KULTÚRA 2010: V Roku kresťanskej kultúry letel Cyprián aj Julia Roberts

Lietajúci Cyprián, Dylan a Cohen, Max Lucado, Rubik a Switchfoot. Aj tieto mená poznačili minuloročné kultúrne dianie.

Bezpochyby jednou z najvýznamnejších a divácky najočakávanejších kultúrnych premiér uplynulého roka bolo uvedenie filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi. Film mal všetky predpoklady na to, aby diváka zaujal: ponúkal napínavý, detailne rozpitvaný príbeh o mníchovi Cypriánovi z 18. storočia, ako aj vhodné a nenudiace herecké obsadenie, popsong, ktorý film vyspieval i mimo kinových sál a napokon disponoval aj silnou marketingovou podporou. Až o niekoľko rokov však uvidíme, či sa toto dielo skutočne zapísalo do dejín slovenského filmu. Možno prognózovať, že Lietajúci Cyprián si získa ďalšie generácie divákov aj preto, že je psychologickým rozprávaním o večných témach dobra a zla, šťastia a nešťastia, viery a neviery.

Chabá ľudský pamäť by temer zabudla na iný film, ktorý bol síce vydaný v roku 2009, ale do slovenských kín sa dostal len začiatkom roka 2010: Kawasakiho ruže. Aj keď ide o český film, hovorí o spoločnej česko-slovenskej minulosti, o spoločnej ŠtB a vyjadruje aj spoločné úsilie o vyrovnanie sa s našou spoločnou minulosťou. Na Slovensku takáto snímka chýbala, preto možno povedať, že po tomto filme sme predsa len o trošku bližšie k pochopeniu vlastnej minulosti.

“Možno prognózovať, že Lietajúci Cyprián si získa ďalšie generácie divákov aj preto, že je psychologickým rozprávaním o večných témach dobra a zla, šťastia a nešťastia, viery a neviery.“ Zdieľať

Za jednu z top kultúrnych počinov roka Postoy.sk považuje aj vystúpenie legendárneho folkového speváka Boba Dylana, ktorý v onen júnový podvečer zaplnil petržalskú Inchebu. Je dobré, že na mape jeho nekončiaceho turného sa toho roku ocitlo aj Slovensko. Okrem toho treba spomenúť aj vystúpenie ďalšej legendy: Leonarda Cohena. Je možné, že práve októbrový koncert v Sibamac aréne bol vôbec posledným performance 76-ročného hudobníka, speváka a textára.

Rozveď sa, papaj, užívaj si

Veľkú vlnu diváckeho nadšenia vyvolal aj nový film Jedz, modli sa a miluj, v ktorom hlavnú rolu stvárnila Julia Roberts. Asi najlepšiu recenziu na tento film napísal bloger Viliam Búr pod názvom Rozveď sa, papaj, užívaj si. Sám navrhol jeho mužskú verziu: “Môj film má pracovný názov „Drink Fight F*ck“, čiže „Vypi si, pobi sa, pomiluj“. Stručný scenár: Hlavný hrdina zistí, že mu jeho manželka bráni v tvorivom rozlete, čo potvrdia aj chlapi v krčme. Najprv ju podvedie s atraktívnou baletkou, ale keď si aj tá naňho začne robiť nároky, rozvedie sa, zbalí kufre a zdrhne do Francúzska. Tam sa venuje koštovaniu vyberaných druhov vína a vyberaných slečien. (Nebudú chýbať detailné erotické scény!) Keď sa ich presýti, odíde do Japonska, vstúpi do zen-buddhistického kláštora a začne cvičiť bojové umenia. Jedného večera v náručí miestnej gejše dosiahne satori, a veľkodušne odpustí svojej starej, že mu neumožnila prežívať takýto plnohodnotný život už predtým (nasleduje spomienka na ich svadobnú noc). Potom odíde na Tahiti a zbalí tam sexi domorodku. Nasledujú titulky.”

Rok kresťanskej kultúry 2010

Ak sa v roku 2009 na popredné priečky kníhkupectiev dostall William Young a jeho Chatrč, toho roku sa skôr hovorilo o Maxovi Lucadovi a jeho publikácii Bez strachu, prípadne o Láske hodnej dávania, ktoré na slovenský trh priviedlo vydavateľstvo Kumrán. Bez povšimnutia neostal ani film s tematikou sporu medzi kresťanmi a moslimami O bohoch a ľuďoch, ktorý si z Cannes 2010 odniesol hlavnú cenu poroty.

K téme:
Slovensko 2010: Bombový príbeh s otvoreným koncom
Ekonomika 2010: Deficit rácia
Médiá 2010: iPad, RTS, AHA!
Zdieľať

Život na Slovensku sa niesol aj v duchu Roka kresťanskej kultúry. Desiatky podujatí mali Slovákom pripomenúť, že aj naša kultúra má svoj pôvod a zakotvenie v kresťanstve. Jeho súčasťou bolo aj vydanie publikácie Dóm o bratislavskej katedrále svätého Martina, ktorú napísal cirkevný historik Jozef Haľko a fotografiami ju doplnil Štefan Komorný.

Pre mnohých veriacich však bolo top udalosťou na poli kultúry vystúpenie poľského dirigenta Piotra Rubika, ktorý nebude chýbať domácemu publiku ani v budúcom roku.

Pri rozlúčke s rokom 2010 (a s prvým desaťročím tretieho tisícročia) nemožno zabudnúť ani na ďalší úspešný ročník gospelového festivalu Lumen v Trnave. Tohoročným headlinerom bol Switchfoot. Kto ich zažil, vie, že patria medzi to najlepšie, čo môže svetový gospel ponúknuť. V línii Delirious? - Third Day - Switchfoot bude už o pár mesiacov pokračovať ďalšia stálica: Newsboys.

Zdá sa, že aj v roku 2011 sa máme na čo tešiť.

Matúš Demko

Ilustračné foto: csdf.cz, Michal Hudec

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo