Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2016

Lavrov: Povstalci, ktorí odmietnu odísť z východu Aleppa, budú zničení

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes upozornil, že protivládni povstalci, ktorí odmietnu opustiť východnú časť severosýrskeho mesta Aleppo, "budú zničení".

"Ak niekto odmietne odísť podobrotky, bude zničený. Tu inej cesty niet," vyhlásil Lavrov na dnešnej tlačovej konferencii v Moskve, ktorá sa konala po jeho rokovaniach s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom. 
      

Lavrov však súčasne upozornil, že "povstalci zatiaľ (ani) nemajú čo odmietať", keďže dohoda o riešení situácie v Aleppe, kde sa vládna armáda snaží dobyť štvrte ovládané povstalcami, nie je schválená.
      

Vysvetlil, že Spojené štáty v pondelok nečakane stiahli svoje návrhy na urovnanie situácie v Aleppe. 
      

Spojené štáty ich Rusku predložili minulý týždeň na ministerskej schôdzke v Ríme. Podľa Lavrova USA pripravili nové návrhy, ktoré sú však nateraz pre Moskvu neprijateľné, lebo to "opäť vyzerá ako pokus o získanie času", aby povstalci "dostali možnosť oddýchnuť si, chytiť druhý dych a doplniť zásoby".
      

Lavrov predtým navrhoval vyhlásiť v Aleppe prímerie, aby povstalci mohli ustúpiť. 
      

Sýrska vláda však dnes uviedla, že o vyhlásení prímeria by sa nemalo uvažovať, kým dohoda o zastavení paľby "nebude zahŕňať odchod všetkých teroristov". Sýria potvrdzuje, že nedovolí, aby jej občania z východného Aleppa boli zadržiavaní teroristami ako rukojemníci, a vyvinie úsilie, aby ich oslobodila, uvádza sa v dnešnom vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničných vecí.
      

Člen opozičnej Sýrskej národnej koalície Ahmad Ramadán dnes v súvislosti s postojom Ruska k riešeniu situácie v Aleppe obvinil Moskvu, že sa snaží zmariť mierové rokovania. Upozornil, že Rusko chce, aby z Aleppa odišli nielen povstalci, ale aj zostávajúci civilisti.

Inzercia

Odporúčame

 V testovaní PISA zaostali slovenskí žiaci za priemerom krajín OECD

V testovaní PISA zaostali slovenskí žiaci za priemerom krajín OECD

Výsledky slovenských žiakov v matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti sú významne nižšie, ako je priemerný výkon žiakov z krajín OECD. Vyplýva to z výsledkov medzinárodnej štúdie OECD PISA 2015. Testovanie sa na Slovensku uskutočnilo v apríli 2015 na 292 školách. Celkovo bolo testovaných 6350 15-ročných žiakov na základných školách, gymnáziách alebo stredných odborných školách.

Bugár:Podporím deklaráciu k amnestiám, ako aj návrh na ich zrušenie

Bugár:Podporím deklaráciu k amnestiám, ako aj návrh na ich zrušenie

Líder koaličnej strany Most-Híd a podpredseda Národnej rady (NR) SR Béla Bugár podporí v pléne nielen deklaráciu odsudzujúcu amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998, ale aj opozičný návrh na ich zrušenie. Uviedol to dnes v stanovisku, ktoré poskytla tlačová tajomníčka strany Františka Dušíková.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.