Trump nie je ignorant. Príbeh jeho poradcu Flynna

Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump počas prvého televízneho duelu v priestoroch Hofstra University v mestečku Hempstead v štáte New York 26. septembra 2016. Foto: TASR/AP
Veľa ľudí si síce myslí niečo iné, ale svet by v utorkových voľbách mal dúfať skôr vo víťazstvo Donalda Trumpa. Americká politika sa úplne zdiskreditovala, pretože jej vodcov oddelila od reálneho sveta ideológia. Nielenže sú americkí lídri mimo, ale do fiktívneho sveta sa celkom prepadli. Možnosť zmeny politického kurzu je tým vylúčená.
Politickú elitu Ameriky tvoria námesačníci – spôsobom, akým historik Christopher Clark opísal európskych lídrov z augusta roku 1914 v predvečer prvej svetovej vojny. Po piatich rokoch a 500-tisíc vyhasnutých životoch po katastrofe „Arabskej jari“ a líbyjského prevratu v roku 2011 stále americké elity nechápu, že dnešný chaos na Blízkom východe pochádza z amerického zasahovania. Prezident Obama, ministerka zahraničných vecí Clintonová a hlavný prúd Johna McCaina v Republikánskej strane nadšene verili, že arabský svet sa oslobodil od svojej tyranskej minulosti a je na ceste k demokracii. Tým, že zničili staré diktatúry, USA jednoducho otvorili cestu etnickým a sektárskym vojnám. V Sýrii je občianska vojna, blízko k nej má Irak a ohrozené je dokonca aj Turecko.
Americké elity ani po 5 rokoch od katastrofy „Arabskej jari“ a pri polmilióne obetí nechápu, že dnešný chaos na Blízkom východe pochádza z amerického zasahovania. Zdieľať
Pozrime sa na útoky na Trumpa od generála Michaela Haydena, riaditeľa CIA v rokoch 2006 – 2009. Hayden v minulotýždňovom komentári vo Washington Post zatracuje Trumpa ako „Putinovho užitočného idiota“ a píše: „Trump opakuje po Putinovi, aj keď ide o Sýriu a Islamský štát. Sleduje líniu Moskvy, že my a Rusi máme spoločný záujem a že Rusko a sýrsky diktátor Baššár al-Asad (a Irán) ‚zabíjajú ISIS‘.“
„V skutočnosti to tak nie je,“ pokračuje Hayden. „Podržali Asadov režim, ktorý zabil viac civilistov, ako dokázali spolu Islamský štát a Džabhat al-Nusra, odnož al-Káidy. Príťažlivosť Islamského štátu a al-Káidy medzi sunitskými moslimami je priamym produktom drancovania Asadovho režimu – režimu, ktorý minulý rok Rusko zachránilo pred kolapsom.“
To všetko je ilúzia. Dôvodom, prečo sunitskí Arabi podporujú Islamský štát, je, že USA zničili jediný sunitsko-arabský štát v oblasti Levanty a Mezopotámie – Irak – a v roku 2007 miesto neho zriadili šíitsky štát pod vládou Nouriho Malíkiho. Suniti sa vzbúrili a americká okupácia pod velením generála Petraeusa im platila stovky miliónov dolárov, aby počkali na svoju príležitosť. Po rokoch, počas ktorých sa sunitská opozícia pretvorila do podoby neštátneho aktéra (al-Káidy), ISIS vyhlásil, že je čas na vybudovanie sunitského štátu, a stal sa magnetom pre sunitskú podporu.
Šíitske milície vedené iránskymi dôstojníkmi, ktoré USA kryli počas bojov proti ISIS, sú rovnako brutálne ako samotný ISIS. Takto sa v tejto časti sveta vedú náboženské vojny. „Umiernení sunitskí islamisti“, ktorých generál Hayden a jeho nasledovníci v CIA vyzbrojovali z líbyjských zásob, boli vždy inak pomenovaná al-Káida.
Ako som v auguste napísal, generál Hayden stále verí, že USA by mali podporovať islamistov (ako je Moslimské bratstvo) v ich výkone moci na Blízkom východe. Minulý rok mi povedal, že ho sklamalo, keď egyptská armáda zvrhla vládu Moslimského bratstva predtým, než sa Bratstvo stihlo venovať uprataniu neporiadku a ďalším verejným službám a transformovať sa na umiernenú politickú silu. Vyzbrojovaním „umiernených“ džihádistov Hayden a jeho kolegovia zo CIA priliali olej do regionálneho sektárskeho ohňa. Podrobne to opísal generálmajor Daniel P. Bolger v excelentných vojnových pamätiach, ktoré v roku 2014 vyšli pod názvom Prečo sme prehrali.
Každému s nohami na zemi bolo jasné, že sunitskí povstalci vyhlásia Islamský štát. Generál Michael Flynn, dôstojník z povolania a dlhoročný člen Demokratickej strany, ktorý v rokoch 2011 – 2012 viedol Defense Intelligence Agency, sa Obamovu vládu pokúšal varovať, že ISIS sa stane veľkou hrozbou. Jeho správy boli ignorované. Ako Flynn neskôr napísal: „Myslím, že nespadali do príbehu, aký Biely dom potreboval.“
Generál Michael Flynn počas prejavu vo Washingtone, D. C. 24. júla 2012. Foto: wikimedia.org/Erin A. Kirk-Cuomo
Flynn je dnes hlavným poradcom pre národnú bezpečnosť v tíme Donalda Trumpa a jeho názory sú zaznamenané v knihe, ktorá vyšla v roku 2016 v spoluautorstve Michaela Ledeena. Flynn neprejavuje k Rusku žiadne sympatie, naopak, zdôrazňuje ruskú podporu Iránu ako dôkaz jeho blízkosti k Islamskej republike: „Ide o dávny všeliek: Nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom. Putin vyhlásil USA (a všeobecne NATO) za národnú bezpečnostnú hrozbu pre Rusko a oficiálnym pokrikom v Islamskej republike Irán je ‚Smrť Amerike‘. Putinovci aj radikálni iránski moslimovia sa zhodujú v tom, kto je ich úhlavným nepriateľom. Jednou časťou odpovede preto je, že ich spojenectvo je logickým dôsledkom spoločného nepriateľstva voči Amerike. (...) Rusi a Iránčania majú toho spoločného viac ako iba nepriateľa. Spolu pohŕdajú demokraciou a zhodujú sa – so všetkými členmi nepriateľskej aliancie – že diktatúra je lepším spôsobom na vedenie krajiny, impéria či kalifátu.“
Či už Putin chcel, alebo nechcel podkopať pozíciu USA, k prevzatiu hlavnej úlohy na Blízkom východe donútili Rusov americké chyby. Zdieľať
Zdá sa mi to byť príliš zjednodušujúce. Rusko (podobne ako Čína) nemá žiadnu šíitsku moslimskú populáciu. Jeho obavy o domácu stabilitu sa týkajú výhradne sunitov. Šíiti sú prirodzeným spojencom napriek faktu (ako spomínajú Flynn a Ledeen), že Irán sa pokúsil o vpády medzi ruských a stredoázijských moslimov. Bolo to mdlé a neefektívne. Aby sme boli k Putinovi féroví: sunitského džina, ktorého dlho zadržiaval Saddám Husajn a ktorý ohrozuje záujmy Ruska, vypustili z fľaše americké chyby na Blízkom východe. Či už Putin chcel, alebo nechcel podkopať pozíciu USA, k prevzatiu hlavnej úlohy v oblasti donútili Rusov americké chyby. Takto vysvetlil Putin svoju politiku zahraničným lídrom, s ktorými som hovoril. Rusko nezabudlo, aká efektívna bola americká podpora džihádistom v 1980. rokoch počas vojny v Afganistane. Ak by chcel Washington destabilizovať Rusko, efektívnym nástrojom na rozvrat by boli sunitskí militanti. Podľa mňa by to bolo hlúpe a nebezpečné, ale Moskva nemôže vylúčiť možnosť, že by to USA mohli spraviť niekedy v budúcnosti. (Nemyslím si, že by Obamovej vláde niečo také vôbec napadlo.)
Putin sa tiež domnieva, že Washington vo februári 2014 podporoval majdanský prevrat na Ukrajine s výhľadom na eventuálnu zmenu režimu v Rusku. Neviem, či je jeho odhad správny, ale takáto myšlienka v hlavách niekoľkých ľudí vo Washingtone prebehla.
Moskva má veľa praktických dôvodov, aby robila USA zo života peklo, bez ohľadu na Putinove ideologické sklony. Nanešťastie, má na to aj rozsiahle prostriedky. Kým v Iraku, Afganistane a pridružených dobrodružstvách utratili USA asi 5 biliónov dolárov, Moskva investovala omnoho menšie sumy na protivzdušné obranné systémy, ktoré sú schopné zostreliť americké stíhačky piatej generácie. Washington nevie, aké dobré sú protilietadlové systémy S-300 a S-400 a ani to nemá chuť zisťovať.
Ich nekompetentnosť bola taká rozsiahla, že je ťažké nájsť vysokopostaveného predstaviteľa vlád Georga W. Busha a Obamu, ktorý by do nej nebol ponorený. Generál Flynn, ktorého pre vzdor voči oficiálnej rozprávke prepustili, je výnimkou. Americká zahraničnopolitická elita sa vo veľkej väčšine vyhýba prevzatiu zodpovednosti za svoje chyby. Jej reputácia sa zachráni, ak vyhrá Hillary Clintonová. Nakoniec je jednou z nich. Ochranársky kruh je koncipovaný tak tesne, že ho môže narušiť len outsider, ktorý ponížením starej gardy nič nestratí. Až potom sa v americkej politike bude môcť obnoviť aspoň štipka kompetentnosti.
Pôvodný text: The sleepwalkers and Mr Trump. Uverejnené so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.