22. november 2016

Sekerov druhý gól v sezóne, Edmonton nedal šancu Chicagu

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera prispel jedným gólom k vysokému víťazstvu Edmontonu Oilers v nočnom zápase zámorskej NHL nad Chicagom Blackhawks 5:0. Pre tridsaťročného zadáka to bol druhý gól v prebiehajúcej sezóne, dokopy nazbieral v 20 dueloch šesť bodov.

Sekera 7,6 sekundy pred koncom druhej tretiny zvýšil na 3:0 pre Oilers, keď jeho strela zápästím spoza kruhu na vhadzovanie zapadla presne k ľavej žrdi bránky Coreyho Crawforda. "Olejári" pridali v tretej časti ešte dva góly a najlepšiemu tímu Západnej konferencie tak nadelili pätorku. Edmonton preukazuje v úvode sezóny svoj výkonnostný progres, aktuálne vedie Pacifickú divíziu a je na najlepšej ceste pretrhnúť dlhú sériu neúčastí v play off. "Odohrali sme skutočne solídny domáci zápas. Vyšvihli sme sa na úroveň, na ktorej chceme hrať proti týmto mužstvám, pravidelne postupujúcim do play off. To je pre nás kľúč - ak ich zdolávame, budujeme si sebavedomie," povedal pre nhl.com nemecký útočník Leon Draisaitl, ktorý sa na triumfe kanadského klubu podieľal dvoma gólmi a jednou asistenciou. Oporu našli Oilers aj v osobe brankára Cama Talbota, ktorý zlikvidoval všetkých 31 striel súpera a zaknihoval si tretí shutout v sezóne, už 14. v profiligovej kariére. Stal sa tak prvým edmontonským brankárom, ktorý vynuloval Chicago od 3. januára 2006, keď sa to podarilo Tyovi Conklinovi. Oilers vyhrali druhýkrát po predošlej sérii piatich prehier. "Triumf nad tímom, akým je Chicago, určite posilní naše sebavedomie. Veríme, že sa teraz nadýchneme k dlhšej víťaznej šnúre," vyslovil sa kapitán domácich Connor McDavid, ktorý zaznamenal dve asistencie a s 24 bodmi (8+16) sa vyhupol na čelo ligovej produktivity.

Sekera odohral takmer 20 minút, okrem gólu mu do štatistík pribudol aj plusový bod. V drese hostí strávil na ľade takmer 15 minút Marián Hossa, no jeden z lídrov Chicaga sa tentokrát bodovo nepresadil a pripísal si iba "mínusku". V zostave "jastrabov" nechýbal ani Richard Pánik, aj on však vyšiel bodovo naprázdno.

"Tučniaci" z Pittsburghu mali dobre rozohraný zápas s NY Rangers, keď po prvej dvadsaťminútovke viedli 2:0 zásluhou dvoch gólov nováčika Jakea Guentzela, ktorý sa tak parádne uviedol pri profiligovom debute. "Jazdci" sa však potom rozbehli, v ďalších dvoch tretinách nasúkali domácim päť gólov a dokonale otočili skóre. Rozdielový gól strelil v závere druhej časti v oslabení J.T. Miller. Colorado triumfovalo na ľade Columbusu 3:2 po predĺžení, keď víťazný gól hostí strelil v druhej minúte extračasu ofenzívny ťahúň "lavíny" Matt Duchene. "Presne toto robia elitní hráči. Zoberú to celé na seba a spravia niečo veľké," pochválil Duchena jeho tréner Jared Bednar. Blue Jackets tak ukončili štvorzápasovú víťaznú sériu, na domácom ľade prehrali po predošlých siedmich triumfoch v rade. Nepomohol im ani návrat uzdraveného obrancu Setha Jonesa.

"Žraloci" zo San Jose si po troch prehrách v rade napravili chuť a zgustli si na New Jersey, ktoré zdolali 4:0. Brankár Martin Jones zneškodnil všetkých 26 striel hostí a mohol sa tak radovať z druhého čistého konta v sezóne a celkovo 15. v kariére. Iba Rus Jevgenij Nabokov dokázal pred ním v klubovej histórii vynulovať Devils (25. novembra 2006). Domáci veterán Joe Thornton si pripísal asistenciu a s 1354 bodmi sa vyrovnal Brendanovi Shanahanovi na 25. mieste historického poradia produktivity.

Dallas skolil Minnesotu 3:2 pp a na šiesty pokus tak vyhral prvé predĺženie v tomto ročníku. Dva body vystrelil "hviezdam" ich kapitán Jamie Benn, ktorý skóroval po 83 sekundách nadstaveného času. Útočník Wild Mikko Koivu si pripísal jubilejnú 400. asistenciu v NHL. Buffalo prehrávalo doma s Calgary po prvej tretine 0:1, ale v tej druhej využilo tri presilovky a napokon zvíťazilo 4:2. O obrat sa postarali Kyle Okposo, Johan Larsson a Matt Moulson, ktorí skórovali v rozpätí 101 sekúnd. Boli to najrýchlejšie tri góly v klubovej histórii od roku 1998.

NHL - sumáre:
      BUFFALO SABRES - CALGARY FLAMES 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
      Góly: 32. Okposo (Reinhart, Ristolainen), 33. Larsson (Kane, Fedun), 34. Moulson (Okposo, Fedun), 43. Foligno (Reinhart) - 6. Backlund (Frolík, Tkachuk), 41. Tkachuk (D. Hamilton, Giordano). Brankári: Lehner - Elliott, strely na bránku: 32:31, 17.526 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - COLORADO AVALANCHE 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
      Góly: 9. Atkinson (Dubinsky, Saad), 60. Atkinson (Gagner, Werenski) - 24. Barrie (Rantanen, Söderberg), 29. E. Johnson (MacKinnon, Ťutin), 62. Duchene (E. Johnson). Brankári: McElhinney - Varlamov, strely na bránku: 42:27, 10.063 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK RANGERS 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)
      Góly: 2. Guentzel (Kessel, Daley), 14. Guentzel (Malkin, Kessel) - 25. Nash, 35. Grabner (McDonagh), 40. Miller (Hayes), 53. Hayes (McDonagh), 59. Stepan (Nash, Grabner). Brankári: Fleury - Raanta, strely na bránku: 31:36, 18.632 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
      Góly: 5. Arvidsson (Josi, Ellis), 30. Subban (Ellis, Ribeiro), 33. Subban (Forsberg, Ellis) - 60. T. Johnson (Kučerov, Hedman). Brankári: Rinne - Bishop, strely na bránku: 30:25, 17.113 divákov.

DALLAS STARS - MINNESOTA WILD 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
      Góly: 28. Oleksiak (Eaves, Spezza), 42. Ritchie (Honka, Faksa), 62. Jamie Benn (Seguin, Jordie Benn) - 38. Niederreiter (Granlund, Koivu), 45. Haula (Niederreiter, Pominville). Brankári: Niemi - Kuemper, strely na bránku: 32:29, 18.532 divákov.

EDMONTON OILERS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
      Góly: 3. Klefbom (McDavid, Benning), 20. Draisaitl (Klefbom, McDavid), 40. SEKERA (Nugent-Hopkins, Caggiula), 48. Slepyšev (Puljujärvi, Draisaitl), 59. Draisaitl (Lucic, Eberle). Brankári: Talbot - Crawford, strely na bránku: 27:31, 18.347 divákov.

SAN JOSE SHARKS - NEW JERSEY DEVILS 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
      Góly: 2. Tierney, 7. Marleau (Pavelski, Martin), 31. Couture (Thornton, Burns), 48. Burns. Brankári: Jones - Kinkaid, strely na bránku: 41:26, 17.286 divákov.