Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
23. novembec 2016

Deti v sieti

Fotografie detí na facebooku áno alebo vôbec nie?
Deti v sieti

Flickr/Ben Garney

Začína sa to už pomerne skoro. Mamičky čakajú svojho potomka a chcú sa o radosť podeliť so svojimi kamarátmi na sociálnych sieťach, a tak zverejňujú fotky rastúceho bruška, prvé snímky z ultrazvuku a potom sériu zo života svojho dieťaťa.

Je to to pochopiteľné. Doba nás dnes uzatvára do anonymity svojich príbytkov, na sociálne kontakty a stretnutia so širšou rodinou je stále menej času a čas na materskej dovolenke plynie veľakrát až príliš pomaly. Ženy sa chcú teda so svojimi radosťami podeliť. Zabúda sa však, že internet je verejné miesto a má aj svoje úskalia.

Sharenting

Zverejňovanie fotiek zo strany rodičov na facebooku má aj svoju „diagnózu“ s anglickým názvom sharenting, čo vzniklo kombináciou slov parenting a sharing (rodičovstvo a zdieľanie). Tento výraz opisuje tendenciu rodičov podeliť sa o všetko zo života svojich detí vo virtuálnom priestore.

Podľa štúdie anglickej organizácie Parent Zone z roku 2015 každý rok rodič zverejní v priemere až 195 obsahov o svojom dieťati ročne. Do piatich rokov dieťaťa sa nazbiera takmer 1 000 príspevkov o jeho živote.

Málokto z nás si uvedomuje, že zverejnené fotky detí sú milé, keď sú detičky malé. Ak sa na to pozrieme očami dospievajúcich detí, mení to optiku.

Dnešné deti vyrastajú v kyberpriestore, svoje vzťahy rozvíjajú na sociálnych sieťach. Fotky dieťaťa na nočníku alebo pri prebaľovaní sa raz môžu veľmi ľahko stať dôvodom šikany alebo posmeškov zo strany rovesníkov. Nehovoriac o nástrahe kopírovania takýchto fotiek pedofilnými skupinami.

Úrad pre bezpečnosť detí v Austrálii tvrdí, že až polovica pedopornografických obrázkov je výplodom manipulácie fotiek, ktoré rodičia bez rozmýšľania zverejnili na webe. Podľa odborníkov fotky obsahujú aj metadáta, podľa ktorých môžu údajne osoby vystopovať a identifikovať rodičov, a tým aj konkrétne dieťa.

Za fotku pred súd

Podľa štúdie publikovanej v AVG z roku 2010 sa až 92 percent amerických detí do dvoch rokov objavuje v online svete. Americkým fenoménom sú dokonca prenatálne kontá, ktoré rodičia deťom založia ešte pred narodením.

Psychológovia radia, aby sme sa detí pýtali o dovolenie zverejniť ich fotografie na sieti. Francúzsko to dotiahlo do extrému. Je tam totiž možné, že dospelé deti môžu dokonca zažalovať svojich rodičov, že bez ich súhlasu zverejnili v detstve fotografie na facebooku. Tamojšia legislatíva o ochrane súkromia zdôrazňuje totiž povinnosť zodpovednosti každého rodiča za zverejňovanie obrázkov detí. Keď to urobia francúzski rodičia bez súhlasu detí, hrozí im väzba do jedného roka alebo pokuta do výšky 35-tisíc eur.

IT odborníci tlačia na zakladateľov sociálnych sietí, aby upozorňovali rodičov na možný risk a vyriešili to napríklad povinným podpísaním informovaného súhlasu, ktorý sa im objaví pred zverejnením každej fotky.

Zásadou je, že by sme v žiadnom prípade nemali zverejniť fotky v trápnych situáciách, s dvojzmyselnými pózami či s odhaleným telom. Nikdy totiž nevieme, kde takýto obrázok môže skončiť. Niektorí rodičia to riešia vyštvorčekovaním tváre alebo fotením detí šalamúnsky odzadu. 

Inzercia

Flickr/Richard Leeming

Dieťa narcis

Prenos súkromného života na sociálne siete môže mať aj psychologický rozmer. V rozhovore nemecký denník Süddeutsche Zeitung to pomenovala psychologička Bärbel Wardetzkiová. Podľa nej je fajn, keď rodičia dajú dieťaťu hodnotu tým, že sa pochvália občasnou fotkou na facebooku.

Nič sa však nemá preháňať, lebo takto sa dieťa zbytočne idealizuje a dostane pocit, že sa svet točí len okolo neho. Podľa psychologičky hrozí aj nebezpečenstvo, že dieťa bude narcistické a závislé od pocitu, že musí byť pekné, aby malo hodnotu. Mnohé mamičky sa totiž rady realizujú s módnymi kreáciami a štylizovanými fotkami svojich ratolestí. „Dieťa môže byť rovnakým šperkom ako drahé auto,“ provokuje psychologička.

Keď má dieťa konto

Samostatnou kapitolou sú dospievajúce deti, ktoré si už samy spravujú svoje facebookové konto. Podľa správy uverejnenej vo Wall Street Journal bolo v roku 2012 na facebooku aktívnych viac ako sedem miliónov detí mladších ako 13 rokov, väčšina z nich mladších ako desať rokov.

Deti by sme mali podrobne informovať, ako byť uvedomelým v používaní internetu. Rodičia by mali pravidelne kontrolovať nastavenia konta. Nikdy nezadať osobné údaje ako adresu, telefónne číslo alebo súkromnú emailovú adresu. Rovnako nikde neuvádzať ani meno školy, ktorú navštevuje. Najlepšie je, aby deti do určitého veku ostali čo najviac anonymné pod pseudonymom alebo dokonca s profilovou fotkou komiksovej postavičky alebo v karnevalovom kostýme.

Treba deti upozorniť, že naháňanie vysokého počtu priateľov nie je statusom obľúbenosti v kolektíve. Za priateľov by mali akceptovať len osoby, ktoré poznajú z reálneho sveta.

Dovolená je podľa odborníkov aj kontrola a žiadať od dieťaťa heslo a prístup ku kontu. Radia počítač postaviť mimo detskej izby, najlepšie do spoločenskej miestnosti, ako hala alebo obývačka, kde ho môžu mať rodičia pod kontrolou. Rozumné je spriateliť sa s vlastnými deťmi na facebooku. Keď im je to trápne, dá sa vytvoriť aj rodičovské konto pod pseudonymom.

Pravidlo všetko s mierou platí aj v oblasti sociálnych sietí. Je to verejný priestor, na čo často my rodičia, žiaľ, zabúdame.  
 


 

Odporúčame