Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. december 2016

Skauti privezú dnes Betlehemské svetlo

V nedeľu ho prijme v Poprade prezident SR.

Betlehemské svetlo pokoja a lásky dotvorí vďaka skautom vianočnú atmosféru na Slovensku aj v tomto roku. Slovenskí skauti ho prinesú už dnes z Rakúska, kde ho aj pre všetkých ľudí v SR odpália vo viedenskom pravoslávnom kostole na medzinárodnej ekumenickej slávnosti.

V nedeľu 11. decembra predpoludním počas svätej omše vo Svite skauti zo Slovenska odovzdajú Betlehemské svetlo poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír. Po prvý raz sa uskutoční odovzdanie Betlehemského svetla ukrajinským skautom v Užhorode, kam ho privezú skauti z východného Slovenska.

Ešte v ten istý deň privezú skauti Betlehemské svetlo do Popradu, kde ho slávnostne prijme prezident SR Andrej Kiska.

V sobotu 17. decembra budú skautské posádky od skorého rána rozvážať svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí.

Skauti budú rozvážať svetlo až do Štedrého dňa. Betlehemské svetlo nádeje, pokoja a lásky privezú do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov. Skauti so svetlom zavítajú aj na pomyselnú strechu Slovenska, na Lomnický štít.

Inzercia

"V predvianočnom období sa do šírenia Betlehemského svetla k ľuďom, do miest a obcí a do jednotlivých ustanovizní zapájajú stovky skautov. Svetlo budeme roznášať po celom Slovensku už po 27. raz ako symbol pokoja a lásky a sme hrdí, že sa nám podarilo vybudovať takúto tradíciu, ktorá si získala srdcia ľudí," povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Po prvý raz prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Svetlo tradične odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme prinesie Dieťa svetla - rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým. 

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla v roku 1099, v období krížových výprav.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty - spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.