Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2016

V Nemecku sa diskutuje o ochrane high-tech firiem

Vzhľadom na stúpajúci počet prevzatí vyspelých nemeckých firiem čínskymi štátnymi podnikmi sa nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva Sigmar Gabriel rozhodol tento trend pribrzdiť.

Informuje o tom DPA. Ešte pred cestou do Číny, ktorú skončil v sobotu (5.11.), minister vyhlásil, že musí by jasné, "že si Nemecko a Európa vytvárajú nástroje pre budúcnosť, aby si uchránili technológie dôležité pre svoju bezpečnosť".

Gabriel v Pekingu a v Hongkongu žiadal, aby sa príležitosti pre nemecké podniky v Číne vyrovnali s čínskymi v Európe. Pekinskí predstavitelia na jeho požiadavky reagovali chladne.

Čínske firmy vyvolali v poslednom období rozruch, keď v Európe prevzali viaceré veľké dôležité výrobné kapacity. V súčasnosti sa zaujímajú o Aixtron, nemeckého producenta špeciálnych strojov a o divíziu Ledvance koncernu Osram. Či ich dostanú, nie je isté. Gabrielovo ministerstvo o nich chce rozhodnúť až keď ponuku ešte raz podrobne preskúma a vyhodnotí.

Severoporýnsko-vestfálsky minister hospodárstva Garrelt Duin posudzuje blokádu predaja Aixtronu kriticky. "Nemôžem sa pripojiť k pochybnostiam o dohode k Aixtronu", uviedol. So vstupom Číňanov do high-tech firmy sa podľa neho nespájajú bezpečnostné riziká. Dávno je známe, že zariadenia od Aixtronu, na ktorých sa vyrábajú čipy, sa dajú využívať v civilnom aj vo vojenskom sektore.

Aixtron už roky svoje stroje predáva nielen do USA, ale aj do Číny a inde. "Či zmena vlastníka niečo zmení na spoľahlivosti týchto obchodov, sa mi javí ako záležitosť, ktorú treba objasniť," dodal Duin.

Nemecké bezpečnostné zložky varujú pred intenzitou, s akou Čína presadzuje svoje ciele. Do roku 2025 chce byť najväčším high-tech národom na svete. "Obzvlášť pri malých a stredne veľkých firmách nie je často jasné, či ich know-how stojí v ohnisku pozornosti zahraničných spravodajských služieb alebo konkurencie," povedal Bodo Becker zo Spolkového úradu na ochranu ústavy pre dnešné vydanie denníka Welt am Sonntag.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.