Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2016

Danko: Národná rada nemôže zrušiť Mečiarove amnestie

Národná rada SR nemôže zrušiť Mečiarove amnestie. Vyhlásil to dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

"Nikto kompetentný, za takého považujem Ústavný súd a senát, nikdy nepovedal, že NRSR môže zrušiť amnestie ústavným zákonom. To je fetiš, ktorý sa zažil v spoločnosti ako riešenie zúfalých politikov, ktorí to chceli riešiť a hovorili ľuďom, že je to možné," povedal Danko na tlačovej konferencii v parlamente.

Nikto podľa Danka však nepopiera, že únos exprezidentovho syna Michala Kováča ml. a vražda Róberta Remiáša boli udalosti, "ktoré spôsobili veľkú škvrnu vo vývoji slovenskej demokracie".

To však podľa Danka nemení nič na tom, že parlament nemôže Mečiarove amnestie zrušiť. Mal by však prijať deklaráciu, ktorou amnestie a tieto skutky odmietne.

"Predpokladám, že zaujme stanovisko, ktoré bude v konštatovaní, že tento skutok spôsobil problémy a že ho treba jasne odsúdiť," povedal Danko s tým, že otázka zrušenia amnestií je právny problém.

"Je to otázka na ústavných právnikov, možno na komisiu, ktorá by bola zriadená a posúdila by ten právny stav," poznamenal. Ak by parlament mohol ústavným zákonom rušiť rozhodnutia prezidenta, podľa Danka by si prisvojil kompetenciu, ktorá mu nepatrí. "A negovali by sme pozíciu prezidenta ako takého," doplnil Danko.

Okrem uvedenej deklarácie rokuje parlament aj o opozičnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií. Podľa opozície by zrušenie umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995.

Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša. Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR.

Inzercia

Odporúčame

Najlepšími plavcami roka Phelps a Hosszúová

Najlepšími plavcami roka Phelps a Hosszúová

Američana Michaela Phelpsa a Maďarku Katinku Hosszúovú vyhlásili za najlepších plavcov roka 2016. Ocenenie Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) si prevzali na slávnostnom ceremoniáli v kanadskom Windsore v predvečer otvorenia MS v krátkom bazéne. Hosszúová ovládla anketu vyhlasovanú od roku 2010 tretíkrát za sebou, Phelps získal cenu druhýkrát.

Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov, na trh ich dodajú 5000

Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov, na trh ich dodajú 5000

Štátny podnik Lesy SR dodá v tomto roku na slovenský trh približne 5000 vianočných stromčekov. Predaj sa na väčšine miest začal už v pondelok (5. 12.) a bude pokračovať do vypredania zásob. V ponuke prevažuje smrek obyčajný a borovica čierna z produkčných lesných plôch. Z plantáží vianočných stromčekov ponúkajú lesníci firmám i jednotlivcom najmä jedle kaukazské. TASR o tom dnes informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.