Zdesenie v nemeckej televízii

Zdesenie v nemeckej televízii

Diskusná relácia moderátorky Anne Will v televízii ARD. Foto: ardmediathek.de

Radikálna moslimka vystúpila v najsledovanejšej nemeckej politickej debate. V hlavnom vysielacom čase verejnoprávnej televízie.

Vyváženosť na hranicu absurdnosti predviedla nemecká verejnoprávna televízia, keď pozvala do diskusnej relácie hviezdnej moderátorky Anne Will radikálnu moslimku a čelí zato obrovskej kritike spoločnosti aj médií. Témou večera bola otázka – život s Allahom, prečo sa stále viac mladých radikalizuje?

V najsledovanejšej politickej talkshow sa tak objavila úplne zahalená mladá konvertitka na islam, švajčiarka Nora Illi (32), ktorej z čierneho niqabu trčali len belasé oči. Spolu s ňou v debate vystúpili aj poslanec CDU Wolfgang Bosbach a spisovateľ Ahmad Mansour, ktorí v živom vysielaní kritizovali moslimku, že oslavuje vojnu v Sýrii, a moderátorku obvinili, že tak dáva priestor radikálnemu islamu. Ďalším hosťom v štúdiu bol aj otec, ktorého dcéra utiekla z domu a pridala sa k ISIS. Aj preňho bolo pozvanie ženy, ktorá zľahčuje násilie v mene náboženstva a zdôrazňuje, že mladí odchádzajú do Sýrie kvôli hodnotám a ideálom, nepochopiteľným krokom.

Nora Illi je totiž propagandistka švajčiarskej moslimskej organizácie, ktorú sledujú aj tajné služby. Organizácia IZRS je radikálne salafistické hnutie, ktoré vo Švajčiarsku vyzýva mladých moslimov k džihádu a hlási sa k radikálnemu výkladu islamu. Vystúpenie zahalenej moslimky už údajne koluje na youtube preložené v arabčine ako súčasť propagandy Islamského štátu.

Mladá žena sa vo vysielaní žiadnym spôsobom nedištancovala od vraždenia a znásilňovania zo strany Islamského štátu. Odpovedala veľmi vágne a vyhýbavo. Expert na Islam Mansour sa ešte v štúdiu vyjadril, že takúto propagandu nemôže verejnoprávna televízia dopustiť. Nemecké médiá televíziu kritizujú, že keď zorganizuje diskusiu o hodnotách v otvorenej spoločnosti, tak musí byť jasné, aké hodnoty všetci prítomní vyznávajú.

Televízia sa kritike bráni a za obsahom si stojí, lebo v priamom prenose boli zastúpené všetky strany, moslimka sa hodila do celkovej koncepcie a celý problém sa do hĺbky predebatoval. Švajčiarske médiá sa vyjadrili, že táto žena by sa u nich do médií nikdy nedostala práve pre skryté prepojenie s Islamským štátom a financovaním jej organizácie zo Saudskej Arábie. V Nemecku však záhadná žena v čiernom dostala slovo v najlepšom vysielacom čase.

Nora Illi je štvornásobná matka, dcéra psychoterapeuta z Nemecka a sociálnej pedagogičky. Ako tínedžerka sa nechala pokrstiť ako katolíčka a neskôr sa obrátila na budhizmus. Jej rodičia sa rozviedli a pri jednej dovolenke s otcom v Dubaji stretla moslimského duchovného, pod jeho vplyvom sa z nej stala v 17 rokoch moslimka.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo