Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. november 2016

Vláda prerokuje využívanie alternatívnych palív aj podporu ubytovania študentov

"Je potrebné vybudovať nové siete infraštruktúry, napríklad pre elektrickú energiu, skvapalnený zemný plyn (LNG), stlačený zemný plyn (CNG)," tvrdí Ministerstvo hospodárstva.

Alternatívne palivá slúžia ako čiastočná náhrada za najviac používané palivá pre dopravu, teda benzín a naftu. Cieľom ich postupného zvyšovania v doprave je prispieť k diverzifikácii zdrojov, eliminácii emisií skleníkových plynov a vylepšiť environmentálne dosahy tohto odvetvia. Konštatuje to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v návrhu Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami, ktorým by sa dnes mala zaoberať vláda.

Chýbajúci harmonizovaný rozvoj podpory dopravných prostriedkov a infraštruktúry pre alternatívne palivá bráni podľa rezortu hospodárstva rozvoju úspor z rozsahu na strane ponuky a mobilite na strane dopytu. "Je potrebné vybudovať nové siete infraštruktúry, napríklad pre elektrickú energiu, skvapalnený zemný plyn (LNG), stlačený zemný plyn (CNG), dobudovať siete pre skvapalnený ropný plyn (LPG) a v prípade potreby pre vodík," podčiarklo MH.

Ministri budú hovoriť aj o spravodlivejšom systéme sociálnej podpory v oblasti ubytovania študentov, ako aj podpore vysokých škôl pri rozširovaní ubytovacích kapacít a v ich skvalitňovaní. Ide o ciele ministerstva školstva v rámci dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl do roku 2021.

Rezort v materiáli konštatuje, že vysoké školy majú obmedzené kapacity v študentských domovoch a zaostávajú v komforte a v kvalite ubytovania v porovnaní so súčasnými štandardmi. „Príspevok na ubytovanie v rámci dotácii zo štátneho rozpočtu sa prakticky za 15 rokov nezmenil. Študenti, ktorí sú nútení sa ubytovať mimo študentských domovov a zmluvných zariadení vysokých škôl, znášajú celé náklady na ubytovanie sami,” uvádza ministerstvo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.