Nie každý „ajťák“ vám opraví počítač

Nie každý „ajťák“ vám opraví počítač

www.freeimageslive.com

Ak máte v okolí ajťáka, skúste sa ho spýtať, čo vlastne robí. Ak jeho odpovedi nebude rozumieť, je možné, že váš počítač neopraví.

Pred dlhším časom sa mi ozval kamarát, aby som sa u neho zastavil, že má pokazený počítač. Ten kamarát je šikovný stolár, a keďže našim deťom vyrobil „po kamarátsky“ (rozumej zadarmo) nejaký nábytok, cítil som sa zaviazaný pomôcť mu. Jeho problém bol, že mu na počítači nešiel zvuk či také niečo. Keď som od neho odchádzal, už nešlo nič. Smola, niektoré staré škatule stačí otvoriť, a už ich nezapnete...

Pred troma rokmi som bol hospitalizovaný s neutíchajúcimi bolesťami hlavy. Zistili, že mi nie je vonkoncom nič. Možno som málo pil, teda vodu... Keď však po pár dňoch doktorka odhalila, že som programátor, mylne usúdila, že som ten najpovolanejší pozrieť sa na počítač, ktorý majú na áre. Vraj sa po čase sám vypína. Keď som ho otvoril, odprášil a zatvoril, bolo po probléme. Už sa nevypínal. Ani nezapínal. To je môj obľúbený príklad, totiž odstrašujúci, ktorý uvádzam, keď ma opäť niekto požiada, aby som sa mu pozrel na počítač. A zatiaľ to funguje, každý si to rozmyslel.

A prečo sa chválim tým, čo som pokazil? Je to jednoduché. Nemôžete byť dobrý vo všetkom. Ja som programátor. A v tom som dobrý. Programujem veľké firemné softvéry SAP. Nie, nie je to nadávka – aj keď občas toto slovo vychádza z úst rozčúlených používateľov. So SAPom pracujem ako vývojar asi 8 rokov a za ten čas sme si celkom padli do oka. Je to robustný nemecký systém, s ktorým dokážu pracovať tisíce ľudí naraz a vo svete by ste len ťažko hľadali jemu primeraných konkurentov. Firmy ho používajú na fakturáciu, vedenie účtovníctva, skladov, logistiky a mohli by sme takto pokračovať až do konca článku. Je to skrátka softvér, ktorý zabezpečuje každodenný život veľkých výrobných či obchodných spoločností.

Kedysi som opravoval a skladal počítače, ale je to takých 15 rokov dozadu. Dnes už na to, pri troch deťoch, rozostavanom dome a SAP projektoch, naozaj nie je čas. Ak chcem byť v niečom dobrý, musím sa špecializovať. A sú aj ľudia a firmy, ktoré sa špecializujú na opravy počítačov. Áno, povedať svokre aby zašla do najbližšieho servisu, keď ma požiadala o opravu počítača, nebolo jednoduché. Bolo to však nutné, veď moje pokusy o tento typ servisu už dávno nie sú požehnaním pre moje okolie.

A poučenie? Ak máte v okolí ajťáka, skúste sa ho spýtať, čo vlastne robí. Ak jeho odpovedi nebude rozumieť, je možné, že váš počítač neopraví. Možno sa venuje úzkej oblasti, ktorá ho robí v práci profíkom, ale v bežnom živote je ako „ajťák“ v podstate nepoužiteľný.

PS: Ten počítač na áre bol, našťastie, používaný len na administratívu, takže nedošlo k stratám na životoch. A počítač som, samozrejme, nahradil tak kamarátovi ako aj nemocnici :).

Michal Rehák

Autor je konateľom spoločnosti MTCD, s. r. o., ktorá sa zameriava na konzultácie, vývoj a školenia pre systémy SAP. Viac informácií nájdete na stránkach spoločnosti mtcd.eu a na LinkedIn profile autora

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo