Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2016

Slovenskí olympionici považujú šport za prínosný aj v politike

Športová diplomacia nie je len o riadení športu na medzinárodnej úrovni, ale aj o pozitívnom vplyve športu na politickú situáciu, vyhlásila v utorok v Bruseli slovenská olympionička Danka Barteková.

Spolu s olympijským víťazom v chôdzi Matejom Tóthom budú v stredu s ministrami EÚ zodpovednými za šport diskutovať o športovej diplomacii.

"Šport v medzinárodných vzťahoch dokáže zmierniť napätie, dokáže podporovať porozumenie medzi krajinami," skonštatovala Barteková.

Myslí si, že športovci vo funkcii ambasádorov môžu poukázať na mnohé environmentálne a sociálne problémy, ktorým by sa inak nevenovala pozornosť, a to napríklad prostredníctvom bojkotov.

V súvislosti s debatou o bojkote olympijských hier (OH) v Pekingu alebo v Soči pre porušovanie ľudských práv ale zastáva názor, že športovci sa na OH pripravujú štyri roky a medzinárodné športové hnutie by malo zabezpečiť, aby tieto hry neboli spolitizované.

"Myslím si, že šport by mal spájať, nie rozdeľovať," zhrnula Barteková, úspešná slovenská reprezentantka v športovej streľbe a v súčasnosti členka Medzinárodného olympijského výboru.

Zlatý olympijský medailista z Ria de Janeiro Matej Tóth vníma šport predovšetkým ako prostriedok na fyzický a psychický rozvoj detí a mládeže.

Na vlastnej koži pocítil, čo mu šport priniesol: "Veľmi mi pomohol v živote, škole, zvládať stresové situácie, takisto pocit zodpovednosti, cieľavedomosti, vytrvalosti, a to človek ako keby našiel aj v bežnom živote."

Tóth je presvedčený, že šport by mal spájať nielen národ, ale aj politikov a dobré myšlienky. "Skrz ten šport potom možno riešiť aj oveľa závažnejšie témy, ako je zdravotníctvo a školstvo."

Slovenský olympionik súhlasí s tým, aby sa športovci vyjadrovali k politickému dianiu.

"Aj športovci majú svoj názor, asi by tie názory nemali byť nejaké vyhranené, ale ak to tak cítia a vidia vyslovene krivdy alebo negatívne záležitosti, tak prečo nie," skonštatoval Tóth. Mali by si podľa neho len dať pozor, aby ich názory neboli zneužité na politický boj.

Inzercia

Odporúčame

Sekerov druhý gól v sezóne, Edmonton nedal šancu Chicagu

Sekerov druhý gól v sezóne, Edmonton nedal šancu Chicagu

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera prispel jedným gólom k vysokému víťazstvu Edmontonu Oilers v nočnom zápase zámorskej NHL nad Chicagom Blackhawks 5:0. Pre tridsaťročného zadáka to bol druhý gól v prebiehajúcej sezóne, dokopy nazbieral v 20 dueloch šesť bodov.

OĽaNO-NOVA víta zmeny v hazarde, ľudia v ňom pracujúci sa boja o miesta

OĽaNO-NOVA víta zmeny v hazarde, ľudia v ňom pracujúci sa boja o miesta

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA víta zmeny, ktoré má priniesť novela zákona o hazardných hrách. Na aktuálne rokovanie parlamentu ju predkladá Ministerstvo financií (MF) SR. "Oceňujeme konštruktívny prístup MF SR, že bolo ochotné diskutovať aj s opozičnými politikmi. Hazard je oblasťou, ktorá má dosah na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii poslankyňa hnutia Veronika Remišová.

Denník Svet kresťanstva