Príde konzervatívna revolúcia z Paríža?

Príde konzervatívna revolúcia z Paríža?

Francois Fillon popíja víno na Medzinárodnom agrikultúrnom veľtrhu v Porte de Versailles, február 2013. Foto: Profimedia.

Favoritom francúzskych prezidentských volieb je Francois Fillon. Politik, ktorý reprezentuje nového ducha svojej krajiny.

Ešte donedávna by na bývalého premiéra, ktorý slúžil v Sarkozyho vláde, nestavil nikto. Lenže Fillon porazil v primárkach republikánov, na ktorých sa zúčastnilo 4,5 milióna Francúzov, s prehľadom všetkých protikandidátov. Vyradil pôvodného favorita primárok Alaina Juppého aj excentrického Nicolasa Sarkozyho, ktorý sníval o svojom veľkom comebacku.

A teraz mieri k tomu, aby o päť mesiacov zvíťazil vo francúzskych prezidentských voľbách, ktoré budú v roku 2017 azda najsledovanejšou udalosťou roka.

Víťaz republikánskych primárok pritom neoplýva žiadnou špeciálnou charizmou. No po mdlom Francoisovi Hollandem, ktorý ako prvý prezident v povojnových dejinách Francúzska oznámil, že druhýkrát radšej nebude kandidovať, stačí aj fillonovská charizma.

Francois Fillon v aktuálnych prieskumoch vedie, Marine Le Penovú by možno porazil už v prvom kole, v druhom kole by ju mal celkom rozdrviť. To sú zatiaľ, samozrejme, len prieskumy, ale Fillonova prevaha nad ďalšími dvomi stredo-ľavými protikandidátmi, doterajším premiérom Manuelom Vallsom a exministrom hospodárstva Emmanuelom Macronom, je taká veľká, až sa zdá, že si to môže pokaziť už len sám vážnymi chybami.

Kto je teda Francois Fillon?

De Gaulle by ohŕňal nosom

Fillona, jeho osobnosť a minulosť, v týchto dňoch bližšie spoznávajú aj anglosaské denníky a médiá. Pomerne obsiahly portrét priniesol Hugh Schofield, reportér BBC v Paríži. Schofield sa najviac obáva jeho katolicizmu, občas pre Fillonovu vieru a postoje, ktoré z nej plynú, používa dokonca slovo radikalizmus.

Fillonov otec bol právnik, matka profesorka histórie, obidvaja boli gaullisti z oblasti pri meste Le Mans na západe krajiny.

Ideológia generála de Gaulla sa od dnešnej podoby pravice v mnohom líšila. De Gaulle považoval za svoju úlohu uchrániť Francúzsko pred komunizmom, preto kombinoval silnú osobnú vieru s politickým antiamerikanizmom, ekonomickým takmer až socializmom, len aby vytlačil komunistickú stranu na okraj.

Samozrejme, nosným princípom bol pestovaný patriotizmus a hrdosť na Gaulleov odpor v čase druhej svetovej vojny, snaha presadiť túto tradíciu ako hlavnú tradíciu Francúzska. Hoci veľká časť Francúzov o režime vo Vichy zmýšľala trochu inak než de Gaulle.

Fillon sám sa od tejto tradície významne odkláňa, má povesť anglofila, za ženu si v roku 1974 zobral Penelope Clarke z Walesu a najmä, Fillon je aktuálne jedným z ekonomicky najliberálnejších politikov vo Francúzsku. Dokonca sa netají obdivom k britskej expremiérke Margaret Thatcherovej, čo v jeho rodnej krajine pôsobí až nepatrične. De Gaulle by nad ním ohŕňal nosom, ak nie niečo horšie.

Fillon bol zvolený do parlamentu už ako 27-ročný, bolo to v roku 1981 a patril ku gaullistom Jacquesa Chiraca. Jeho gaullizmus naberal postupne novú podobu, strana sa premenovala, transformáciu postupne zavŕšil Nicolas Sarkozy, ktorému imponovali silné slová, ale ešte viac marketingové poňatie politiky a osobný luxus.

Ako hovorí Gaspard Koenig z liberálneho think tanku Generation Libre, sám Fillon bol v minulosti podstatne viac vľavo a prešiel podobným obrátením ako svätý Pavol pred Damaskom.

EÚ nezničiť, ale zmeniť a zachrániť

Kým v ekonomike je liberálny, ostatné postoje z neho robia konzervatívneho suverenistu. Je euroskeptik, v referende o Maastrichtskej zmluve hlasoval v prvej polovici 90. rokov proti, dnes podporuje zotrvanie Francúzska v EÚ – čo je téma, ktorá mu pravdepodobne zaručí hlasy väčšiny socialistických voličov v prípadnom druhom kole proti Le Penovej –, ale k podobe Únie je veľmi kritický. Hovorí, že EÚ by sa mala zamerať na svoje hlavné úlohy a niektoré právomoci previesť späť na národné štáty.

Fillon postupne politicky rástol, v roku 1983 sa stal ministrom školstva vo vláde Edouarda Balladura, postupne mal päť ďalších skôr okrajových ministerských postov, bol ministrom pôšt a telekomunikácií, informácií, najvýznamnejší bol rezort sociálnych vecí.

V každom prípade jeho kariéra nepripomínala dravca, ktorý sa tlačí rýchlo hore. Premiérom sa stal v roku 2007 za vlády prezidenta Sarkozyho.

Podľa bývalej ministerky a dobrej známej Francoisa Fillona Roselyine Bachelotovej, ktorá je od Fillona asi o desať rokov staršia, nie je Fillon žiadny suchár. Priznáva, že môže pôsobiť frigidne, ale „pod vrstvou ľadu horí oheň“. Pokojné vystupovanie a neochota odhaľovať všetko v médiách sa podľa nej snúbia s jeho bohatým súkromným životom a silným presvedčením.

Fillon je praktizujúci katolík, potraty osobne odmieta, ale zákon meniť nechce. V nemalej miere reprezentuje ľudí, ktorí v státisícových masách protestovali proti zavedeniu homosexuálnych manželstiev, no legislatívu o manželstvách osôb rovnakého pohlavia už meniť nebude. Chce však zabezpečiť, aby deti mohli vystopovať, kto je ich biologickým rodičom.  

On verzus Le Penová

Mnohí ho opisujú ako masochistického politika, ktorý všetko vydrží, ponižoval ho aj Sarkozy, aj kadekto iný. Podľa bývalého Sarkozyho poradcu Henri Guaina to zodpovedá Fillonovej predstave, že spása musí byť vykúpená utrpením, preto všetko vydrží.

Ale môže to byť aj jednoduchšie. Keďže Fillon sa kedysi takmer stal pretekárom v automobilových pretekoch, v Le Mans ide o šport číslo jeden, a keďže miestne preteky sú bojom na 24 hodín, Fillon môže byť skrátka len vytrvalý. Bdelý a vytrvalý. Vie, že dlhé preteky sa zriedkakedy rozhodujú v prvej polovici.

Súboj s Marine Le Penovou bude v mnohom netradičný. Vo viacerých témach bude totiž Fillon stáť viac vpravo ako Le Penová. Nejde len o biznis a ekonomiku či náboženstvo a rodinu. Le Penová chce znížiť vek odchodu do dôchodku späť na 60 rokov, čo spolu s ďalšími sociálnymi témami znamená – ako píše Financial Times –, že až 45 percent ľudí hlásiacich sa k pracujúcej triede a 38 percent nezamestnaných chce voliť Le Penovú. A to z nej robí tak trochu „Trumpa“ francúzskych volieb.

Na druhej strane, Francois Fillon v žiadnom prípade nie je Hillary, takže vo Francúzsku nás čaká trochu iný súboj, ako sme videli v USA. Francúzsky „Trump“ bude útočiť zľava a postaví sa mu jeden z najsolídnejších pravičiarov tejto krajiny.

V duši katolíka Fillona

Rozsiahly a pozoruhodný profil Fillonovho duchovného života priniesol nedávno nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Reportér denníka sa vydal do benediktínskeho opátstva Saint-Pierre de Solesmes, ktoré je spirituálnym útočiskom prezidentského kandidáta. Stretnete tam mníchov starajúcich sa o záhradu, atmosféru nadnášajú gregoriánske chorály. FAZ cituje z prejavu Fillona, ktorý koncom augusta zaujal celé Francúzsko: „Už viac ako tisíc rokov žijú v Solesmes benediktínski mnísi. Už viac ako tisíc rokov! Ako sa nedá cítiť sila, moc, hĺbka tejto minulosti, ktorá nás vyformovala a ktorá otvára kľúče našej budúcnosti. (…) Francúzsko sa nenarodilo v roku 1789. Od krstu Chlodovika uplynulo pätnásť storočí. Francúzsko je najstaršou dcérou cirkvi a krajinou filozofov osvietenstva.“

Prejav vyvolal veľkú pozornosť až údiv, vo Francúzsku s jeho laicistickou tradíciou nie sú podobné vety samozrejmosťou. Nemecký denník sa tiež o Fillonovi rozprával s jedným mníchom, ktorý dúfa, že s nádejným prezidentským kandidátom sa obnoví katolicizmus v krajine.

Fillon vyrastal vo viere, ktorú si na rozdiel od mnohých spolukrajanov uchoval. Bol u jezuitov aj skautov, dnes hovorí, že „islamský totalitarizmus“ je výzvou pre francúzsku kultúru, ktorú utváralo kresťanstvo.

Patria k nemu aj takéto vety: „Pojmy odpustenia, milosrdenstva, transcedentna majú vysokú hodnotu vo svete, v ktorom násilie, resentimenty a nedostatok súcitu nabúravajú ľudské vzťahy.“

Liberálny denník si pri Fillonovi povzdychol: „Pomoc, Ježiš je späť!“

Fillon bol takmer 20 rokov starostom západofrancúzskeho mestečka Sablé-sur-Sarthe, kde je dodnes veľmi populárny, v primárkach republikánov mu tu dalo hlas 91 percent voličov. Miestny farár Bruno Mezière pre FAZ hovorí, že hoci všade v krajine došlo k úbytku praktizujúcich veriacich, Francúzi si nanovo, aj pod vplyvom teroristických útokov, uvedomujú svoje kresťanské korene. Mezière tiež hovorí, že hoci po vražde kňaza Jacquesa Hamela vzrástla nedôvera voči moslimom, miestni katolíci chcú tomu čeliť, pričom rovnako zmýšľa aj Fillon.

Fillonovou veľkou témou sú komunity blízkovýchodných kresťanov, vo Francúzsku je akýmsi ich patrónom. Aj katolíci v Sablé-sur-Sarthe sú veľmi aktívni v konkrétnej pomoci, majú partnerstvo s kresťanskou komunitou v sýrskom Aleppe a pri zbierkach sú mimoriadne štedrí.

V Sablé však nepomáhajú len kresťanom, medzi seba prijali 40 utečencov, 20 z nich po rozpustení divokého tábora v Calais. Národnému frontu Le Penovej sa tu nedarí, a ako pre FAZ hovorí jeden miestny, „najlepšou zbraňou proti extrémnej pravici je reformná politika“.

Sám Fillon hovorí: „Nedôvera voči systému dosiahla veľmi vysokú úroveň. (…) Musíme bojovať proti Národnému frontu tým, že voličom, ktorí v podstate nie sú žiadni extrémisti, racionálne vysvetlíme, prečo je vlastne Národný front proti tým zmenám, ktoré si sami želajú.“

Ľudia v Sablé majú na Fillona samé chvály, je vraj pracovitý, veľa vyžaduje, súčasne je to slušný človek, ktorý nikdy neupadol do podozrenia z korupcie, čo vo Francúzsku s jeho korupčnými škandálmi okolo bývalých prezidentov a ďalších vrcholných politikov vôbec nie je samozrejmosťou.

Aj to je zrejme dôvod dnešného úspechu Francoisa Fillona. Politika hlásajúceho thatcherovské ekonomické reformy v krajine, ktorá je zvyknutá na silné odbory a socializmus. A hrdo sa hlásiaceho k svojmu katolicizmu v krajine, ktorá je baštou západného osvietenstva. A predsa môže vyhrať.

 

Text napísaný aj s pomocou týchto zdrojov: http://www.bbc.com/news/world-europe-38108758https://www.ft.com/content/adddaea8-b53e-11e6-961e-a1acd97f622dhttp://plus.faz.net/evr-editions/2016-11-26/40738/294889.html

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo