Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2016

Dve tretiny školákov starších ako 14 rokov dostávajú pravidelne vreckové

Dve tretiny školákov starších ako 14 rokov dostávajú pravidelne vreckové.

Najviac ho míňajú na oblečenie, stravu a zábavu s kamarátmi. Osem z desiatich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet. Až polovica stredoškolákov má bežný účet v banke a takmer všetci používajú aj platobnú kartu. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala žiakov základných a stredných škôl od 14 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze.

Na Slovensku dostáva vreckové takmer 80 % stredoškolákov. Viac ako polovicu svojho vreckového míňajú na oblečenie, ostatné využijú v stánkoch s občerstvením a na zábavu s kamarátmi. Polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 % používa mobil banking či internet banking a takmer všetci aj platobnú kartu. Takmer 80 % školákov si pravidelne sporí. 

Podľa odborníkov je pre žiakov druhého stupňa ZŠ najvhodnejšie dávať vreckové pravidelne, ideálne raz za dva týždne. "Študenti stredných škôl by už mali s peniazmi vedieť vyjsť na mesačnej báze. Výdavky si dokážu lepšie odhadnúť aj plánovať," vysvetľuje Katarína Vatrtová z VÚB. Za dôležité považuje to, aby si študent vedel z vreckového odložiť aspoň 10 % bokom ako rezervu alebo sporenie. 

Najvyššie finančné nároky na štúdium a vreckové majú vysokoškoláci. Ich náklady sa pohybujú od 2000 do 4400 eur za rok, podľa miesta štúdia a typu vysokej školy. Zdrojom financií sú pre väčšinu z nich (83 %) predovšetkým rodičia. Dve tretiny vysokoškolákov kvôli peniazom popri štúdiu aj brigádujú.

Inzercia

Odporúčame