Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. november 2016

Vlhová aj Zuzulová: skvelý štart sezóny

Petra Vlhová obsadila tretie miesto, Veronika Velez-Zuzulová skončila na 4. priečke. Ale historicky sa vyšvihla na prvé miesto renkingu svetového slalomu.
Vlhová aj Zuzulová: skvelý štart sezóny

Na snímke v strede víťazka, americká slalomárka Mikaela Shiffrinová, vľavo druhá Švajčiarka Wendy Holdenerová a vpravo tretia Petra Vlhová. Foto: TASR/AP

Levi 12. novembra (TASR) – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila tretie miesto v úvodnom slalome Svetového pohára. Vo fínskom Levi vyhrala v sobotu Američanka Mikaela Shiffrinová s náskokom 67 stotín pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, Vlhová zaostala 75 stotín.

Veronika Velez-Zuzulová skončila na 4. priečke (+1,60 s) a historicky sa vyšvihla na prvé miesto renkingu svetového slalomu. Preskočila v minulej sezóne dlho vedúcu Švédku Fridu Hansdotterovú a pomohol jej aj fakt, že Shiffrinová vlani pre zranenie vynechala polovicu sezóny. To však nijako nemení Zuzulovej primát, žiadny iný Slovák v histórii alpského lyžovania nebol na čele koeficientálneho poradia (štartovej listiny SP) akejkoľvek disciplíny.

Shiffrinová slávila svoje 21. víťazstvo kariéry pretekov SP. Po pretekoch však nebola úplne spokojná, čo hneď vyjadrila do cieľových kamier: „Nikdy si človek nemôže byť istý víťazstvom, ani pri jasnom náskoku po prvom kole. Ak by Frida nevypadla, určite by atakovala moju pozíciu, takisto Petra je veľmi silná. Nikdy nemôžem byť úplne spokojná. Je to super štart do sezóny, vyhrala som, to je fajn, ale nebolo to úplne ono. Najmä v druhom kole som robila chyby a mám na čom pracovať, ak chcem dosiahnuť všetky sezónne ciele, nielen vo Svetovom pohári, ale aj na majstrovstvách sveta.“

Američanka je so 180 bodmi už na čele celkového poradia SP, keďže pred tromi týždňami bola druhá v obrovskom slalome, v ktorom Vlhová senzačne skončila ôsma. Mladá Slovenka sa tak v celkovej klasifikácii ocitla v sobotu na štvrtej priečke, čo je tiež unikátny moment, aj keď, samozrejme, dočasnejšieho charakteru ako dlhodobo sa tvoriaci renking. Zuzulová je vo všeobecnom poradí na 8. priečke.   

V úvodnom slalome novej sezóny olympijská víťazka a dvojnásobná majsterka sveta jasne demonštrovala, že na ceste za jej štvrtým malým glóbusom SP ju ťažko možno zastaviť. Iba 21-ročná Shiffrinová v 1. kole jediná predviedla jazdu, ktorá vyzerala presvedčivo od začiatku do konca. A to aj v strednej časti, v prelome do strminy, kde si síce dala pozor na prvú zatvorenú bránku, ale na rozdiel od súperiek oblúk „nepodržala“. Jej náskok na zhodný čas Švajčiarky Wendy Holdenerovej a Švédky Fridy Hansdotterovej predstavoval 72 stotín.

V elitnej pätnástke štartujúcich hneď za nimi sa na predbežnej štvrtej pozícii usadila Shiffrinovej vrstovníčka Petra Vlhová so stratou 89 stotín, keď v snahe o atakovanie bránok urobila niekoľko chybičiek. O zjazdársku generáciu staršia rutinérka, 32-ročná Veronika Velez-Zuzulová, išla na úvod zimy taktickejšie a v závese za krajankou nabrala stratu 1,33 s. S vysokým štartovým číslom 40 sa potom medzi obe Slovenky na 5. priečku prešmykla Švajčiarka Melanie Meillardová.

Druhé jazdy oboch Sloveniek mali ešte atakujúcejšie parametre a tentoraz si to trochu vymenili. Zuzulová po výbornom výjazde z roviny do prvého umelého „hrbu“ najprv tempo udržala, ale v ďalšej vlne do najväčšieho spádu trochu zaváhala a aj minimálna strata tempa sa na tomto kopci prejavili v plochom cieľovom sklze. Naopak, Vlhová zašla takmer bez chyby a vyšvihla sa na stupne. Na ten najvyšší sa opäť dostala suverénna Shiffrinová, hoci v druhom kole mala niekoľko zaváhaní.      
      
      ph        

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.