Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. 12. 2010, 15:26

NÁZOR: Čo by malo dostať Slovensko pod stromček?

Postoy sa pred Vianocami pýtal: "Čo by malo podľa Vás dostať Slovensko pod stromček?" Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Slovensku by som pod stromček prial, aby sa jeho občania konečne zobudili a zobrali svoj osud do vlastných rúk. Aby sa už nenechali kl...

Postoy sa pred Vianocami pýtal: "Čo by malo podľa Vás dostať Slovensko pod stromček?"

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Slovensku by som pod stromček prial, aby sa jeho občania konečne zobudili a zobrali svoj osud do vlastných rúk. Aby sa už nenechali klamať a okrádať politikmi a ľuďmi, ktorí politikov na Slovensku riadia zo zákulisia. Aby sa Slováci nebáli podnikať, učili sa a používali viac svoj vlastný zdravý rozum, získali tak nezávislosť a vytlačili politikov a podvodníkov na okraj spoločnosti. Aby na Slovensku začalo platiť desatoro nielen v slovách, ale hlavne v skutkoch a v našom každodennom živote. Prajem všetkým ľuďom na Slovensku pod stromček pokoj a ticho a ochranu nášho Pána.

Anton Srholec, katolícky kňaz a riaditeľ resocializačného centra: Na Slovensku je vela šľachetných ľudí. Médiá ich ignorujú. Pomaly nám dorastá aj slušná reprezentácia. Želal by som si, aby na Slovensku pribúdalo ľudí, ktorí kompetentní budú ochotní zobrať na seba zodpovednosť za iných. Aby tí čestní, skromní a poctiví ľudia kde len vládzu, delegovali, volili a podporovali svojich reprezenatantov podľa charakteru a skutkov.

Ivan Rončák, politológ: Slušné Slovensko sa nesmie báť - želám nám, aby sme už nikdy viac na Slovensku nepočuli o zavraždenom advokátovi, podpálených autách novinárov, zbitých ochranároch a zastrašovaných občianskych aktivistoch. Pravdivé Slovensko potrebuje pamäť - ľudia prirýchlo zabúdaju kto kradol a kto proti zlodejom vystupoval. Zlodejom odpusta a ich kritikov považuju za zlodejov. Kresťanské Slovensko potrebuje cit pre pravdu - priľahko verí klamstvám a fámam a šíri ich ďalej - a na základe fám odpíše kohokoľvek. Želám Slovensku, aby nezabúdalo na človeka.

Andrej Imrich, spišský pomocký biskup: Najradšej by som túto otázku preformuloval nasledovne: „Čo by ste želali Slovensku pod Stromček?“
Podľa mňa veľkým darom pre Slovensko by bolo, keby každá oblasť života našej spoločnosti bola usmerňovaná odbornosťou a morálkou. Rešpekt voči Božím zákonom v prírode je odbornosť a rešpekt voči zákonu svedomia je morálka. Keby sme šli touto cestou, bola by to cesta ekonomickej prosperity, cesta sociálnej spravodlivosti a pravej oslavy Boha. Keby sme si počínali odborne a morálne, vylúčili by sme konflikt so svojim svedomím, uchránili by sme sa konfliktu s bratmi a sestrami a neprišli by sme do konfliktu ani s Božou prírodou. A to najdôležitejšie, neboli by sme v konflikte so svojim Bohom.
Toto nám vlastne želajú betlehemskí anjeli, keď spievajú: Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle. Počínať si odborne a morálne znamená oslavovať Boha a budovať pravý pokoj.
Mojím vianočným želaním pre Slovensko je, aby sme brali vážne vzdelanie, ktoré nám poskytne odbornosť a aby sme brali vážne výchovu, ktorá v nás silno zakorení morálku.
Byť charakterným človekom je veľa, ale byť charakterným odborníkom je podstatne viac. Byť však bezcharakterným odborníkom je veľkým nešťastím.

Mária Škvarlová, redakcia Postoy.sk: „Slovensku by som priala viac rozhodnosti pre vládu, menej povrchnosti a viac kritickosti pre slovenských divákov a čitateľov a menej šomrania a viac skutkov pre všetkých Slovákov."

-red-
Foto: Flickr.com

Odporúčame

AKTUÁLNE: List z predvianočného Haiti

AKTUÁLNE: List z predvianočného Haiti

Prinášame vám list rehoľnej sestry Františky Sebíňovej pôsobiacej na Haiti. Som tu už ôsmy mesiac. Mnohé veci, čo ma v máji 2010 privádzali do úžasu, sa stali samozrejmými. Ako môžu zo stanu, v ktorom žije nakope aj dvanásť ľudí, vyjsť v nedeľu haitské dievčatká vyobliekané ako princezné v snehobiel...

K VECI: Svedomie a autonómia človeka

K VECI: Svedomie a autonómia človeka

V histórii Spojených štátov možno nájsť len málo slovných spojení, ktoré by sa preslávili viac než slová Deklarácie nezávislosti, ktoré uznávajú život, slobodu a úsilie o šťastie ako neodcudziteľné, Bohom ustanovené práva. Tieto práva, predovšetkým sloboda, sa stali piliermi americkej kultúry. Rastú...

NÁZOR: Jana Tutková o Hríbovej Lampe

NÁZOR: Jana Tutková o Hríbovej Lampe

Posledná novembrová diskusná relácia Štefana Hríba Lampa sa venovala téme „Deti zo skúmavky“. Pro-life stranu v nej zastupoval psychiater Alojz Rakús. Tých, ktorí by chceli prevziať jeho argumenty, chcem upozorniť na jeden, v ktorom sa závažne mýli, a poukázať na ďalšie, ktoré neodzneli. Alojz Rakú...