Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. novembec 2016

Na zvyšovanie platov učiteľov v regionálnom školstve pôjde 30 mil. eur

Na zvyšovanie platov pedagogických a odborných zamestnancov je v rozpočte ministerstva školstva na budúci rok vyčlenená suma 30 miliónov eur. Na dnešnom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport to uviedol minister školstva Peter Plavčan.

„Je tam dostatok finančných prostriedkov na to, aby boli zabezpečené platy pedagogických a odborných zamestnancoch v regionálnom školstve vo výške šesť percent od prvého septembra budúceho roka do 31. decembra budúceho roka,“ priblížil Plavčan. Školskí odborári však požadovali, aby sa platy učiteľov zvyšovali už od 1. januára budúceho roku. Podľa ministra septembrový dátum valorizácie platov pedagógov ešte nie je definitívny. „V súčasnosti rokujeme so školskými odbormi, čakáme na výsledky kolektívneho vyjednávania. Ide o balík, ktorý postačuje na štvormesačné zvýšenie o šesť percent, ale samozrejme je možné túto sumu finančných prostriedkov prerozdeliť v priebehu roka iným spôsobom,“ dodal šéf rezortu školstva.
      

Plavčan dnes prišiel na rokovanie výboru s viacerými zmenami v rámci budúcoročného rozpočtu. Ministerstvo sa napríklad rozhodlo presunúť desať miliónov eur pre Agentúru na podporu výskumu a vývoja. Týmto opatrením sa podľa Plavčana zabezpečia dostatočné finančné prostriedky na prebiehajúce výskumné projekty. „Umožňuje to aj vypísať všeobecnú výzvu v roku 2017, ktorá bude potom financovaná v ďalšom roku,“ dodal Plavčan.
      

Ďalších desať miliónov eur ministerstvo v rámci rozpočtu presunie do oblasti vysokých škôl. Časť z týchto peňazí bude určená na zvyšovanie platov vysokoškolských učiteľov o šesť percent od 1. septembra budúceho roka. Z týchto desať miliónov by 2,5 milióna malo ísť aj do Fondu na podporu vzdelávania. „Fond je v súčasnosti podfinancovaný a potrebuje tieto finančné zdroje na pôžičky,“ dodal Plavčan.
      

Rezort školstva bude mať v budúcom roku v rozpočte k dispozícii sumu približne 1,43 miliardy eur, čo predstavuje oproti roku 2016 nárast približne o 207 miliónov eur (16,9 percenta). Prostriedky zo štátneho rozpočtu predstavujú 1,24 miliardy eur a prostriedky zo štrukturálnych fondov vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu sú v sume 191 miliónov eur.

Inzercia

Odporúčame

Daňová kobra odhalila dva prípady podvodov spolu za 58 miliónov eur

Daňová kobra odhalila dva prípady podvodov spolu za 58 miliónov eur

Fiktívne obchodovanie s betonárskou oceľou a hydinovým mäsom odhalila v poslednom období daňová kobra. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali policajný prezident Tibor Gašpar a šéf finančnej správy František Imrecze. Zatiaľ čo v prvom prípade sa odhaduje celková škoda z daňových podvodov na 15 miliónov eur, v druhom ide až o 43 miliónov eur. Obvinené sú desiatky osôb.