SLOVENSKO 2010: Bombový príbeh s otvoreným koncom

Puzzle skladačka roka 2010 je farebná, no nedoskladaná. Sú v nej kúsky dúhové, červené, modré, ale aj krvavé či premočené. V mozaike sa postupne objavili mnohé príbehy. Ich kontúry však možno dokreslí až rok 2011.

Vtip za 18 000 eur

Rok 2010 Slovensko začalo bombovo. Doslova. Deň pred Troma kráľmi sme donútili zahraničných novinárov kliknúť na googlemaps a pohľadať krajinu, ktorá si vyrobila medzinárodný trapas tým, že do Dublinu poslala s nič netušiacim pasažierom 90 gramov výbušniny. Tú zabudol policajt na popradskom letisku počas cvičenia vybrať z kufra 49-ročného elektromechanika Štefana Gondu, ktorý v Írsku pracoval a vracal sa tam po vianočných sviatkoch.

Po prílete ho Íri zadržali, evakuovali niektoré úrady a uzatvorili dve ulice. Zatiaľ čo Štefanovi do smiechu určite nebolo, na Slovensku sa začali šíriť vtipy typu: „Koľko slovenských policajtov treba na uskutočnenie teroristického útoku? Dvoch. Jeden bombu ukryje a druhý ju nenájde.“

Minister vnútra Róbert Kaliňák sa za „poľutovaniahodný čin“ ospravedlnil, no svoje kreslo neopustil. Ako skutok pokánia rezort zaplatil poškodenému občanovi 18 000 eur.

Dúha nevyšla

K téme:
Ekonomika 2010: Deficit rácia
Médiá 2010: iPad, RTS, AHA!
Kultúra 2010: V Roku kresťanskej kultúry letel Cyprián aj Julia Roberts
Zdieľať

Ďalšiu možnosť ukázať sa dostali slovenskí policajti v máji, keď sa na Slovensku uskutočnil historicky prvý Dúhový pride. Pochodom za práva gayov, lesieb, bi a transsexuálov sme mali dohnať zameškané, keďže sme boli poslednou krajinou v európskej dvadsaťsedmičke, v ktorej sa podobný pride ešte nekonal. Akcie sa 22. mája zúčastnilo asi 500 ľudí. Aj keď sa v uliciach hlavného mesta dali vidieť aj pútavé kostýmy, v exhibícii sme sa na západné krajiny nechytali. Pride nakoniec prekazil Marián Kotleba a jeho družina. Asi 80 členov Slovenskej pospolitosti napochodovalo s transparentmi typu „Za tradičnú rodinu!!!“ či „Proti deviácii!!!“ a medzi účastníkov prideu hodili slzotvorný plyn s vajíčkami. Polícia preto plánovanú trasu pochodu zakázala.

Predstavitelia Združenia pre ochranu rodiny si mohli pokazený Dúhový pride vyložiť ako vypočutú modlitbu, ktorú predniesli týždeň pred gay akciou. Po stretnutí v Kostole Milosrdných bratov v Bratislave sa vybrali do ulíc, kde pochodovali za ochranu rodiny a zvrchovanosť výchovy detí.

Parlamentné voľby: Obyčajní, OKS a Slota na vlásku

Udalosťou, ktorá v tomto roku otriasla politickou scénou najviac, boli bezpochyby parlamentné voľby. Robert Fico bol síce víťazom volieb, ale aj kanibalom svojich koaličných partnerov a ocitol sa tak v opozícií. Ficov „fail“ však nebol najväčším prekvapením. Tým boli štyria Obyčajní ľudia, ktorí sa prekrúžkovali z posledných štyroch miest kandidátky SaS až do parlamentu. Rovnako dopadla aj štvorica členov OKS, ktorí sa z kandidátky Mosta-Híd prehupli do parlamentných lavíc.

Potešením boli aj dva extrémistické prvky v slovenskej politike: SNS, ktorú od odchodu do mimoparlamentných vôd delilo sedem stotín percenta a SMK, ktorá podobné šťastie nemala a minimálne na štyri roky odišla do zabudnutia.

„Robert Fico bol síce víťazom volieb, ale aj kanibalom svojich koaličných partnerov a ocitol sa tak v opozícií.“ Zdieľať

Ale vráťme sa k príjemnejším veciam. Hoci sa spočiatku hovorilo o vládnom štvorlístku, koalíciu viac vystihuje rehabilitovaný termín Vladimíra Mečiara „zlepenec“. Expremiér Fico tak počastoval zoskupenie SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd so skupinkou občianskych konzervatívcov a SaS v klube s vydarenou štvorkou Obyčajných ľudí na čele s Igorom Matovičom. Koalícia má v pléne väčšinu len vďaka nim. Na začiatku sa síce zdalo, že najmä Obyčajní ľudia budú hlinenými nohami tejto garnitúry, časom sa však ukázalo, že Judáši sa ukryli inam. To je však už iný príbeh. Zatiaľ to vyzerá tak, že hoci psy brešú, karavána ide ďalej.

FaxCopy a milenka

Po júnových voľbách rozpaky vyvolával aj Richard Sulík, ktorý pred rokom, zamestnaný usilovným vypisovaním blogov zrejme ani nedúfal, že sa ocitne na poste predsedu parlamentu. V budove pri Hrade si však stihol užiť aj pikantné slovné prestrelky s Robertom Ficom o FaxCopy a Ficovej milenke. Predseda Smeru stihol Sulíka označiť za prekliatie parlamentu a na jeho nevhodné správanie upozorňoval kedy sa len dalo. Príležitostí bolo dosť. SaS napríklad prišla s nápadom prevádzkovať Liberálny dom a nechať si za to platiť z rozpočtu, minister Miškov zas napísal, že by mohol byť spájaný s drogami a Sulík si popritom užíval luxusný výlet do Salzburgu, no neprezradil s kým.

Po volebnom úspechu liberálov vyšumeli i kampaňové reči o vôli ľudu vyjadrenej vyše 400 000 podpismi v petícií za vypísanie referenda, ktorú SaS iniciaovala. Strana tvrdila, že septembrové referendum neodflákla. Žeby sa však v kampani pretŕhala, povedať nemožno. Výsledok napokon (ne)prekvapil. Hlasovať prišlo asi 20 percent voličov

Nezvoliteľný

Tŕňom v oku koalície bol v uplynulom roku generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorému sa pomaly končí funkčné obdobie. Koaličné strany síce viac či menej rozpačito vyhlásili, že Trnku sa treba zbaviť, za posledné tri mesiace sa im to však nepodarilo. Strany sa najprv nevedeli dohodnúť na spoločnom kandidátovi, pričom najväčšie problémy robil profík zo zákulisia Mikuláš Dzurinda, neskôr k dohode síce došlo, našli sa však zradcovia. Radičová vyhlásila, že keď Trnku poslanci zvolia, zloží svoju funkciu.

Kruh sa uzavrel rozhodnutím zmeniť voľbu na verejnú. Keďže do februára sa to už nestihne, za Trnku zrejme dovládne námestník Ladislav Tichý.

Povodne

Európe sa ani v roku 2010 nevyhlo vyčíňanie počasia, tento raz to však malo tragické následky aj pre Slovensko. V polovici mája nás zasiahli prudké dažde, ktoré na východe a západe krajiny úplne zaplavili niekoľko obcí a o majetok a strechu nad hlavou pripravili stovky ľudí. Voda ničila aj na miestach, kde ju v minulosti ani nevideli. Prvá vlna záplav nestihla ani opadnúť a v polovici augusta ničivý živel udrel opäť, tentokrát v Handlovej a okolí.

„Napriek solidarite a pomoci sa rok 2010 mnohým Slovákom zapíše do pamäti ako ničivý a zamračené nebo v nich bude ešte dlho vyvolávať pocity úzkosti a hrôzy.“ Zdieľať

Následky povodní na niektorých miestach ľudia odstraňujú doteraz. Pomocnú ruku im však okrem vlády podali aj tisícky Slovákov, ktorí sa zapojili do finančných či materiálnych zbierok alebo pomáhali priamo v zaplavených oblastiach. Zbierku vyhlásila aj Konferencia biskupov Slovenska, veriaci v nej obetiam povodní darovali viac ako 1,3 mil. eur.

Napriek solidarite a pomoci sa rok 2010 mnohým Slovákom zapíše do pamäti ako ničivý a zamračené nebo v nich bude ešte dlho vyvolávať pocity úzkosti a hrôzy.

Krvavé stopy 2010

Vianoce sú na konci roka asi preto, aby každý skončil aspoň s akým-takým happyendom. Aj tento rok sa na Slovensku prihodili veci, na ktoré sa nespomína s radosťou. Koniec letných prázdnin priniesol tragický príbeh, na aký sme boli zvyknutí skôr na Západe. Strelec Ľubomír Harman samopalom zastrelil v Devínskej Novej Vsi osem ľudí vrátane seba a trinástich zranil. Motívy násilného činu polícia vyšetruje.

Ďalší tvrdý orech pre staronového policajného riaditeľa Jaroslava Spišiaka a jeho ľudí bude rozlúštenie udalostí okolo vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka. Začiatkom novembra ho zavraždil neznámy strelec v jeho dome v Limbachu. Valkova dcéra pre médiá povedala, že vražda určite súvisela s otcovou prácou. Právnik zastupoval štát vo viacerých závažných kauzách ako napríklad Tipos, kde Slovensku hrozí strata 66 miliónov eur. Na pohrebe sa Valkovi premiérka Iveta Radičová ospravedlnila za prípad, keď s podnikateľom Ladislavom Rehákom čelil obvineniu kvôli podozreniu z vydierania podnikateľov Vittekovcov.

Rok 2010 končí podobne ako začal. Medzinárodný policajným škandálom. Českého vodiča kamióna Zděnka Pekalu zadržala turecká polícia pri preprave látky na výrobu heroínu. Pekala, ktorý do Turecka vycestoval s vedomím, že vezie dezinfekčnú látku, netušil, že sa stal postavou riskantnej policajne akcie. V Turecku ho zadržala polícia a v cele strávil i Štedrý deň. Spišiak s ministrom Lipšicom vidia problém v tom, že s nimi turecké orgány prestali komunikovať.

Príbeh roka 2010 bol vzrušujúci. No 365. časťou sa nekončí. To be continued...

Mária Škvarlová, Lukáš Melicher

Ilustračné foto: archív, oks.sk, genpro.gov.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo