Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
24. novembec 2016

Špinavá robota ako vo vojne

Gynekológ hodnotí pre taliansky denník svoju kariéru, počas ktorej vykonal tisícky potratov.
Špinavá robota ako vo vojne

ilustračná Foto Flickr/Matthew Gosselin

Taliansky denník Corriere della Sera priniesol tento týždeň zaujímavý rozhovor s gynekológom, ktorý tridsať rokov vykonáva potraty.

Spoveď 62-ročného lekára Massima Segata, ktorý sa spätne pozerá na svoju prácu, prináša niekoľko pozoruhodných momentov. Svoju kariéru síce neľutuje, ale otvorene priznáva pochybnosti aj výčitky svedomia.

Začína príbehom pacientky, ktorá išla k nemu pred rokmi na potrat. Neskôr, mesiac po zákroku, sa však ukázalo, že urobil chybu a potrat nevyšiel, žena bola stále tehotná. „Vybral som niečo, čo nebolo embryo, pochybil som,“ priznáva Segato, viceprimár gynekológie v nemocnici vo Valdagno, ktorý ma za sebou už tisícky vykonaných potratov.

Jedného rána stretol tú ženu, práve porodila. „Zastavila ma a povedala mi – ešte sa na mňa pamätáte, pán doktor? Vidíte toto? Toto je tá vaša chyba.“ Nechcené dieťa sa narodilo. „Tu som mal svoju prvú krízu svedomia. Je to najkrajšia chyba môjho života,“ hovorí Segato, ktorý robil v tom období až tristo potratov ročne, v prostredí, ktoré bolo prevažne katolícke.

Doktor je však dodnes presvedčený o svojej voľbe, teda aspoň to tvrdí a považuje ju za správnu ako naplnenie svojej občianskej povinnosti. Robil to pre slobodné rozhodnutia matiek.

Inzercia

Bolo mi na zvracanie

Sám seba považuje za socialistu, rešpektujúceho ateistu, vraj závidí tým, ktorí majú vieru. Je presvedčený, že šiel proti prúdu. V jeho meste vtedy šiesti z ôsmich gynekológov odmietli robiť potraty. Segato ostal potratárom, ale stále častejšie mal pochybnosti, a tak počet zákrokov obmedzil.

V rozhovore pre denník priznáva: „Vždy, keď som vyšiel z operačnej sály, bolo mi na zvracanie. Pýtal som sa, či robím naozaj správnu vec. Koľko detí, ktoré sa nikdy nenarodili, mohli byť ako ten chlapček? Ale odpovedal som si, že to bolo správne. Bolo to pre tie ženy. Niekto musel urobiť tú špinavú robotu a ja som bol jedným z nich a som ním dodnes. Je to, ako keď vojak ide do vojny. Keď štát rozhodne, že musíte ísť, musí byť niekto, kto ide.“

Dnes už však Segato robí potraty len minimálne, radšej sa venuje pôrodom a ultrazvukom. „... Robím to, aby som sa nenechal odradiť od svojho pôvodného rozhodnutia. Pravda je, že čím viac starnem, tým je to pre mňa ťažšie a zasahujem len v nutných prípadoch. Keď to urobím, nie som spokojný. Tak ako nie sú ani matky, ktoré za tie roky prešli mojimi rukami. Nikdy som nevidel ani jednu šťastnú z toho, že potratila. Naopak, mnohé sú navždy postihnuté pocitom viny. Keď ich stretnem, povedia mi: „Doktor, ponesiem si túto jazvu so sebou do hrobu.“ Potom to prehodnocujete a poviete si, že pre mnohé z nich by bolo ťažšie neurobiť to a uspokojíte sa tým.“

 

 

 

 

 

 

 
 

Odporúčame