Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. november 2016

Sýrske milície oznámili začiatok ofenzívy na mesto Rakka

Rakka je hlavnou baštou IS v Sýrii a de facto metropolou kalifátu.

Bojovníci Sýrskych demokratických síl (SDF) oznámili dnes začiatok dlho očakávanej ofenzívy, ktorej cieľom je dobyť mesto Rakka na severe Sýrie z rúk džihádistickej skupiny Islamský štát (IS).

Rakka je hlavnou baštou IS v Sýrii a de facto metropolou kalifátu, ktorú extrémisti z tejto organizácie vyhlásili pred dvoma rokmi na územiach obsadených v Sýrii a Iraku. Ofenzíva na poslednú baštu IS v susednom Iraku, mesto Mósul, sa začala v polovici októbra.

Velitelia SDF - Kurdmi vedeného združenia milícií bojujúcich proti extrémistickým skupinám na severe Sýrie - ohlásili začiatok ofenzívy na tlačovej konferencii v lokalite Ajn Ísá severne od Rakky, píše agentúra AP. Operáciu za účasti 30.000 bojovníkov podľa nich podporí náletmi Spojenými štátmi vedená vojenská koalícia.

Ofenzíva bude podľa vyjadrenia jednej z veliteliek SDF prebiehať krok za krokom, prioritou je bezpečnosť civilistov, informovala agentúra DPA.

V aliancii SDF dominujú hlavné ozbrojené jednotky sýrskych Kurdov známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Tie USA vnímajú ako najefektívnejšiu silu v boji proti IS v Sýrii, Turecko však ako teroristickú skupinu spojenú s kurdskými povstalcami na jeho území.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.