Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. december 2016

Počet obetí výbuchov pri štadióne v Istanbule sa zvýšil na 38

Počet obetí dvoch výbuchov, ku ktorým došlo v sobotu večer v tesnej blízkosti futbalového štadióna v Istanbule, stúpol na 38.

Informoval o tom dnes turecký minister vnútra Süleyman Soylu. 

Spresnil, že o život prišlo 30 príslušníkov polície, siedmi civilisti a jedna osoba, ktorej totožnosť sa zatiaľ nepodarilo určiť.

Minister súčasne korigoval aj počet zranených pri výbuchoch, ktorých je podľa najnovších informácií 155. Hospitalizovaných je stále 136 zranených, pričom 14 z nich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Ďalší piati v čase Soylovho vyhlásenia pre tlač podstupovali chirurgický zákrok.

V súvislosti s výbuchmi, ktoré turecké vedenie označuje za teroristické útoky, bolo zadržaných spolu 13 podozrivých osôb. Na policajných staniciach v Istanbule sa dnes uskutočnilo niekoľko rozlúčkových obradov s príslušníkmi polície, ktorí pri sobotňajších explóziách prišli o život. Zúčastnili sa na nich aj prezident Recep Tayyip Erdogan, premiér Binali Yildirim a ďalší členovia vlády.

Erdogan dal pri tejto príležitosti prísľub, že Turecko nad terorizmom zvíťazí. "Opäť sme sa raz túto noc pozreli v Istanbule do ohavnej tváre terorizmu, ktorý pošliapava všetky morálne hodnoty," uviedol najvyšší turecký predstaviteľ. 

V Turecku bol na dnes vyhlásený štátny smútok a vlajky na území celej krajiny i na tureckých vyslanectvách v zahraničí zvesené na pol žrde.

K zodpovednosti za výbuchy sa zatiaľ nikto neprihlásil.  Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.

Turecká prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) dnes útok v Istanbule ostro odsúdila. Vo svojom vyhlásení zdôraznila, že "v domácej i zahraničnej politike Turecko musí byť príkladom alebo dokonca politickým aktérom mieru, demokracie a ľudských práv. Je dôležité, aby politika, jazyk, tón alebo činy, ktoré vyvolávajú napätie, polarizáciu, nepriateľstvo a (ozbrojené) zrážky, okamžite prestali."

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.