AKTUÁLNE: Zhromaždenie na podporu prenasledovaných kresťanov

V piatok podvečer sa v Bratislave uskutočnilo verejné zhromaždenie na pamiatku obetí útokov proti kresťanom vo svete. Konalo sa na symbolickom mieste pred kostolom Notre-Dame na Hviezdoslavovom námestí, kde sa v marci roku 1988 odohrala pamätná Sviečková manifestácia.

Zhromaždenia sa zúčastnilo celkom početných približne 300 ľudí, medzi nimi aj viacero osobností verejného života (napr. Anna Záborská, Peter Zajac, Ondrej Dostál, Radoslav Procházka, Grigorij Mesežnikov, František Mikloško a iní). V úvode programu predniesol báseň herec Štefan Bučko, nasledovali príhovory organizátora akcie a predsedu Mladých KDS Ľubomíra Jančoka, Vladimíra Palka, Jána Čarnogurského a generálneho vikára bratislavskej diecézy Jána Formánka.

K téme:
Masaker egyptských koptov
Ľubomír Jančok o prenasledovaných kresťanoch
Zdieľať

Vystupujúci prejavili solidaritu s utrpením kresťanov a vyzvali predstaviteľov západných štátov k aktívnej pomoci trpiacim napr. humanitárnou formou alebo udeľovaním azylu. Organizátori slovenskému prezidentovi, vláde a Národnej rade odošlú výzvu, aby sa zasadili za dodržiavanie ľudských práv kresťanov a práv na slobodné vyznávanie náboženstva na celom svete. Niekoľko piesní počas akcie zaspievala gospelová speváčka Janais. V závere účastníci položili na pamätník Sviečkovej manifestácie horiace sviečky.


Po ukončení zhromaždenia sa mnohí presunuli do jezuitského kostola. Svätú omšu za obete útokov proti kresťanom tu celebrovali provinciál jezuitov Peter Bujko, Ladislav Csontos, Viktor Jakubov z inštitútu Fatima a Marek Vadrna z rehole Tešiteľov. Hlavným kazateľom bol prvý ponovembrový jezuitský provinciál Emil Váni.

Akcia mala veľmi dôstojný charakter. Podobné zhromaždenie je plánované aj v Čechách na Václavskom námestí v Prahe 18. januára, kde už na podporu prenasledovaných kresťanov prebieha aj petícia.

Lukáš Obšitník

Foto: autor, facebook.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo