Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
31. január 2011

K VECI: O čo ide v Sudáne

Raz som stretol človeka, ktorý bol ukrižovaný. Keď som nedávno zažil niekoľko zvláštnych okamihov, spomenul som si na neho. V uplynulých dňoch prebehlo v južnom Sudáne referendum, ktoré malo zodpovedať otázku, či sa juh krajiny oddelí od severu alebo zostane súčasťou jednotného Sudánu. Bez zveličov...

Raz som stretol človeka, ktorý bol ukrižovaný. Keď som nedávno zažil niekoľko zvláštnych okamihov, spomenul som si na neho.

V uplynulých dňoch prebehlo v južnom Sudáne referendum, ktoré malo zodpovedať otázku, či sa juh krajiny oddelí od severu alebo zostane súčasťou jednotného Sudánu. Bez zveličovania ide o výnimočnú udalosť. Ešte donedávna by čosi také bolo nepredstaviteľné. Totiž už dávno pred krízou v Dárfure, o ktorej sa dozvedela široká verejnosť, dochádzalo k zotročovaniu a vyvražďovaniu obyvateľov južného Sudánu a iných marginalizovaných oblastí.

Kultúra tolerancie? Preč s ňou

Súčasťou dohody o prímerí z roku 2003 vyjednanej z iniciatívy prezidenta Busha prostredníctvom špeciálneho vyslanca Johna Danfortha bolo aj referendum o nezávislosti južnej časti Sudánu. V tom čase som sa pomerne dôkladne venoval otázke, akým spôsobom bojovať proti genocíde a otroctvu v Sudáne. Spolu s ďalšími zanietenými kolegami sme navštívili najviac postihnuté oblasti, medzi ktoré patrila aj oblasť Abeyi a pohorie Nuba, aby sme zdokumentovali zotročovanie ľudí. Výsledkom je filmový archív, ktorý je k dispozícii v Múzeu tolerancie v Los Angeles. Súčasťou tohto archívu je aj dokument „Skrytý dar: Vojna a viera v Sudáne“ (The Hidden Gift: War & Faith in Sudan), ktorý mapuje kritickú situáciu v pohorí Nuba.

"Fanatizmus severu, ktorý potláča africkú kultúrnu identitu aj kresťanskú cirkev, viedol k rozšíreniu kresťanskej komunity na juhu." Zdieľať

V pohorí Nuba („na sever od juhu“ krajiny) sa rozvinula pozoruhodná kultúra vzájomnej úcty tamojších obyvateľov. Obyvatelia Nuba, kresťania, moslimovia či animalisti, tu nažívali v mieri a vzájomnej úcte. Na Veľkú noc som mal možnosť vidieť prívržencov sufizmu, ktorí prišli sláviť veľký kresťanský sviatok spoločne so svojimi susedmi. Videl som kresťanov, ktorí pomáhali moslimom s bežnou údržbou jednoduchých mešít.

Tento vzťah vzájomnej úcty a rešpektu bol tŕňom v oku pre extrémistických lídrov sudánskej vlády Národného islamského frontu. Ich víziou pre Sudán je islamský fundamentalizmus. Ktokoľvek, kto namieta (vrátane samotných moslimov), musí byť umlčaný. Vyzbrojili arabské kmeňové milície, aby zaútočili na Dinkov, etnickú skupinu z oblasti Abeyi. Do pohoria Nuba vyslali bombových atentátnikov, aby zaútočili na niektoré školy a nemocnice.

Krajina sv. Bakhity

Mal som tú česť spolupracovať s odvážnym a rozhľadeným rímskokatolíckym biskupom, ktorý už dávnejšie Západ varoval pred možnými útokmi zo strany islamských extrémistov, ktorí vládli v Sudáne (a poskytovali útočisko Usáma Bin Ládinovi). Udalosti z 11. septembra mu napokon dali za pravdu.

Je iróniou, že fanatizmus severu, ktorý potláča africkú kultúrnu identitu aj kresťanskú cirkev, viedol k rozšíreniu kresťanskej komunity na juhu. Asi polovicu južanov dnes tvoria kresťania.


Sv. Bakhita: Sudánčanka, otrokyňa a svätica

Nemenej ironické je (alebo, ako je napísané, Boh obráti všetko na dobré), že jedným z unesených detí zotročených počas predchádzajúceho storočia, bola aj Jozefína Bakhita, nazývaná tiež Fortunata - Šťastná (únosy a zotročovanie južanov severanmi v Sudáne dosiaľ nevymizli). V roku 2000 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätú. Predtým aj po tom dávala sv. Bakhita nádej miliónom obyvateľov Sudánu a východnej Afriky.

Prečo došlo k takému prudkému rozšíreniu kresťanskej komunity v Sudáne? Jeden z dôvodov ilustruje aj príbeh ukrižovaného muža, ktorého som spomenul v úvode. Tento muž bol jedným z hŕstky kňazov – katechétov Katolíckej cirkvi, od ktorých v tejto vojnou rozorvanej krajine závisí život cirkvi. Podobajú sa trochu metodistickým kazateľom z rannej histórie Ameriky, ktorí kedysi cestovali po krajine, šírili dobrú novinu, obnovovali vieru a povzbudzovali ľudí.

Inzercia

Preto ich aj extrémisti prenasledujú. Spomínaného muža mučitelia doslova ukrižovali a povedali mu, aby „zomrel ako Ježiš Kristus“. Je to zvláštne. V ten deň unikol smrti, aby rozpovedal svoj príbeh, ktorý sme neskôr zachytili v dokumentárnom filme.

Ľudia bez strachu

Viera, ktorú žil, viera, ktorú učil druhých, bola v Sudáne rozšírená a živá aj v čase, keď som túto krajinu pred niekoľkými rokmi navštívil. Je to viera pulzujúca životom, hlboká, odvážna, inšpirujúca a zároveň vzbudzujúca pokoru. Koľkí z nás by boli ochotní riskovať (nieto ešte prijať) skutočné mučeníctvo?

"Ak oni podľahnú, my budeme ponížení. Ak my zabudneme na ich utrpenie a spravodlivosť ich úsilia, budeme odsúdení." Zdieľať

Chvíle, ktoré som prežil s týmito ľuďmi v prostredí ich hlboko prežívanej viery, sú pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Slová liturgie „aké milé sú na horách nohy posla blahozvesti, čo oznamuje pokoj“ sa stali skutočnosťou na Štedrý večer, keď sme pod holými pahorkami Nuba načúvali bučaniu dobytka a spievali chválospevy. Na Vianoce som stál s týmito ľuďmi počas sv. omše v prítmí vysokých stromov, keď sme sa dozvedeli, že sa k nám blížia bomboví atentátnici a chcú nás zabiť. (Atentátnikom sa vtedy nepodarilo nájsť našu skupinu, ale vrátili sa o niekoľko mesiacov neskôr, aby zabili deti v provizórne postavenej škole). Pokoj týchto ľudí bol ohromujúci: vkladali dôveru v Boha a vôbec sa nebáli (ja áno).

Nikdy nezabudnem na okamihy medzi týmito svätými ľuďmi. Dúfam, že si na nich spomeniete, keď sa v najbližších týždňoch spočítajú hlasy z južnej časti Sudánu alebo keď sa referendum v oblasti pohoria Nuba neprimerane oneskorí. Ich viera nech je pre nás povzbudením k ľudskej spolupatričnosti. Ak oni podľahnú, my budeme ponížení. Ak my zabudneme na ich utrpenie a spravodlivosť ich úsilia, budeme odsúdení. O to ide v Sudáne.

Sv. Bakhita, modli sa za nás a za svoju drahú krajinu.

William Saunders
Autor je viceprezidentom pre právne otázky americkej prolife organizácie Americans United for Life (AUL). Je absolventom Harvard Law School, často sa vyjadruje k širokej škále otázok z oblasti práva a verejnej politiky.

Pôvodný text: What is at Stake in Sudan, medzititulky redakcia, ilustračné foto: samaritanspurse.org, thecatholicthing.org.

Odporúčame

K VECI: Benedikt a Korán

K VECI: Benedikt a Korán

Po niekoľkonásobnom prečítaní slávnej regensburskej prednášky môžem skonštatovať, že odseky dva až štyri venované islamu odrážajú akýsi vzorec Benediktových úvah. Možno v nich totiž nájsť opakujúce sa motívy, ktoré prenikajú Benediktove diela už od začiatku jeho dlhej spisovateľskej kariéry. Benedik...

KOMENTÁR: Univerzitná nedeľa

KOMENTÁR: Univerzitná nedeľa

Túto nedeľu v slovenských katolíckych kostoloch zaznie list rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tak ako vlani, aj tento rok bude posledná januárová nedeľa patriť „Ká-Učke“. Tisícom veriacim sa tak opäť pripomenie prítomnosť 11-ročnej univerzity. Pre študentov, absolventov, pedagógov či „náho...