O zvláštnom kazateľovi

Počuli ste už o Patovi Robertsonovi? Ak nie, prišli ste naozaj o veľa. Americký televízny kazateľ opäť povedal výrok, ktorý by mu zabezpečil "zrnko múdrosti". Varoval obyvateľov pennsylvánskeho mestečka pred katastrofou, pretože z mesta vyhnali Pána Boha. Mesto totiž vylúčilo zo školskej rady osoby, ktoré hlasovali, aby sa v školách vyučoval inteligentný design - teda vieru, že vesmír stvorila vyššia bytosť. Robertson odkázal zatrateným dušiam neobracať sa v prípade núdze na Boha, ale na Charlesa Darwina a ironicky dodal: snáď vám pomôže. Chudák Charles sa naisto obracia v hrobe, dovolím si však poznamenať, že to uvítal ako zmenu.

Kazateľ má v zbierke slušnú hromadu bonmotov. Napríklad sa vyjadril, že americké ministerstvo zahraničia by malo byť vyhodené do vzduchu atómovou bombou. O tom, či mu Arabi ponúkli bombu, prípadne lietadlo, zatiaľ informácie nemáme. Minulý rok zas požadoval v televíznom vysielaní zavraždenie Huga Chaveza. Venezuelský prezident si podľa neho zaslúži guľku do hlavy a patrí do jedného vreca s Fidelom a Saddámom. Veru, veru, musí im tam byť tesno. Robertson sa totiž obáva, že by sa jeho milovaná krajina stala koberčekom, ktorý pošliape moslimský extrémizmus a komunistická infiltrácia. Ani zmluvy o rope diktátora nezastavia. A preto navrhol lacné riešenie. Načo vyhodiť 200 miliárd amerických dolárov na vojnu, keď sa stačí zbaviť jednej osoby? Americkí politici museli veľmi dlho vysvetľovať venezuelským kolegom, že výrok nereflektuje situáciu vo Washingtone a okamžite zvolali zmierovacie rokovanie. Venezuela je totiž jedným z najväčších zásobovateľov ropy USA. Chavez sa sprvu obával o svoju hlavu, potom však vyhlásil, že bude pokračovať s USA v boji proti drogám a chudobným komunitám veľkororyso ponúkol lacnú ropu.

Šokujúce je, že vláda proti kazateľovi nijako nezakročila. Donald Rumsfeld len poznamenal, že ministerstvo obrany tieto záležitosti nerieši, pretože ide o obyčajného občana. A obyčajný občan hovorí podobné vety stále. Aspoň vieme, čo si Američania naozaj myslia. Robertson si z kritiky ťažkú hlavu nerobí. Tvrdí, že pomohol ukázať politikom rastúci úpadok. A ak si Chavez pripravuje výstelku do truhly, treba konať, čiže strieľať. Musíte uznať, že Slota je so svojimi tankami proti Robertsonovi slabá káva. Inak by sme už dávno boli odpojení od ropovodu alebo viedli vojnu s Maďarmi.

A na záver ešte jedna zaujímavosť: pán Robertson sa nezaujíma len o politiku. Originálny názor má aj na feminizmus. Feministky sú vraj ženy vraždiace deti a praktizujúce mágiu. A ak im zvýši voľný čas, venujú sa ničeniu kapitalizmu. Ako tak premýšľam, mali by sme byť vďační za vysielanie na Slovensku. Viete si predstaviť tú katastrofu, keby sa u nás zjavil nejaký televízny kazateľ? Ja radšej nie. Ďakujem Robertson, že u nás nie si…

Janka Dlhopolčeková
Autorka je študentka žurnalistiky.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo