Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2011

AKTUÁLNE: Financovanie cirkví sa má zmeniť. Nevedno kedy

Nový model financovania cirkví a náboženských spoločností vzíde z diskusie medzi štátom, cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Správne riešenie pomôže nájsť expertná skupina. Podľa rezortu kultúry problematika financovania nie je politickou, ale odbornou témou. „Som rád, že môžem oznámiť, že sa na ...

Nový model financovania cirkví a náboženských spoločností vzíde z diskusie medzi štátom, cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Správne riešenie pomôže nájsť expertná skupina. Podľa rezortu kultúry problematika financovania nie je politickou, ale odbornou témou.

„Som rád, že môžem oznámiť, že sa na Slovensku začala diskusia o financovaní cirkví,“ vyhlásil po dnešnom pracovnom stretnutí s cirkevnými predstaviteľmi minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Rezort kultúry podľa neho v krátkom čase zriadi skupinu expertov, ktorí budú pracovať na príprave podkladov pre zmenu financovania. Tvoriť ju budú zástupcovia rezortu kultúry, Konferencie biskupov Slovenska, Ekumenickej rady cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.

Kedy sa však doterajší spôsob, ktorý podľa ministra funguje podľa boľševického zákona, zmení, dnes nie je známe. Krajcer sa so zástupcami cirkví a náboženských spoločností nedohodol na žiadnych termínoch. „Musíme nájsť spoločnú reč, vidím to skôr ako beh na dlhú trať,“ konštatoval generálny biskup Evanjelickej cirkvi Miloš Klátik. Potvrdil to aj minister. Termín, kedy sa diskusia skončí, podľa neho neexistuje.

Podpora štátu je pre malé cirkvi kľúčová

Nájsť ten správny model financovania nebude ľahké. Slovensko sa zrejme nevydá rovnakou cestou ako európske štáty, ktoré už spôsob financovania cirkví doriešili. Hľadať budeme vlastný model. "Rozhodnutie sa pre model financovania súvisí aj s posúdením otázky zmiernenia krívd, ktoré sa cirkvám v minulosti udiali," konštatoval predseda KBS, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý na stretnutí zastupoval Katolícku cirkev. Zvolenský tiež uviedol, že model tzv. povinnej cirkevnej dane, kedy by člen cirkvi, ktorý sa k nej prihlási, musel cirkevnú daň platiť povinne, je pre Katolícku cirkev neprijateľný. Podľa arcibiskupa sa tým chce cirkev vyhnúť odchodom z jej radov, ako sa to stalo v Nemecku či Rakúsku.

Krajcer síce pripustil, že SaS má vo svojom programe zadefinovanú cirkevnú a asignačnú daň, konkrétne riešenie chce však nájsť v „spoločnom dialógu“ s cirkvami.

Nový model má byť kompromisom všetkých dotknutých cirkví a spoločenstiev. Nájsť ho však bude o to zložitejšie. Niektoré cirkvi by totiž bez podpory štátu čakali ťažké časy. "Malé cirkvi by mali bez štátnej pomoci veľké problémy," povedal pre Postoy.sk čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner. "Gro našej komunity má okolo 80 rokov a veľká časť je ekonomicky nevýkonná," uviedol. Arcibiskup Zvolenský však vylúčil podporu Katolíckej cirkvi modelu, ktorý by inej cirkvi mohol poškodiť.

Inzercia

Reštitúcie i kultúrne dedičstvo

Témou stretnutia boli aj reštitúcie, dnešné postavenie cirkví a náboženských spoločností či ochrana a obnova kultúrneho dedičstva s dôrazom na sakrálne pamiatky. „Sakrálne pamiatky sú neoddeliteľnou a v prípade nehnuteľností aj tou najvýznamnejšou súčasťou kultúrneho dedičstva na Slovensku. Vláda sa plne hlási k potrebe ich ochrany,“ povedal minister. Možnosťou odkiaľ čerpať finančné prostriedky sú podľa neho napríklad nórske fondy.

Prioritou rezortu kultúry bude v najbližšej dobe aj 1150. výročie príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré si pripomenieme v roku 2013. Krajcer sa preto zaviazal aktívne spolupracovať na príprave osláv.

Podľa posledných údajov z roku 2009, ktoré má rezort kultúry zverejnené na svojej webstránke, znamená dnešný model financovania pre štát finančnú záťaž približne 37 miliónov eur ročne. Približne rovnakú sumu podľa hovorkyne rezortu Evy Chudinovej vyčlenilo ministerstvo aj na tento rok. Najväčší balík peňazí je určený pre Rímskokatolícku cirkev, naopak najmenej získala Cirkev adventistov siedmeho dňa . “Tieto prostriedky môžu byť použité výhradne na presne účelovo viazané výdavky - platy duchovných a určitá časť na prevádzku centier,“ povedal pre Postoy.sk hovorca KBS Jozef Kováčik.

-mel-

Ilustračné foto: frenchentree.com

Odporúčame

ROZHOVOR: Peter Seewald: Kdo seje vítr, sklidí bouři

ROZHOVOR: Peter Seewald: Kdo seje vítr, sklidí bouři

"Memorandum nemeckých teológov je druh teologického stalinizmu," hovorí v rozhovore pre rakúsky magazín Kath.net novinár Peter Seewald, autor troch kníh rozhovorov s pápežom Benediktom XVI. Prinášame vám jeho český preklad. Pane Seewalde, jak se díváte na diskusi o celibátu v Memorandu teologů? Vši...