Fico musí riešiť trojuholník s Dankom a Maďaričom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Fico musí riešiť trojuholník s Dankom a Maďaričom

Premiér Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko počas tlačovej konferencie po schválení návrhu rozpočtu na roky 2017 až 2019. FOTO TASR - Martin Baumann

Premiérov útok na verejnoprávne médiá má širší kontext než len prasknutie nervov. Robert Fico hľadá recept na tlak Andreja Danka.

Keď pred desiatimi rokmi Smer prvý raz obsadil verejnoprávne médiá, bez okolkov si z nich spravil úrad svojej propagandy. V spravodajstve sa to hemžilo bezpohlavnými povinnými jazdami o tom, na akej ľudovej slávnosti sa objavil prezident Gašparovič či ako vláda uchráni krajinu pred hospodárskou recesiou. Inštitúciu mal na starosti Marek Maďarič, minister kultúry. Ten voči médiám držal tvrdú, revanšistickú vládnu líniu, prišiel napríklad so zastrašujúcou verziou novely tlačového zákona, výrazne sa vtedy rozmohlo aj politické súdenie s médiami.

Maďaričova pečať

Faktická prehra Smeru vo voľbách 2010, keď ho vystriedala pravicová koalícia, znamenala aj isté prehodnotenie tohto štýlu v Smere. Bolo to vidno aj na zmene ich prístupu v druhej Ficovej vláde po roku 2012. Hoci nadávky a obvinenia používal predseda aj potom, už to nemalo taký vojnový nádych ako za prvého Fica.

Marek Maďarič, ktorý opätovne nastúpil na ministerstvo kultúry, do čela RTVS posadil Václava Miku, pragmatického a rozličných dohôd schopného človeka, ktorý dovtedy pôsobil ako riaditeľ Markízy a Rádia Expres. V oboch médiách pôsobil ako človek, ktorý dokáže mať vo firmách poriadok a robiť široké dohody. Napríklad Markíza bola kritikom prvej Ficovej vlády, ale nikdy to nebolo drsné a našlo sa aj miesto na láskavé pohladenie. Legendárnymi sa stali spoločenské vystúpenie a tance Štefana Harabina v hlavnom vysielacom čase.

Keď sa Mika stal šéfom RTVS, dostal od Maďariča voľnú ruku na to, aby urobil, čo uzná za vhodné. S tým, že sa od neho čaká, že sa inštitúcia priblíži dôveryhodnosti iným verejnoprávnym televíziám, najmä u nás tak často spomínanej českej televízii. 

Akoby sa Maďarič rozhodol, že jeho úlohou už nebude len garantovať, že štátne médiá budú iba prekrývať škandály biznis operátorov strany, ale že do inštitúcie vnesie aj vlastnú pečať. 

Mika si s Maďaričom rýchlo porozumel a začal hneď spravodajstvom. Na kľúčové miesta dosadil svojich niekdajších podriadených z Markízy, tí dali dokopy štandardný novinársky tím a výsledky sa dostavili – sledovanosť i dôveryhodnosť RTVS začali stúpať.

Nebolo by fér, aby človek, čo už dlhšiu dobu nevlastní televízny prijímač, komentoval úroveň RTVS. Niektoré veci sú však zrejmé aj zo sporadického zakopnutia o vysielanie verejnoprávnej inštitúcie.
Určite pôsobí výrazne nezaujatejšie, kritickejšie a sviežejšie ako za prvej Ficovej vlády a v porovnaní so spravodajstvom komerčných televízií je relevantnejším zdrojom informácií.

Ficovi nezáleží

Maďarič v rámci konceptu „voľnej ruky“ akceptuje aj ideologický posun spravodajstva k ľavicovému progresivizmu, ktorý sa v Európe dá považovať za verejnoprávny štandard.

V tejto oblasti pôsobia redaktori televízie však až príliš angažovane. Na svojich verejných profiloch na sociálnych sieťach otvorene komentujú politické i spoločenské dianie, kritizujú svetonázorových oponentov, vyzývajú k účasti na občianskych aktivitách s politickým podtónom, čo sú veci presahujúce štatút novinára verejnoprávnych médií.

Andrej Danko prežíva s Maďaričom akútny problém. Danko mu dáva za vinu nízku viditeľnosť SNS v štátnej televízii pred poslednými voľbami, považuje to za zlomyselnosť. Predsedovi SNS  vtedy nezostalo iné, než si ponížene dohodnúť angažmán v Kmotríkovej TA3.  Zdieľať

Roberta Fica však koncept verejnoprávnosti ako nejaká spoločensky prospešná vec nijako nevzrušuje. Maďaričovi jeho videnie RTVS skôr trpí za zásluhy pre stranu. 

V minulom volebnom období, keď Smer vládol sám, to bolo relatívne ľahké. Strana ani premiér nečelili nárokom či obvineniam koaličných partnerov. S príchodom koaličnej vlády sa však situácia zmenila, najmä kvôli SNS. 

Andrej Danko prežíva s Maďaričom akútny problém. Danko mu dáva za vinu nízku viditeľnosť SNS v štátnej televízii pred poslednými voľbami, považuje to za zlomyselnosť. Predsedovi SNS vtedy nezostalo iné, než si ponížene dohodnúť angažmán v Kmotríkovej TA3. 

Zo salónneho Maďariča navyše ide niečo ako pohŕdanie hulvátskym a ideovo vyprázdneným štýlom SNS, ktorý najprv zosobňoval Slota, a teraz – hoci v menšom – Danko.

Je to osobné

Danko sa voči Maďaričovi vymedzil už krátko po voľbách, keď vyhlásil, že pre neho Maďarič nie je partnerom do diskusie. Danko tiež začal svoj boj za vplyv v RTVS a nie je jasné, či mu viac ide o RTVS alebo o osobný útok na Maďariča. Len pár týždňov po schválení programového vyhlásenia vlády de facto jednostranne zrušil dohodnuté zvyšovanie koncesionárskych poplatkov, Maďaričovu kľúčovú agendu.

Podarilo sa mu to, lebo Fico sa vtedy Maďariča zastal len veľmi vlažne. Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov pre neho nie je zisk, pre ktorý by šiel do konflitku s rozbehnutým Dankom.

Fico zvolil inú taktiku. Čaká, kým Danka unaví a znormalizuje množstvo aktivít (tajná služba, školské eurofondy a záujmy na pôdohospodárstve, obrane a doprave, riadenia parlamentu), ktoré sa snaží mať osobne pod kontrolou. Verí, že Danko a SNS sa postupne nabažia a zahustia vlastnou agendou.

Dovtedy musí premiér lavírovať medzi Dankom a Maďaričom. Na to však dopláca len Maďarič. Nielenže mu neprešli jeho návrhy, ale Robert Fico sa začal sám vyhraňovať voči RTVS a podkopávať jeho pozíciu.

V sobotných rozhlasových dialógoch ostro zaútočil na kvalitu celej RTVS. Pritom tá relácia pre neho rozhodne nie je nepriateľské územie, chodieva tam celé roky, pravidelne a bez rizika vrátane sólových výstupov pred prezidentskými voľbami, hoci rozhovorom s inými novinármi sa dlhodobo vyhýba.

Fico čaká, kým Danka unaví a znormalizuje množstvo aktivít, ktoré sa snaží mať osobne pod kontrolou. Verí, že Danko a SNS sa postupne nabažia a zahustia vlastnou agendou. Zdieľať

Pozícia Maďariča je oslabená aj z iných dôvodov. Riaditeľ spravodajstva Lukáš Diko bol dočasne pozbavený vedenia, keď Marián Kočner zverejnil aj jeho prepisy SMS a e-mailov s Lipšicovým poradcom Gáborom Grendelom. Ich obsah síce neodhalil nič tragické, ale Dankovi ako zbraň stačí aj priateľský tón, s akým Diko so zástupcom opozície komunikoval.

Ficova taktika

Fico si útokom na RTVS pripravuje pôdu, aby mohol výraznešie zasiahnuť do existujúceho stavu a aby to pritom úplne nevyzeralo, že len ustupuje Andrejovi Dankovi. 

Voľba nového riaditeľa bude už o pol roka a môže sa stať, že si bude musieť vybrať, či sa prikloní na stranu Maďariča alebo Danka. Pri troche šťastia nájde kompromisného kandidáta. No zatiaľ to vyzerá, že Dankovi vehementne záleží aj na tom, aby sa Maďaričovi dostalo vytrestania.

Premiér si zatiaľ vybral cestu lavírovania medzi Maďaričom a Dankom, pričom sa rozhodol urobiť mierne symbolické príklony na Dankovu stranu, aby ho upokojil. Navyše, ak to má v sebe obnášať, že bude o to viac nadávať novinárom, tak je to pre neho len spojenie príjemného s užitočným.

No s nenasýteným Dankom budú aj naďalej chodiť ďalšie a ďalšie požiadavky, na ktoré už lavírovanie nebude stačiť. Po pokoji túžiaci Fico si tak musí rozmyslieť, kde mu nakoniec stanoví hranice koaličného správania.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo