Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2016

Drucker: Zavádzanie eHealthu zlyhávalo na všetkých úrovniach, už mal fungovať

EHealth mal na Slovensku už dávno fungovať. Jeho zavádzanie zlyhávalo na všetkých úrovniach, a to najmä v oblasti implementácie projektu, poukázal dnes minister zdravotníctva Tomáš Drucker na medzinárodnej IT konferencii ITAPA 2016 v Bratislave.

Minister si nemyslí, že peniaze doteraz minuté na elektronizáciu zdravotníctva boli "nejako veľmi predražené". "Nemám o tom vedomosť ani presvedčenie," povedal. Na eHealth sa doteraz vynaložilo asi 47 miliónov eur.
      

Druckerovi prekáža, že elektronické zdravotníctvo nie je na Slovensku ešte samozrejmosťou, a teda že ešte nefunguje v ostrej prevádzke. Trvá to podľa neho pridlho. "Keby sme ho už mali, tak v prvom roku ušetríme viac ako stál celý doteraz," podotkol.
      

Systém je teraz v pilotnej fáze, zapojených je do neho 12 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Do konca roka by sa mali pridať i ambulancie srdcových ústavov na strednom a východnom Slovensku, tiež Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave.
      

"Začiatkom budúceho roka chceme pripájať i drobných poskytovateľov," vysvetlil minister. Tí podľa neho nemusia mať obavy z výšky nákladov elektronického vybavenia. Rezort im chce hľadať pozitívnu motiváciu. "O paušalizovaní náhrady nákladov sa bavíme so zdravotnými poisťovňami," povedal Drucker.
      

Prvá etapa eHealthu by mohla byť spustená do ostrej prevádzky koncom roka 2017. "Tá je postavená napríklad na elektronickej preskripcii a dokumentácii," vysvetlil Drucker. Má tiež zahŕňať elektronické objednávanie pacienta. EHealth prešiel už podľa Druckera auditom bezpečnosti. V niektorých prípadoch ju má dokonca vyššiu, ako si vyžaduje.
      

"Na súčasný upgrade systému" štát už neplánuje vynaložiť peniaze. "Určite však potrebujeme financie na podporný tím, čo bude robiť jeho nasadenie," vysvetlil minister. Malo by ísť o státisíce eur, ktoré sú už rozpočtované. EHealth by mal byť podľa Druckera rozšírený v budúcom období o ďalšie moduly.
      

Inzercia

Elektronické zdravotníctvo nie je však podľa Druckera "žiadnou modlou". Zdravotníctvo bez neho dokáže fungovať, myslí si. Mnohé robustné projekty, ktorými sa chcela zaviesť elektronizácia verejnej správy, sa podľa neho ukázali "ako tie, ktoré nevieme úplne dobre implementovať". Súvisieť to podľa neho môže aj s profesionalitou mnohých dodávateľov, ktorá zväčša skončila "v preťahovaní sa, čo kto dobre zadal alebo na čo sa zabudlo".
      

EHealth má elektronizovať zdravotnícke služby. Termín jeho zavedenia sa však už viackrát posúval. Do pilotnej verzie sa mal pôvodne spustiť už v roku 2013. Systém má priniesť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami.
      

Pacienti budú mať po novom vlastnú elektronickú zdravotnú knižku. V tej budú ich lekárske správy, výsledky laboratórnych vyšetrení, recepty na lieky, ako aj pacientsky sumár. Pôjde o základné informácie potrebné v prípade záchrany života. Benefity elektronizácie majú spočívať aj v lepšej preskripcii liekov, zabrániť by sa malo i duplicitným vyšetreniam.
      

Súčasné preukazy poistenca mali nahradiť tie elektronické, vláda napokon odsúhlasila, že nebudú. Poistenci majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom.

 

Odporúčame

CDU podporí prezidentskú kandidatúru Franka-Waltera Steinmeiera

CDU podporí prezidentskú kandidatúru Franka-Waltera Steinmeiera

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa rozhodli, že podporia prezidentskú kandidatúru súčasného sociálnodemokratického ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera. S odvolaním sa na zdroje z nemeckej vlády o tom dnes informovala agentúra DPA.