Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. január 2011

KOMENTÁR: Univerzitná nedeľa

Túto nedeľu v slovenských katolíckych kostoloch zaznie list rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tak ako vlani, aj tento rok bude posledná januárová nedeľa patriť „Ká-Učke“. Tisícom veriacim sa tak opäť pripomenie prítomnosť 11-ročnej univerzity. Pre študentov, absolventov, pedagógov či „náho...

Túto nedeľu v slovenských katolíckych kostoloch zaznie list rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tak ako vlani, aj tento rok bude posledná januárová nedeľa patriť „Ká-Učke“.

Tisícom veriacim sa tak opäť pripomenie prítomnosť 11-ročnej univerzity. Pre študentov, absolventov, pedagógov či „náhodných okoloidúcich“ môže byť nedeľa Katolíckej univerzity príležitosťou na sebareflexiu a tiež na debatu so „zvyškom sveta“.

Rozmýšľať o pozícii KU sa nedá bez toho, aby nám hlavou neprechádzali všetky možné aj nemožné, oprávnené aj vymyslené výčitky na adresu slovenského vysokého školstva. V tomto kontexte, ktorý sa vo verejnej debate v poslednom čase pretransformoval do rozšírenej skepsy, si treba zrejme ujasniť základnú vec. A síce, či vôbec čakáme od KU, že by dokázala byť výnimkou pri rozšírených negatívnych emóciách. Ak nám na tom nezáleží a vnímame ružomberskú univerzitu ako jednu z mnohých, tak zvyšok debaty nemá zmysel. Naopak, v prípade aspoň minimálnej dávky idealizmu a odhodlania sa otvára perspektíva, ktorej sa možno neprajníci (tak zvonku, ako možno aj z vlastných radov) vysmejú. Katolícka univerzita môže byť elitnou inštitúciu. Síce nie zajtra, ani pozajtra, ale mnohé skutočnosti naznačujú, že je to reálne.

Predovšetkým je tu dynamika, ktorú predstavuje vyše desať rokov existencie a dosiahnuté výsledky. Nielen tie, ktorými sa chváli škola sama. Posledné hodnotenia ARRA hovoria v prospech KU. V najnovšej správe zaznamenala najvyšší medziročný rast zo všetkých univerzít. Okrem toho „Filozofická fakulta Katolíckej univerzity je naopak potvrdením faktu, že aj mladšie fakulty sa môžu dostať v hodnotení vyššie, keď na tom systematicky pracujú – ešte pred štyrmi rokmi bola na tom porovnateľne s UCM, dnes je s hodnotením takmer na dvojnásobku a je veľmi blízko prvej trojici fakúlt v skupine," napísali autori správy.

Malá univerzita má svoje čaro a príkladov na to, že o kvalite nerozhoduje počet fakúlt, je mnoho. Zdieľať

Potvrdzuje sa tým fakt, ktorý vidieť na viacerých mladých univerzitách. Ak je dobre nastavený systém (napríklad filozofická fakulta neposkytuje externé štúdium), v istých ukazovateľoch vek univerzity nemusí hrať úlohu. Príkladom „zvonku“ by mohla byť Pápežská univerzita svätého Kríža v Ríme, ktorá vznikla len pred 25 rokmi a podľa niektorých sa v istých oblastiach vyrovnala či dokonca predstihla stálice typu Gregoriánska či Lateránska univerzita. Iste, ide o iný druh školy, najmä čo sa týka financovania, ale princíp je poučný. Vybrať si oblasti, v ktorých chceme vyniknúť a pracovať na nich. V prospech tohto zmýšľania hrá aj skutočnosť, že nejde o veľkú univerzitu. Malá univerzita má svoje čaro a príkladov na to, že o kvalite nerozhoduje počet fakúlt, je mnoho.

Inzercia

Univerzita, samozrejme, nie je dokonalá a čaká ju odstraňovanie mnohých chýb. Niektoré sú spoločné pre celú „vysokoškolskú rodinu", iné majú špecifický charakter a nejde možno ani tak o systémové chyby, ako o nejasné zadefinovanie svojej pozície. (Polemika okolo návštevy Ivety Radičovej počas prezidentskej kampane alebo nedávna návšteva Rudolfa Schustera a jeho debata o súlade komunizmu a viery.)

Bývalý riaditeľ ARRA Michal Považan pre Postoy.sk nedávno napísal: „Od KU čakám viac ako iba priemer, ako nasledovanie vzorcov správania sa iných (nekatolíckych) vysokých škôl na Slovensku.“ Pohľad na elitnosť katolíckych univerzít v histórii a vo svete jednoznačne vyzýva aj tú ružomberskú, aby sa rozhodla pre nadpriemer.

Pavol Rábara
Foto: autor

Poznámka: Autor študuje na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odporúčame

KOMENTÁR: Ježiško alebo Santa?

KOMENTÁR: Ježiško alebo Santa?

Vianoce sú za nami a kým sa na pulty dostanú veľkonoční zajačikovia, je tu možnosť pohľadu do mediálneho zrkadla. Jeden zo zaujímavých post-vianočných prieskumov vypracovala pre Mediálne.sk spoločnosť NEWTON Media. Tá spočítala, ktorý z výrazov „Ježiško“, „Mikuláš“ a „Santa Claus (Klaus)“ používali...

NÁZOR: Privítali by ste návštevu Benedikta XVI. na Slovensku?

NÁZOR: Privítali by ste návštevu Benedikta XVI. na Slovensku?

Prezident, vláda aj slovenskí biskupi pozvali na návštevu Slovenska pápeža Benedikta XVI. Priateľov a čitateľov nášho portálu sme sa opýtali, či sa k pozvaniu pripájajú. Koňýk, spevák skupiny Zóna A: Jasná vec, že by som Benedikta XVI. na Slovensku privítal. Verím, že návšteva tohto múdreho muža by ...