Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. november 2016

Medzi nervóznymi demokratmi (naši blogeri v Amerike)

Ako budú voliť ľudia v New Orleans, liberálnom meste uprostred konzervatívnej Louisiany?
Medzi nervóznymi demokratmi (naši blogeri v Amerike)

New Orleans je európskejšie mesto ako Európa. Na rozdiel od väčšiny typických, pokojných amerických sídel na juhu USA sa toto mesto vyznačuje rušným životom a bohémskou atmosférou. Mesto sa nachádza v štáte Louisiana, ktorý v roku 1803 predal Američanom Napoleon.

Najmä v New Orleans sa tak miešajú rôzne kultúry a jazyky. Na rozdiel od celého štátu Louisiana, ktorý tradične volí republikánov, je pulzujúci rytmus New Orleans prirodzene prostredím, v ktorom sa darí ľavicovejším členom Demokratickej strany. Na rozdiel od umiernených demokratov zo severu ide o skupiny, ktoré podporujú väčšie práva pre LGBT komunitu, plánované rodičovstvo a pre ktorých je téma boja proti globálnemu otepľovaniu na prvom mieste.

Veríme Hillary, ale budeme šúchať nohami

V historickej časti mesta, kde sa nachádzajú pôsobivé budovy bývalých skladov a tovární, je centrála kampane Hillary Clinton.
Keďže sa volebné miestnosti otvoria už o 48 hodín, štáb kampane vyvíja horúčkovitú aktivitu. Na recepcii nás privíta mladý tridsiatnik Vincenzo. Na tričku má odznak „Bad Hombre“.

Kampaň Hillary Clintonovej takýmto spôsobom marketingovo promptne zareagovala na Trumpovo vyjadrenie v poslednej televíznej debate, že imigranti z Mexika nie sú len poctivými ľuďmi, ale že sa medzi nimi vyskytujú aj „bad hombres“. Vincezo je gay a otvorene sa k tomu hlási. Jeho aktívna agitácia v prospech Hillary Clinton a demokratov má však oveľa hlbšie dôvody.

Na rozdiel od väčšiny Američanov, s ktorými sme sa rozprávali, Vincenzo vie, kde sa naša vlasť nachádza, dokonca navštívil Bratislavu i Prahu. Napriek tomu, že je nedeľa popoludní, demokrati práve pred chvíľou vypravili autobus plný dobrovoľníkov, ktorí pôjdu agitovať na Floridu. Práve „Sunshine state“ napokon môže rozhodnúť o výsledku volieb. Keď sa ho pýtam na indície o masívnej účasti Hispáncov v týchto voľbách, čo môže byť dobrá správa pre tábor Clintonovej, je veľmi opatrný.

„Teším sa, ale som poverčivý… prehnaný optimizmus by mohol priniesť smolu. Kým nebudú známe prvé výsledky, budeme pracovať na 100 percent a šúchať nohami.“ Vincenzo sa vyzná v európskej politike, Trumpa prirovnáva k Viktorovi Orbánovi, „len je to politik z povolania a je chytrejší… ale obidvaja sú nevypočítateľní autokrati“. V centrále vládne pracovné nasadenie, ľudia sedia na gaučoch a telefonujú voličom v Louisiane i na Floride, a vyzývajú ich na účasť vo voľbách.

Úplným protikladom priateľského a uvoľneného Vincenza je Linda, ktorá je zjavne hlavnou koordinátorkou celej kampane. Neviem si pomôcť, no svojím vystupovaním, správaním a zvláštnym leskom v očiach táto rusovláska okolo päťdesiatky stelesňuje všetkých zanietených, radikálnych a idealistických aktivistov na svete. Svojmu úsiliu venujú 24 hodín a každá sekunda, ktorú vynaložia na jedlo, pitie, prípadne hygienu a iné „kratochvíle“, im príde ako strata času. Linda je nedôverčivá, podozrievavo si nás premeriava, nechce sa veľmi vyjadrovať, v podstate nám všemožne naznačuje, aby sme opustili volebnú centrálu demokratov.

Mierne podozrievavé boli aj dve Afroameričanky, ktoré sme stretli v sídle kampane Clintonovej v Atlante. Nedôvera može byť prirodzeným dôsledkom vypätej a negatívnej kampane, keď sa „Tím Clinton“ obáva provokácií zo strany neprajníkov a odporcov. Lenže v New Orleans nedôvera prerastá až do miernej paranoje. Nuž, sú to bláznivé voľby. Tak či onak, Linda nepôsobí ako prototyp umierneného demokratického voliča, ktorý je civilný, tolerantný, otvorený voči kompromisom a okolitému svetu.

Inzercia

Trumpova tichá väčšina?

Väčšie šťastie sme však mali na Bourbon street, ulici, ktorá je súčasťou bohémskej Francúzskej štvrte. Žena okolo tridsiatky nám vecne a bez váhania odpovedá, že bude voliť Trumpa. Všímame si, že fenomén „tichej väčšiny“, tajnej zbrane, s ktorou počíta kampaň Donalda Trumpa – teda že má viac voličov, než sa z prieskumov zdá, pretože v prieskumoch sa k nemu hanbia priznať – nemusí byť až taký výrazný. Jeho podporovatelia sa zväčša nemajú strach hrdo priznať ku svojej voľbe. Rozhovor sme urobili aj s dvoma postaršími manželskými pármi. Intelektuálne pôsobiaci pán peruánskeho pôvodu sa najprv zdráhal ísť na kameru. „Neviem, či chcete urobiť rozhovor práve so mnou, som veľmi rozrušený, rozhnevaný a nebudem si dávať servítku pred ústa!“

Keď namietam, že presne takého respondenta potrebujeme, a keď ho k tomu nabáda aj jeho manželka, pôvodom Ruska, pán sa osmelí a veľmi presne vyjadrí svoj názor, ktorý si môžete pozrieť na videu. Podobne sa vyjadrujú manželia zo štátu Wisconsin. Typickí demokratickí voliči budú hlasovať za svojich kandidátov na všetkých úrovniach, od lokálnych sudcov až po prezidenta. „Nechce sa mi veriť, že sa Trump dostal tak ďaleko. Myslíme si však, že Hillary zvíťazí drvivou väčšinou.“

To hovorí pani, ktorá tiež patrí k Hispáncom, je pôvodom Kubánka, no už desiatky rokov hrdá Američanka. Či už ide o voličov Clintonovej, alebo Trumpa, všetci zdieľajú znechutenie z dlhej kampane a tešia sa, že o necelých 48 hodín budú poznať výsledok, nech bude akýkoľvek.

 

Juraj Kríž sa spolu so svojím bratom Oliverom vydali na volebnú tour po vybraných amerických štátoch a my sme sa s nimi dohodli, že nám budú pravidelne posielať reportáže a postrehy z toho, čo zažijú. Viac o našich blogeroch tu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.