenávisť, pomýlený výklad islamu, traja muži so samopalmi a minister – katolík bez ochranky. Zhoda týchto okolností znamenala smrť Shahbaza Bhattiho, ktorý si len prednedávnom zasadol po druhý raz do kresla ministra pre náboženské menšiny Islamskej republiky Pakistan. Nasledoval tak osud Salmana Tasíra, guvernéra provincie Pandžáb, ktorý za boj proti zákonu o blasfémii zaplatil začiatkom januára svojím životom.

Nechcel opustiť Pakistan

Očitým svedkom atentátu bol aj Gulam Rahim, vracajúci sa práve z ranného nákupu. Podľa jeho výpovede vo chvíli, keď tmavá Toyota s ministrom vo vnútri opúšťala bydlisko, obkľúčili ju traja ozbrojení muži. Ihneď spustili paľbu priamo do vozidla. Po tom, čo sa dvaja z nich pokúsili vytiahnuť Bhattiho von a tretí pokračoval v paľbe, opustili miesto tragédie v bielom Suzuki Mehran. Rahim pozoroval rýchly sled udalostí ukrytý za stromom. Minister bol namieste mŕtvy, jeho šofér utrpel vážne poranenia.

„Bhatti bude odteraz pre miestnych kresťanov mučeníkom viery. Pre extrémistov ďalším z úspešných cieľov.“ Zdieľať

Premiér Yousaf Raza Gilání navštívil miestnu nemocnicu Shifa, do ktorej boli privezené ostatky zavraždeného, ako aj zranený šofér. Okrem slov útechy pozostalej rodine vyhlásil: „Takéto činy nezastrašia vládu v jej odhodlaní bojovať s terorizmom a extrémizmom.“ Bhattiho kolegyňa z federálnej vlády, ministerka informácií Firdous Ashiq Awanová vyjadrila smútok nad tragickou udalosťou a dodala, že vláda vyšetrí, prečo zavraždený politik nemal pri sebe v osudnej chvíli nijakú ochranku.

Hoci sa k zodpovednosti za čin doteraz neprihlásila nijaká skupina, súkromné televízne stanice v Pakistane zverejnili pamflety, autorstvo ktorých sa pripisuje hnutiu Taliban. V nich autori upozorňujú, že podobný osud stihne každého, kto bude aj naďalej oponovať zákonom proti rúhaniu. Práve ony boli dôvodom početných vyhrážok extrémistov voči ministrovi Bhattimu, ktorý neuposlúchol rady svojich priateľov, aby opustil krajinu.

Inzercia

Neistá budúcnosť náboženských menšín

K téme:
Malé víťazstvo náboženských menšín v Pakistane Zdieľať

Atentát na ministra vyvoláva viacero otáznikov. Okrem chýbajúcej ochranky či pátrania po skutočných páchateľoch je to najmä ďalší osud náboženských menšín v Pakistane. Bhatti bude odteraz pre miestnych kresťanov zrejme mučeníkom viery. Pre extrémistov ďalším z úspešných cieľov, odstránením ktorého chceli utlmiť hlasy volajúce po zmenách v tamojšom právnom systéme.

Či sa im to podarí a oponenti legislatívnych špecifík islamského štátu utíchnu, je otázne. Oveľa väčším problémom bude, ak so smrťou ministra zanikne aj jediné svetielko, ktoré náboženským menšinám dávalo, hoci len malú, nádej na jednoduchší život. Teda – samotné ministerstvo pre náboženské menšiny.

Marián Sekerák

Foto: asianews.it

Odporúčame

GLÓBUS: Malé víťazstvo náboženských menšín v Pakistane

GLÓBUS: Malé víťazstvo náboženských menšín v Pakistane

Ministerstvo pre náboženské menšiny v Pakistane ostáva zachované. Napriek tlakom na zoštíhlenie početnej pakistanskej vlády, ako aj vyostrovaniu sporov týkajúcich sa tzv. zákona o rúhaní, bol v jeho čele potvrdený doterajší minister, katolík Shahbaz Bhatti (na obr.). Náboženské minority topiace sa v...

AKTUÁLNE: Financovanie cirkví sa má zmeniť. Nevedno kedy

AKTUÁLNE: Financovanie cirkví sa má zmeniť. Nevedno kedy

Nový model financovania cirkví a náboženských spoločností vzíde z diskusie medzi štátom, cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Správne riešenie pomôže nájsť expertná skupina. Podľa rezortu kultúry problematika financovania nie je politickou, ale odbornou témou. „Som rád, že môžem oznámiť, že sa na ...