Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2016

Kosovo tvrdí, že zmarilo útok Islamského štátu na izraelských futbalistov

Kosovská polícia dnes oznámila, že zmarila simultánne teroristické útoky militantov z tzv. Islamského štátu na rôzne ciele.

Terčom mali byť aj izraelskí futbalisti.

Podľa agentúry AP kosovská polícia uviedla, že teroristi chceli v sobotu 12. novembra zaútočiť v Kosove, ale aj na izraelský národný futbalový tím, ktorý hral v tom čase v susednom Albánsku kvalifikačný zápas MS 2018. Polícia oznámila, že 4. novembra zadržala v Kosove 19 ľudí, jedného neskôr prepustila. Podľa agentúry DPA išlo o 18 Kosovčanov a Macedónca.

Policajti našli v domoch podozrivých zbrane, elektronické a výbušné zariadenia, ako aj "náboženský materiál a literatúru od dobre známych autorov šíriacich extrémistickú ideológiu". V Albánsku a Macedónsku zadržala miestna polícia ďalších šesť ľudí. Skupiny militantov v týchto troch krajinách, koordinované dvoma Albáncami, ktorí sú súčasťou IS v Sýrii, mali "jasné úlohy, na koho a kedy zaútočiť", dodala kosovská polícia.

Agentúra AP ešte 11. novembra informovala, že albánska polícia podnikla rázne kroky, aby zamedzila ohrozeniu bezpečnosti duelu kvalifikácie MS 2018 medzi domácou reprezentáciou a Izraelom. Z bezpečnostných dôvodov sa tak zápas neuskutočnil v severoalbánskom meste Škodra, neďaleko hraníc s Čiernou Horou, ale v Elbasane, ktorý sa nachádza 55 km južne od Tirany. AP už vtedy uviedla, že bezpečnostné zložky údajne zatkli v Albánsku, Macedónsku a Kosove skupinu 15 osôb, ktorá plánovala počas stretnutia teroristický útok.

Inzercia

Odporúčame

Kiska:  Sloboda získaná v Novembri bola iba príležitosťou

Kiska: Sloboda získaná v Novembri bola iba príležitosťou

Sloboda a demokracia, ktorú Slovensko získalo v novembri 1989, boli iba príležitosťou. Na úvod stretnutia s niekoľkými desiatkami študentov, účastníkov projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, to dnes v Prezidentskom paláci uviedol prezident SR Andrej Kiska.