O čom sa na sneme Smeru baviť nebude

O čom sa na sneme Smeru baviť nebude

Strana Smer bude mať cez víkend snem. Čo sa od neho dá očakávať?

Žiadne veľké prekvapenie typu, že minister Robert Kaliňák by už nekandidoval na post podpredsedu alebo by do tejto funkcie nebol zvolený, sa zrejme neudeje. Aj keď k istým personálnym zmenám vo vedení strany dôjde.

Podpredsedami strany by po sneme už nemali byť Dušan Čaplovič a Pavol Paška. Na týchto postoch ich s veľkou pravdepodobnosťou vystriedajú žilinský župan Juraj Blanár a minister hospodárstva Peter Žiga. Blanár patrí do okruhu ministra kultúry Marka Maďariča, Žiga mal dlho blízko ku košickej skupine okolo Pavla Pašku. Keď však bývalému šéfovi parlamentu politicky zlomila krk kauza piešťanského cétečka, flexibilný Žiga sa od neho rýchlo emancipoval. Na čele košickej krajskej organizácie strany by mal Žigu vystriedať Richard Raši. 

Tieto zmeny však z pohľadu budúcnosti najsilnejšej vládnej strany majú len malý význam. Kľúčovým problémom dnešného Smeru je totiž najmä obsahová vyprázdnenosť. Hoci Ficov Smer bol vždy viac stranou moci ako programu, v minulosti dokázal z času na čas prísť s témami, ktoré mu u značnej časti voličov prinášali politické body. Bojoval s bankami, dôchodkovými poisťovňami, chcel zrušiť súkromné zdravotné poisťovne, zavádzal vianočné dôchodky, vlaky zadarmo či rozdával sociálne balíčky.

Ponechajme teraz bokom ekonomickú zmyslupnosť niektorých týchto krokov, boli to však témy, ktoré u časti voličov rezonovali. Politici Smeru kvôli nim čelili kritike časti médií, ekonomických analytikov či ľudí z biznisu, v konečnom dôsledku to však boli pre stranu politicky produktívne konflikty.

Dnes to však vyzerá tak, akoby Smer nemal témy, a politické konflikty vedie len kvôli kauzám. Bráni Kaliňáka, Richtera, Lajčáka. Niežeby sa v minulosti so Smerom žiadne kauzy nespájali, bolo ich požehnane. Ale dnes akoby to bolo už len o nich. Márne sa bude Robert Fico snažiť komunikačne napodobňovať Donalda Trumpa, na to, aby sa v očiach ľudí stal bojovníkom proti establišmentu, je až príliš dlho jeho súčasťou.

Aby bolo jasné, prepadu popularity sa Smer tak či tak nevyhne. Ten je pre stranu, ktorá je s krátkou prestávkou takmer deväť rokov nepretržite vo vláde, prirodzeným osudom.

Ak sa mu však nechce len pasívne prizerať, ale má ambíciu pokúsiť sa ho spomaliť či aspoň mať pod kontrolou, musí sa zbaviť toxických príťaží, ako je minister Kaliňák, a začať opäť témami oslovovať svojich tradičných voličov.

Inak ich Smeru preberú iní a čo je z pohľadu krajiny horšie, vôbec to nemusí znamenať zlepšenie vyhliadok na nástup nejakej slušnej pravicovej alternatívy. Z rezervoáru sklamaných voličov Smeru môžu bohato čerpať Andrej Danko, ale aj spodné prúdy slovenskej politiky. Rovnica, že čím na tom Smer bude horšie, tým na tom bude Slovensko lepšie, nie je vôbec taká jednoznačná, ako si mnohí naivne myslia.

O tých veciach sa však v sobotu na sneme v Prešove asi veľmi diskutovať nebude.

Foto: TASR/ Henrich Mišovič

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo