Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
14. marec 2006

Klenoty českého a slovenského moderného maliarstva 1907-1945

KLENOTY ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO MODERNÉHO MALIARSTVA 1907-1945 Kurátor: PhDr. Ludvík Ševeček, PhDr. Alena Potůčková, PhDr. Ivan Jančár Galéria mesta Bratislavy 18.01.2006 - 09.04.2006 Putoval za krásou. Hľadal ju v každom okamihu dňa. V ľuďoch, v slovách, v hudbe, v obrazoch. Raz si cestou po Pans...

KLENOTY ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO MODERNÉHO MALIARSTVA 1907-1945
Kurátor: PhDr. Ludvík Ševeček, PhDr. Alena Potůčková, PhDr. Ivan Jančár
Galéria mesta Bratislavy 18.01.2006 - 09.04.2006

Putoval za krásou. Hľadal ju v každom okamihu dňa. V ľuďoch, v slovách, v hudbe, v obrazoch. Raz si cestou po Panskej ulici všimol, že v župnom dome Pálfyovcov bude výstava pozoruhodných diel slovenských a českých maliarov. Jano Pálfy sa zas v tom svojom neskoroklasicistickom paláci potrebuje popredvádzať. A obrazy pôsobia vlastne snobsky, lebo sú drahé.

Starý Pálfy prikázal služobníctvu zvesiť obrazy, ktoré tam mal nastálo. Teraz museli ustúpiť iným farbám, ťahom a pohľadom: zrazu boli blízko seba zakladatelia moderného umenia, expresionisti, kubisti, maliari pred prvou svetovou vojnou, príslušníci medzivojnovej avantgardy, surrealisti a iní. U Pálfyovcov si rendezvous dali tí, čo maľovali a tí, čo si maľby pozreli. Jedným z nich bol náš pútnik za krásou.

Chodil komnatami paláca, z ktorého bola v tej chvíli galéria. Množstvo obrazov, obrázkov, množstvo malieb, nespočetné drevené rámy, do ktorých boli zasadené ľudské osudy, príbehy, krajiny, výjavy, portréty. I autoportréty, prirodzene.

Všimol si Zoltána Palugaya. Sedel pri svojom obraze a vysvetľoval okolostojacim, prečo použil toľko expresívnej čiernej na Golgote. Z rozhovoru by ich v tej chvíli nevyrušilo nič. Dokonca ani divé obrazy navôkol.

Hosťa u Pálfyovcov očaril Martin Benka. Jeho dielo, to je človek, človek, človek, príroda, krajina a v tom všetkom skrytý heroizmus.
Pútnikove oči sa potešili, keď uvideli Dona Quijota v prevedení Cypriána Majerníka. Treba uznať: maestro Majerník vie vystihnúť, kto to ten bojovník proti veterným mlynom bol.

Srdce pútnika radostne poskočilo, keď na maľovankách uvidel svoj rodný Liptov. (Náš pútnik sa narodil na Liptove, jeho púť však vedie aj cez krásavicu na Dunaji.) Ľudovít Fulla – koľkokrát bol u neho! Koľkokrát mu ten svet sfarboval do rýdzo červenej. Kde sa pozrieš, všade vidíš Fullovu červenú.

Inzercia

Mimoriadne ho zaujal futbal. Na meno tvorcu obrázkov o chlapcoch hrajúcich futbal si nepamätá, ale to teplo, ktoré sa z nich šírilo, cíti doteraz. Spomenul si totiž na svoju futbalovú „kariéru“...

Od futbalu pokračoval ďalej – obrazy, samé obrazy a nič iné, len obrazy. Prešiel tri poschodia, každé trikrát obišiel dookola. Potom si unavený sadol na stoličku v jednej z miestností veľkolepého paláca Pálfyovského rodu. Umenia sa pre dnešok nasýtil. Musel odísť.

Von na ulicu sa dostal cez Pasáž Matej Kréna. Premýšľal, ako by korzo a ľudí, ktorí sa po ňom preháňajú, videli nielen Benka, Majerník, Fulla, ale i Palugay, Nevan, dumal, ako by sa cítili Česi Čapek, Toyen, Zrzavý či Šíma, keby im do stredu Bratislavy doniesol plátno a keby im prikázal: „Maľujte!“

Hľadač krásna, zlatokop, túžiaci po pravých klenotoch, pokračoval ďalej po svojej ceste. Ďaleko za bránami Prešporku mu čosi udrelo do hlavy. Nie, nebolo to vypité piate pivo, ale čosi iné: myšlienka. Ak mal na výstave vidieť prakticky nevystavované diela z rokov 1907 – 1945, ako sa tam ocitol fotografický príbeh z čias socializmu, ktorý bol úradne potvrdený notárom? Bola to paródia na dobu, v ktorej autor žil? Prečo tam bol Matej Krén s Pasážou, ktorý sa narodil skoro dvadsať rokov neskôr po roku 1945? Tieto otázky mu zodpovie ďalšie putovanie za krásou.

Matúš Demko

Odporúčame

 Rozhovor: Thomas E. Woods, Jr.

Rozhovor: Thomas E. Woods, Jr.

Thomas E.Woods,Jr. je okrem iného známy americký katolícky spisovateľ, autor viacerých kníh tematicky ladených od súčasného katolicizmu až po americkú históriu. Jeho posledná práca, Cirkev konfrontuje modernitu: Katolícki intelektuáli a progresívna éra hovorí o snahách amerických katolíkov v raných...

Hviezdy, sny a smútok alebo vyhnanec hľadá vyhnanca...

Hviezdy, sny a smútok alebo vyhnanec hľadá vyhnanca...

Krátka spomienka na kúzla Rudolfa Dilonga Kto je tento básnik? Snažím sa rozpamätať na to, čo sme sa učili v škole. Márne si lámem hlavu a snažím sa hľadieť do minulosti, do čias hodín literatúry na našom gymnáziu. Spomínam si, ako nám naša slovenčinárka rozprávala o básnikoch „Katolíckej moderny“. ...

Konzervatívny pohľad na kultúru

Konzervatívny pohľad na kultúru

Slovo kultúra dnes skloňujeme v mnohých viac-menej nevyjasnených významoch. Hľadanie koreňov kultúry ako aj súčasná kríza kultúry boli nosnými témami zbierky esejí Sprievodca inteligentného človeka po modernej kultúre anglického konzervatívneho filozofa, politológa, spisovateľa, estetika a esté...