V nedeľu zatvorené? Reálnejší je stop nákupom vo sviatky

V nedeľu zatvorené? Reálnejší je stop nákupom vo sviatky

November 1987: nový obchodný dom na ploche viac ako 1500 štvorcových metrov v Galante. (Foto: TASR/Vlastimír Andor)

Na Slovensku ožila téma nedeľného predaja. Ak sa ale v tejto oblasti podarí niečo presadiť, bude to skôr rozšírenie regulácie na všetky štátne sviatky.

Regulácia otváracích hodín obchodov sa po čase opäť dostala na pretras. Prvé a zároveň posledné obmedzenie predaja je z roku 2008. Odvtedy je zakázaný maloobchodný predaj počas troch sviatkov – na Nový rok, na Veľkonočnú nedeľu, 25. decembra a na Štedrý deň sa nakupuje len doobeda.

„Dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja,“ ohlásili ešte v októbri kresťanské cirkvi spolu so židovskou náboženskou obcou. Spoločným vyhlásením apelovali na zainteresované strany, aby sa chopili činu.

O dva týždne nato sa ozval Zväz obchodu a cestovného ruchu, ktorý „považuje za potrebné upraviť legislatívu týkajúcu sa otváracích hodín v maloobchodných a veľkoobchodných prevádzkach“. Odbory sa pridali v podobnom duchu.

Uplynulú nedeľu sa v kostoloch po celej krajine čítal pastiersky list, v ktorom biskupi volali po upráve pravidiel nedeľného predaja. Zároveň však vyzvali veriacich, aby sami zmenili návyky v tejto oblasti. 

Cirkvám a zväzu obchodu sa tému podarilo oživiť. Bude však z toho niečo?

Zo stanovísk politických strán vyplýva, že téma nie je úplne bez šance. Napríklad SNS podľa víkendového stanoviska podporuje všetky iniciatívy za zákaz práce v nedeľu. Za voľné nedele je aj opozičné hnutie OĽaNO-NOVA.

Ozval sa aj minister práce Ján Richter, ktorý vidí „priestor na nejaký kompromis“. Ten podľa neho spočíva v rozšírení zákazu predaja na viac štátnych sviatkov. „Spoločnosť však ešte nie je pripravená na kompletné voľné nedele,“ vyjadril sa pre médiá Richter.

Konkrétne kroky sa rysujú aj v parlamente. Podľa informácií Postoja by sa mohol objaviť konkrétny návrh zákona možno už na prelome rokov. Návrh by sa týkal zákazu predaja vo všetky štátne sviatky a dni pracovného pokoja, teda spolu 15 dní.

Legislatívnej iniciatíve by však mala predchádzať debata so zástupcami zamestnancov a odborármi, mimochodom, dohodu s nimi si kladie ako podmienku zmeny aj minister Richter.

Postoj sociálnych partnerov sa zdá priaznivý.

„Nebol preukázaný negatívny ekonomický dopad v súvislosti s uzatvorením prevádzok počas sviatkov. Z tohto dôvodu odbory podporujú elimináciu predaja počas štátnych sviatkov, podporujeme perspektívne aj redukciu nedeľného predaja,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.

Pozitívne stanovisko má aj spomínaný Zväz obchodu a cestovného ruchu, ktorého členom je napríklad sieť COOP Jednota. „Ide najmä o štátne sviatky, počas ktorých by bola prevádzka obmedzená, aby i desaťtisíce zamestnancov v obchodných prevádzkach podobne ako ostatní občania mali podmienky pre oddych počas týchto dní,“ uvádza zväz na svojej webovej stránke.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo