Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2016

Fico nebude výboru vysvetľovať nájom za byt v Bonaparte

Premiér Robert Fico nebude parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetľovať výšku nájmu, za ktorú býva v bytovom komplexe Bonaparte.

Bytový komplex patrí podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, ktorý je podozrivý z daňových únikov.

Konanie stopol výbor siedmimi hlasmi koalície. Peter Kresák (Most-Híd) a Dušan Tittel (SNS) sa zdržali. Šesť poslancov opozície hlasovalo za konanie.

Podnet na predsedu vlády podala opozícia, ktorá ho podozrieva z užívania neoprávnenej výhody, čo je v rozpore s ústavným zákonom o konflikte záujmov. Za neoprávnenú výhodu považuje nájom vo výške necelých 3000 eur za luxusný byt v komplexe Bonaparte s rozlohou 377 m2.

Podľa opozície sa ceny nájmov s podobnou či dokonca nižšou rozlohou v tej lokalite pohybujú v cenách minimálne o tisícku vyšších.

Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) by bolo potrebné zistiť, či nemá Fico u Bašternáka výhodnejšiu cenu nájmu za to, aby sa k Bašternákovi pristupovalo pri vyšetrovaniach za daňové kauzy zhovievavejšie. Opozícia naznačuje aj možnosť úplatku.

Koalícia sa svojho premiéra zastáva, obvinenia odmieta. "Nie sme vyšetrovací orgán," zdôraznili viacerí poslanci koalície, s čím súhlasí aj predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

Ten si však na rozdiel od kolegov zo Smeru-SD myslí, že by výbor mal prešetriť podozrenie, či premiér skutočne neužíva neoprávnenú výhodu v súvislosti s výkonom jeho verejnej funkcie.

Juraj Blanár zo Smeru-SD je presvedčený, že Fico si svoje povinnosti voči ústavnému zákonu splnil a neporušil ho. Odmieta snahy opozície navodiť atmosféru porušenia zákona. Podľa jeho straníckeho kolegu Jozefa Buriana opozícia fabuluje. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.