Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. november 2016

Panika v tábore Hillary Clintonovej? (naši blogeri v Amerike)

Rôzne spravodajské zdroje prinášajú rovnakú zvesť - v tábore Hillary Clintonovej rastie napätie a panika.
Panika v tábore Hillary Clintonovej? (naši blogeri v Amerike)

Americká demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP

Každý deň prichádzajú nové prieskumy, ktoré naznačujú, že náskok, ktorý si kandidátka demokratov užívala od polovice septembra až do konca októbra, sa postupne scvrkol na minimum. Tento trend sa prekrýva s obdobím, keď riaditeľ FBI James Comey avizoval, že FBI môže znovuobnoviť vyšetrovanie Clintonovej ohľadom jej elektronickej pošty.

Niektoré prieskumy sa však začali otáčať v Trumpov prospech už krátko pred „mediálnou bombou“, s ktorou prišiel Comey. Nateraz to vyzerá tak, že „modrá hrádza“, teda tradičné demokratické štáty, na ktorých podporu sa Hillary spolieha (napríklad Michigan, Wisconsim, Pennsylvánia), je stále pevná, no Trump napríklad výrazne znížil jej náskok v priemyselnom Michigane (demokrat Obama porazil v tomto štáte republikána Romneyho o 10%) na 4 body.

Kampaň Clintonovej sa môže paradoxne nachádzať v prirodzenej fáze volebného cyklu, ktorú zažíva každá systematicky a disciplinovane budovaná volebná operácia. Členovia počujú „trávu rásť“ a stačia drobné negatívne signály, ktoré môžu spôsobiť nepokoj a dokonca aj miernu hystériu. (V podobnom štádiu sa pár dní pred voľbami ocitli v roku 2015 konzervatívci v Británií, keď pri sérií drobných chýb v rámci kampane začali prepadať zúfalstvu, no nakoniec získal David Cameron a jeho strana väčšinu v Dolnej snemovni, prvýkrát od roku 1992, najmä vďaka vysokosofistikovanej kampani.) V tomto svetle prichádzajú dobré správy pre úsilie Clintonovej kampane z Nevady, Floridy a Severnej Karolíny.

Možnosť skoršieho hlasovania využilo viac demokratov ako republikánov, pričom bez víťazstva v Severnej Karolíne a na Floride sú Trumpove šance minimálne. Zaujímavý je trend v účasti jednotlivých voličov - narástol počet Hispáncov, ktorých irituje Trumpova protiimigrantská rétorika a sľub, že na hraniciach s Mexikom nechá postaviť veľký múr. Na druhej strane, oproti roku 2012 mierne klesol podiel afroamerického voličstva, ktoré bolo v posledných dvoch voľbách nabudené „svojim“ kandidátom, Barackom Obamom. V rámci predvolebného podujatia na Floride vystúpili s Clintonovou aj čierny pár - rapper Jay-Z a speváčka Beyoncé. Vyzerá to teda tak, že ako čierni Američania hlasovali za Obamu, tak budú Hispánci hlasovať proti Trumpovi. Tak či onak, ak sa Clintonovej naozaj podarí vo voľbách napokon zvíťaziť, bude to vďaka stále rastúcej hispánskej menšine.

Podpora republikánov patrí k štátu Mississipi podobne, ako príhody Huckleberryho Finna, palacinky s javorovým sirupom alebo folková hudba. V Jacksone, hlavnom meste štátu Mississipi, sme sa náhodných respondentov pýtali, ako vnímajú kampaň a či naozaj dostoja povesť štátu Magnólie ako republikánskej bašty.

Inzercia

Kajanie liberálneho komika

Populárny, liberálne orientovaný moderátor a televízny komik Bill Maher verejne oľutoval svoje sarkastické a posmešné vtipy na adresu predošlých republikánskych prezidentských kandidátov. Vo svojej TV show pripustil, že či už išlo o Georga Busha, John McCaina alebo Mitta Romneyho, žiadny z kandidátov by neznamenal „koniec sveta“. „My liberáli sme urobili veľkú chybu, keď sme útočili na Busha akoby znamenal koniec sveta. Ale nebol… A podobne Mitt Romney… Obával som sa zvolenia Romneyho tak silno, že som prispel 1 milión dolárov na Obamovu kampaň.“

Maher sám seba prirovnal k chlapcovi zo známej bájky. Ten niekoľkorát nadarmo zburcoval dedinu, keď si vymyslel, že ho prenasleduje vlk. Keď sa však naozaj vlk objavil, ľudia z dediny jeho volaniu o pomoc už nevenovali pozornosť, a vlk ho zožral. Komik pripustil, že McCain ani Romney by v prípade zvolenia výrazne jeho život nezmenili. Trumpa dokonca nazval fašistom. „Boli to (McCain a Romney) seriozni a úctyhodní ľudia, s ktorými sme nesúhlasili (…) Toto však môže byť odlišné!“ uzavrel Maher.

 

Juraj Kríž sa spolu so svojím bratom Oliverom vydali na volebnú tour po vybraných amerických štátoch a my sme sa s nimi dohodli, že nám budú pravidelne posielať reportáže a postrehy z toho, čo zažijú. Viac o našich blogeroch tu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.