Víkendové zúfalstvo s Ficom a Dankom

Víkendové zúfalstvo s Ficom a Dankom

FOTO TASR - Martin Baumann

Kým Andrej Danko je so svojimi IC vlakmi aspoň intelektuálne autentický, Robert Fico sa návratmi o 15 rokov dozadu autentickým už nestane. Komentár k dvom vrcholom tohto víkendu.

Začnime sobotou, ktorá patrila premiérovi a lídrovi Smeru Robertovi Ficovi.

„Smer útokom“, tak by sa dala nazvať nová stratégia strany, ktorá chce bojovať s časom a nevyhnutnosťou svojho úpadku. Je zjavné, že Fico chce ďalej stupňovať vojnu s novinármi – v internom prieskume mu totiž nedávno vyšlo, že väčšina voličov Smeru „opozičné“ noviny nečíta a tí, ktorí ich čítajú, im zväčša aj tak neveria. Takže vedenie strany si vyhodnotilo, že konflikt s novinármi im síce percentá veľmi nepridá, ale ani neuškodí, no najmä bude užitočný ako odpoveď na dnešné aj budúce kauzy. 

Lenže okrem toho je Ficov boj proti úpadku politickým aj intelektuálnym zúfalstvom. Ide pokračovať s olovenou guľou, ktorá nesie meno Robert Kaliňák. A na to, aby dal prežitiu politicky zničeného ministra vnútra akýsi vyšší zmysel, určil Fico za novú štátnu prioritu rómsku tému.

Keby predstavil aspoň jedno systémové opatrenie či nebodaj balík opatrení alebo by dokonca povedal, že táto téma je natoľko vážna, že ju už nemôže mať na starosti aparátik splnomocnenca vlády, ale povedzme nové ministerstvo pre segregované komunity, dalo by sa to po dvoch premárnených obdobiach vlády vnímať aspoň ako pokus o zvrat. 

Lenže trojnásobný 52-ročný premiér neponúka nič, len toto: „To, čo počúvam o zneužívaní tohto systému, je neakceptovateľné a bude musieť na to minister zareagovať, musíme začať v rómskych osadách robiť poriadky.“

Teda ponúkol presne to, čo v roku 2001 ako 37-ročný politik prednášal na mítingoch päť rokov predtým, než sa stal prvýkrát premiérom: „Hovorím to úplne natvrdo, aby robenie detí nebolo spôsobom obživy rómskych rodín a aby si aj títo ľudia uvedomili, že sa na nich rovnako vzťahujú práva a povinnosti ako na kohokoľvek iného.“


Hovorenie natvrdo mu ostalo, medzitým je však už desiaty rok premiérom a čo po ňom v tejto oblasti ostalo? Opakovane vyhlasoval – naposledy v roku 2013 –, že rómsky problém sa dá vyriešiť len „extrémnymi opatreniami“, tým, že sa deti odoberú z prostredia, v ktorom vyrastajú, a povinne sa umiestnia do internátnych škôl. 

Okrem siláckych rečí však neprišlo opäť nič.

Ľavicový Smer za 17 rokov svojej existencie nevyprodukoval ani jediného politika, ktorý by sa segregovaným rómskym komunitám venoval minimálne z bratislavsko-košického rýchlika. Stačí si pozrieť programové dokumenty strany – v posledných programových prioritách pre roky 2016 – 2020, ktoré sa skladajú z piatich viet (!), nenájdeme o novej priorite, samozrejme, ani jednu zmienku.

V programe Smeru pre roky 2012 – 2016 z kopy sena vyhrabeme len byrokratické zaklínadlá akoby z Husákovských čias typu „pri začleňovaní okrajových rómskych komunít budeme pokračovať v súlade s Dekádou začleňovania rómskej populácie 2005 – 2015“.

Agenda ležala Ficovi a spol. až tak veľmi na srdci, že ju počas druhej vlády prenechali Petrovi Pollákovi od Matovičovcov a toho v nej škodoradostne vykúpali.

Takže to záverom možno povedať natvrdo: Ficov sobotňajší prejav bol hanebnou urážkou tejto krajiny. Ale povedať sa to dá aj namäkko: tieto staré rétorické triky bez fantázie prekvapiť niečím novým už nemôžu fungovať. Na to predseda Smeru v politike až príliš zostarol.

Dankova IC-republika

Pokračujme nedeľou, ktorá zas patrila Andrejovi Dankovi, predsedovi NR SR a údajne nádejnému premiérovi. Ak sa ním raz naozaj stane, aj na Fica budeme spomínať v dobrom.

Nejde o diskusiu s Richardom Sulíkom, v ktorej sa Danko autenticky a neplánovane vznietil. Ale o dlhodobú politickú prázdnotu, ktorú dnes majestátne zavŕšil na svojom slávnostnom vystúpení pri vypravení štátnych IC vlakov z Hlavnej stanice v Bratislave.

Líder SNS s tými najvyššími kariérnymi ambíciami si totiž v tomto roku nenašiel žiadnu vznešenejšiu misiu, než prebojovať, aby z Bratislavy do Košíc namiesto troch expresných vlakov denne (ktoré vypravuje súkromný RegioJet) jazdilo päť vlakov denne (plus dva vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko).

Iste, je to milá PR-téma, takmer na úrovni Ficových vlakov zadarmo, lenže Dankova SNS po schválení nového rokovacieho poriadku a vypravení IC-vlakov už nič iné v hlave nemá. (Celý Dankov prejav k InterCity, v ktorom líder SNS na počesť dvoch vlakov temer vyhlásil založenie novej republiky, si môžete prečítať na tomto mieste.)

Zdá sa, že v novej trumpovskej dobe môže byť štátnikom aj taký Boris Kollár.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo