Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. 12. 2016, 14:56

Bombový útok pri koptskej katedrále v Káhire zabil najmenej 25 ľudí

Väčšina obetí sú ženy a deti, boli na nedeľnej bohoslužbe.

Bombový útok pri koptskej katedrále v Káhire zabil najmenej 25 ľudí

Bombový útok v komplexe hlavnej koptskej katedrály v egyptskej Káhire si dnes vyžiadal najmenej 25 obetí na životoch a 35 zranených. 

Informovala o tom dnes egyptská štátna televízia s tým, že ide o najzávažnejší útok proti tejto náboženskej menšine za posledné obdobie. K činu sa zatiaľ nikto neprihlásil. 

Koptská Katedrála sv. Marka, miesto útoku bolo v jej tesnej blízkosti (Foto: Wikimedia Commons)

K explózii došlo okolo 10.00 miestneho času, uvádza BBC. Výbuch zasiahol ľudí na nedeľnej bohoslužbe v kostole sv. Petra, ktorý je v tesnej blízkosti katedrály. 

Okolnosti útoku zatiaľ nie sú jasné. Podľa agentúry MENA útočník hodil výbušninu do kostolíka v blízkosti Katedrály sv. Marka, ktorá je sídelným chrámom koptskej pravoslávnej cirkvi a jej duchovného vodcu, koptského pápeža Tawadrosa II.

Podľa niektorých očitých svedkov tašku s výbušninou priniesla do chrámu žena a nálož bola aktivovaná na diaľku. Iní svedkovia však tvrdia, že vybuchla nálož už nastražená v kostole. 

Egyptské ministerstvo vnútra po dnešnom útoku posilnilo ochranu všetkých kresťanských chrámov. Len koptských je v Káhire 163.

V Egypte žije zhruba osem miliónov koptov, ktorí tak tvoria desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a neskôr armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín. 

Egypt dlhé roky bojuje proti militantom na Sinajskom polostrove, ale ich povstanie je od roku 2013, keď došlo k zvrhnutiu riadne zvoleného islamistického prezidenta Muhammada Mursího, krvavejšie a rozšírilo sa aj do ďalších častí krajiny – vrátane Káhiry.

Odporúčame