Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2016

Obama označil Merkelovú za svojho najbližšieho medzinárodného partnera

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prijala dnes vo svojom úrade dosluhujúceho amerického prezidenta Baracka Obamu.

Ide o ich posledné stretnutie predtým, ako Obama v januári opustí Biely dom a do funkcie hlavy štátu USA nastúpi Donald Trump, informuje agentúra DPA.

Obama vyhlásil, že Merkelová predstavuje "veľkú dôveryhodnosť", ako aj jeho "pravdepodobne najbližšieho medzinárodného partnera za uplynulých osem rokov" strávených v prezidentskej funkcii. Podľa nemeckej vlády budú obaja lídri neskôr hovoriť o Trumpovom víťazstve, kríze na Ukrajine a boji proti terorizmu.

Vzťahy medzi Berlínom a Washingtonom boli počas Obamovho výkonu prezidentského mandátu charakteristické vzájomným rešpektom, hoci v roku 2013 ich naštrbil odpočúvací škandál. Obama v rozhovore pre miestne médiá uviedol, že odstraňovanie nerovnosti v globalizovanom svete je kľúčom k zachovaniu demokratických systémov.

Obama pricestoval do Nemecka v stredu večer z Grécka, kde sa stretol s tamojšími lídrami, navštívil slávnu aténsku Akropolu a predniesol prejav. V berlínskom hoteli Adlon neďaleko Brandenburskej brány, kde je ubytovaný, absolvoval dnes americký prezident s Merkelovou trojhodinový pracovný obed.

Obama zostane v Nemecku do piatka, kedy sa stretne s európskymi lídrami vrátane Merkelovej, britskej premiérky Theresy Mayovej, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, španielskeho premiéra Mariana Rajoya či talianskeho ministerského predsedu Mattea Renziho. Obamovu bezpečnosť stráži 5000 policajtov.

Inzercia

Odporúčame